Պատրաստ են աշխատել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի վրա
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Անթալիայում դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում քննարկումներից մեկի ընթացքում հայտարարել է․ «Ադրբեջանի նախագահը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է աշխատել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի վրա: Մենք առաջարկ ենք ներկայացրել՝ ստորագրել ավելի պարզեցված հիմնարար փաստաթուղթ: Հուսով ենք` Հայաստանի համար հեշտ կլինի ընդունել, և սա կարևոր քայլ կլինի դեպի կարգավորում»։
Բայրամովը ադրբեջանական առաջարկների բովանդակությունը չի բացահայտել։ Երեկ նա միայն որոշ մանրամասներ էր հայտնել՝ խոսքը մեկ էջանոց փաստաթղթի մասին է, որը բաղկացած է հինգ կետից։ «Դրանք բոլորը միջազգային հարաբերությունների սկզբունքներ են, արտասովոր ձևակերպումներ չկան»,- ասել էր նա։
Ադրբեջանցի պաշտոնյայի խոսքերով` «փաստաթուղթը վերջերս է ներկայացվել», թե ում միջոցով, Ադրբեջանի արտգործնախարարը չի ասել։
Պաշտոնական Երևանը ևս չի գաղտնազերծում Բաքվից ստացված առաջարկները։ Նախօրեին Արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը հայտարարել է, թե Հայաստանն առաջիկայում կարող է դիմել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններ նախաձեռնելու հարցով:

Азербайджан готов работать над мирным соглашением с Арменией
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил в ходе одной из дискуссий в рамках Дипломатического форума в Анталии: «Президент Азербайджана неоднократно заявлял, что готов работать над мирным соглашением с Арменией. Мы предложили подписать более упрощенный базовый документ. Мы надеемся, что Армении будет легко его принять, это будет возможным шагом к урегулированию».
Байрамов не раскрыл содержание азербайджанских предложений. Вчера он лишь сообщил некоторые подробности, речь идет об одностраничном документе, который состоит из пяти пунктов. "Это все принципы международных отношений, никаких необычных формулировок нет", - сказал он.
По словам азербайджанского чиновника, «документ был представлен недавно», через кого азербайджанский министр иностранных дел не уточнил.
Официальный Ереван не рассекречивает поступившие из Баку предложения. Вчера официальный представитель МИД Ваан Унанян заявил , что Армения в ближайшее время может обратиться к сопредседателям Минской группы ОБСЕ с просьбой начать мирные переговоры с Азербайджаном.