ԱՄՆ-ն առաջարկել է Վենեսուելային նավթ մատակարարել ռուսական նավթի փոխարեն
ԱՄՆ իշխանությունները Վենեսուելային առաջարկել են փոխարինել ռուսական նավթի մատակարարումներին՝ ԱՄՆ պատժամիջոցների թուլացման դիմաց, որոնք թույլ չեն տալիս Կարակասին հումք վաճառել։ Այդ մասին հաղորդել է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն արգելել էր ռուսական նավթի ներմուծումը Միացյալ Նահանգներ։ Ամերիկացիները սկսել են աշխատել մատակարարման նոր աղբյուրներ գտնելու ուղղությամբ՝ փոխհատուցելու նավթի և գազի արտահանման խափանումները։ Արդյունքում, ԱՄՆ պաշտոնյաները Կարակասում հանդիպել են Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի հետ. դրանք վերջին տարիներին առաջին երկկողմանի բանակցություններն են:
Վենեսուելան ԱՄՆ-ի նավթային պատժամիջոցների տակ է 2019 թվականից։ Reuters-ի համաձայն՝ ամերիկացիներն իրենց վենեսուելացի գործընկերներին ասել են, որ ԱՄՆ պատժամիջոցների ցանկացած մեղմացում կախված կլինի նրանից, թե արդյոք Վենեսուելան իրենց նավթ կմատակարարի՞։ Chevron-ը՝ ԱՄՆ-ի վերջին նավթարդյունահանողը, որը դեռևս գործում է Վենեսուելայում, կարող է դառնալ առաջին շահառուն, եթե գործարք կնքվի:

США предложили Венесуэле поставлять им нефть вместо России
Власти США предложили Венесуэле замену российским нефтяным поставкам в обмен на ослабление санкций США, запрещающих Каракасу продавать сырье. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на свои источники.
Ранее президент США Джо Байден запретил импорт российской нефти в США. Американцы начали работать над поиском новых источников поставок, чтобы компенсировать нарушение экспорта нефти и газа. В результате представители США встретились с президентом Венесуэлы Николасом Мадуро в Каракасе. Это первые двусторонние переговоры за последние годы.
Венесуэла находится под нефтяными санкциями США с 2019 года. Как сообщает Reuters, американцы заявили своим венесуэльским коллегам, что любое ослабление санкций США будет зависеть от того, будет ли Венесуэла поставлять им нефть. Chevron, последний производитель нефти в США, все еще работающий в Венесуэле, может стать первым бенефициаром в случае заключения сделки.