Բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանը եզրափակչի 2 մասնակից կունենա
Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում ավարտին մոտեցող բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի երկու ներկայացուցիչ՝ Բարեղամ Հարությունյանն ու Նարեկ Մանասյանը, դուրս են եկել եզրափակիչ և կպայքարեն չեմպիոնական տիտղոսի համար:
48 կգ քաշային կարգի կիսաեզրափակչում Բարեղամ Հարությունյանն ուժերը չափել է սերբ Ռադե Յոկսիմովիչի հետ և 4:1 հաշվով առավելության հասել մրցակցի նկատմամբ: Հայ բռնցքամարտիկը ԵԱ-ում պայքարը սկսել էր քառորդ եզրափակչից, որտեղ 5:0 հաշվով հաղթել էր Վրաստանի ներկայացուցիչ Սախիլ Ալախվերդովին:
Աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունների բրոնզե մեդալակիր, 92 կգ քաշային Նարեկ Մանասյանը կիսաեզրափակչում տպավորիչ հաղթանակ է տարել Ադրբեջանը ներկայացնող կուբացի Ալֆոնսո Լորեն Բերտոյի նկատմամբ և դուրս եկել եզրափակիչ: Մանասյանը մեկնարկում 4:0 հաշվով առավելության էր հասել Սլովակիայի ներկայացուցիչ Դավիդ Միչալեկի նկատմամբ, իսկ քառորդ եզրափակչում հաղթել էր մոլդովացի Անդրեյ Զապլիտնիին:
Հայաստանի ևս 5 ներկայացուցիչ՝ Անի Հովսեփյանը, Անուշ Գրիգորյանը, Արթուր Բազեյանը, Արթուր Սահակյանը և Արարատ Հարությունյանը, դարձել են Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիրներ:
Երիտասարդների աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Անուշ Գրիգորյանը 50 կգ քաշային կարգի եզրափակչի ուղեգրի համար պայքարել է իռլանդացի Սվինի Շանոյի հետ՝ զիջելով մրցակցին: Քառորդ եզրափակչում Անուշն ավելի վաղ մենամարտել էր Ռումինիայի ներկայացուցիչ Միհայելա Բադեսկուի հետ և հաղթել 5:2 հաշվով։
Կանանց հավաքականի անդամ, Եվրոպայի չեմպիոն Անի Հովսեփյանը 70 կգ քաշայինների կիսաեզրափակչում մենամարտել է ռուսաստանցի Դարիմա Սանդակովայի հետ և զիջել մրցակցին:
Եվրոպայի փոխչեմպիոն, 57 կգ քաշային Արթուր Բազեյանը կիսաեզրափակչում մենամարտել է Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Էդուարդ Սավինի հետ և զիջել մրցակցին՝ բավարարվելով բրոնզե մեդալով: Հայ բռնցքամարտիկը պայքարը սկսել էր 1/8 եզրափակչից, որտեղ 5:0 հաշվով առավելության էր հասել լեհ Յակուբ Կրժպյեդի նկատմամբ, իսկ երկրորդ մենամարտում հաղթել էր Իտալիայի ներկայացուցիչ Կանոնիկո Զուզեպեիհետին:
60 կգ քաշային Արթուր Սահակյանը եզրափակչի ուղեգրի համար պայքարել է Բուլղարիայի ներկայացուցիչ Ռադոսլավ Ռոսենովի հետ, սակայն զիջել է մրցակցին։ Սահակյանը 1/8 եզրափակչում մենամարտել էր Վրաստանը ներկայացնող Արտյուշ Գոմցյանի հետ և 4:1 հաշվով հաղթանակ տարել, իսկ քառորդ եզրափակչում 5:0 հաշվով առավելության էր հասել Սլովենիան ներկայացնող Կերնոգա Տադեի նկատմամբ:
67 կգ քաշային կարգում բրոնզե մեդալ է նվաճել նաև Արարատ Հարությունյանը՝ կիսաեզրափակչում զիջելով Ռուսաստանը ներկայացնող Տարխան Իդիգովին: Որակավորման փուլում Հարությունյանը 5:0 հաշվով պարտության էր մատնել լեհ Մատեուս Գրեժբերին, իսկ քառորդ եզրափակչում նույն հաշվով առավելության էր հասել Սլովենիան ներկայացնող Պատրիկ Նեյչի նկատմամբ:
Նշենք՝ Սերբիայում ընթացող Եվրոպայի առաջնության մենամարտերը սպասարկում է նաև Հայաստանի ներկայացուցիչ, միջազգային կարգի մրցավար Բագրատ Ավոյանը:

Armenia will have 2 finalists in the European Boxing Championship
Two representatives of Armenia, Baregham Harutyunyan and Narek Manasyan, have reached the finals of the European Boxing Championship, which is about to end in Belgrade, the capital of Serbia, and will fight for the championship title.
In the semi-finals of the 48 kg weight category, Baregham Harutyunyan faced off with Serbian Rade Joksimovic and won 4:1 over his opponent. The Armenian boxer started the fight in the EA from the quarter-finals, where he defeated Georgia's representative Sakhil Alakhverdov with a score of 5:0.
Narek Manasyan, bronze medalist of the World and European championships, weight 92 kg, won an impressive victory over the Cuban Alfonso Loren Berto representing Azerbaijan in the semi-finals and reached the final. Manasyan had a 4:0 advantage over Slovakian representative David Michalek at the start, and in the quarterfinals he defeated Moldavian Andrey Zaplitny.
5 more representatives of Armenia, Ani Hovsepyan, Anush Grigoryan, Artur Bazeyan, Artur Sahakyan and Ararat Harutyunyan, became bronze medalists of the European Championship.
World and European youth champion Anush Grigoryan fought for a ticket to the finals of the 50 kg weight class with Irishman Sweeney Shano, losing to his rival. In the quarter-finals, Anoush fought with the representative of Romania, Mihaila Badescu, and won 5:2.
Member of the women's team, European champion Ani Hovsepyan fought with Russian Darima Sandakova in the semi-finals of the 70 kg category and lost to her opponent.
European vice-champion, 57 kg weight class Artur Bazeyan fought with Russian representative Eduard Savin in the semi-finals and lost to his rival, settling for a bronze medal. The Armenian boxer started the fight from the 1/8 finals, where he had a 5:0 advantage over the Polish Jakub Krzypied, and in the second fight he defeated the representative of Italy, Canonico Zuzepeheti.
60 kg Artur Sahakyan fought for a ticket to the finals with Bulgarian representative Radoslav Rosenov, but lost to his opponent. Sahakyan fought with Artyush Gomtsyan representing Georgia in the 1/8 finals and won 4:1, and in the quarterfinals he won 5:0 over Kernoga Tade representing Slovenia.
Ararat Harutyunyan also won a bronze medal in the 67 kg category, losing to Tarkhan Idigov representing Russia in the semi-finals. In the qualifying round, Harutyunyan defeated Poland's Mateus Grezhber with a score of 5:0, and in the quarterfinals, he won by the same score over Patrik Neich representing Slovenia.
It should be noted that the fights of the European Championship in Serbia are also served by the representative of Armenia, international referee Bagrat Avoyan.