Ռեկորդ. Լեբրոն Ջեյմսը՝ NBA-ի պատմության ամենաարդյունավետ բասկետբոլիստ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Լեյքերսի» հարձակվող Լեբրոն Ջեյմսը կարիերայի ընթացքում միավորների քանակով առաջ է անցել լեգենդար Քարիմ Աբդուլ-Ջաբարից և այդ ցուցանիշով բարձրացել է NBA-ի պատմության առաջին հորիզոնական:
«Օկլահոմայի» դեմ խաղի երրորդ քառորդի ավարտից 10,9 վայրկյան առաջ վաստակած միավորներով Ջեյմսը հասել է կարիերայի 38388 միավորի նշագծին։
Աբդուլ-Ջաբարի ռեկորդը պահպանվել է 1984 թվականի ապրիլի 5-ից։ Լեգենդար բասկետբոլիստը կարիերան ավարտել է 1989 թվականին՝ 38387 միավորով։ NBA-ի վեցակի չեմպիոնը ներկա է եղել հանդիպմանը, որտեղ Լեբրոնը գերազանցեց իր նվաճումը:
Հանդիպումն ընդհատվել է խորհրդանշական արարողությամբ, որի ընթացքում Աբդուլ-Ջաբբարը գնդակը փոխանցել է Լեբրոնին:
«Ռեկորդը պահպանվեց գրեթե 40 տարի։ Շատերը կարծում էին, որ ոչ ոք այն չի գերազանցի։ Լեբրոն, դու NBA-ի պատմության լավագույն ռմբարկուն ես: Շնորհավորում եմ»,- ասել է լիգայի ղեկավար Ադամ Սիլվերը։
Լիգայի պատմության լավագույն ռմբարկուների հնգյակում են նաև Կառլ Մելոնը (36928), Կոբի Բրայանտը (33643) և Մայքլ Ջորդանը (32292):
«Քարիմի նման մեծ լեգենդի կողքին կանգնելն ինձ համար շատ բան է նշանակում։ Դա մեծ երջանկություն է: Խնդրում եմ, հոտնկայս ծափահարեք կապիտանին, խնդրում եմ»,- ասել Լեբրոն Ջեյմսը։
Ռեկորդը գերազանցելու համար Ջեյմսին անհրաժեշտ էր հավաքել 36 միավոր։ Պատմական ցուցանիշին հասնելուց հետո «Լեյքերսի» առաջատարը չորրորդ քառորդում վաստակել է ընդամենը 2 միավոր և խաղն ավարտել 38 միավորով: «Լեյքերսը» 130:133 հաշվով պարտվել է «Օկլահոմային»:

Record: LeBron James, the most effective basketball player in NBA history (VIDEO)
"Lakers" striker LeBron James surpassed the legendary Kareem Abdul-Jabbar in the number of points in his career and rose to first place in the history of the NBA.
With 10.9 seconds left in the third quarter of the game against "Oklahoma," James reached the career mark of 38,388 points.
Abdul-Jabbar's record has been held since April 5, 1984. The legendary basketball player finished his career in 1989 with 38,387 points. The six-time NBA champion was present at the meeting, where LeBron surpassed his achievement.
The match was interrupted by a symbolic ceremony during which Abdul-Jabbar passed the ball to LeBron.
"The record was preserved for almost 40 years. Many thought that no one would surpass it. LeBron, you are the best scorer in NBA history. Congratulations," said Adam Silver, head of the league.
Karl Malone (36,928), Kobe Bryant (33,643), and Michael Jordan (32,292) are also among the top five scorers in league history.
"Standing next to a great legend like Karim means a lot to me. It is a great happiness. Please give the captain a standing ovation," said LeBron James.
James needed to score 36 points to break the record. After reaching the historic mark, the leader of the "Lakers" scored only 2 points in the fourth quarter and finished the game with 38 points. "Lakers" lost to "Oklahoma" with a score of 130:133.