Գրոսմայստեր Լիլիթ Գալոյանին շնորհվել է դոցենտի կոչում
Շախմատի կանանց միջազգային գրոսմայստեր, տղամարդկանց միջազգային վարպետ Լիլիթ Գալոյանին շնորհվել է դոցենտի գիտական կոչում։
Բարձրագույն որակավորման կոմիտեն հաստատել է Հայաստանի ճարտարապետության և շինարարության ազգային համալսարանի գիտխորհրդի՝ Գալոյանին մանկավարժության դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու որոշումը։ Այս մասին Radar Armenia-ն տեղեկացավ ԲՈԿ կայքից։
Նշենք, որ Լիլիթ Գալոյանը ավելի քան 10 տարի եղել է շախմատի Հայաստանի կանանց հավաքականի անդամ՝ ներկայացնելով երկիրը օլիմպիադաներում և միջազգային մրցաշարերում։ Նա Հայաստանի շախմատի կանանց կրկնակի չեմպիոնուհի է։
2007-2020թթ․ շախմատ է դասավանդել Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում։ 2012թ-ից դասավանդում է ՃՇՀԱՀ-ում։ Երկու բուհերի թիմերը Լիլիթ Գալոյանի գլխավորությամբ ճանաչվել են մի շարք միջբուհական անհատական և թիմային մրցաշարերի հաղթողներ և Հայաստանում ու արտերկրում արժանացել մեդալների։

Гроссмейстеру Лилит Галоян присвоено звание доцента
Высшая аттестационная комиссия утвердила решение Ученого совета Национального университета архитектуры и строительства Армении о присвоении Галоян ученого звания доцента педагогики. Об этом Radar Armenia узнал с сайта ВАК.
Следует отметить, что Лилит Галоян более 10 лет входила в состав женской сборной Армении по шахматам, представляя страну на олимпиадах и международных турнирах.
С 2007-2020 гг. преподавала шахматы в Национальном политехническом университете Армении. С 2012 года преподает в Национальной академии наук. Команды двух вузов под руководством Лилит Галоян были признаны победителями ряда межвузовских индивидуальных и командных турниров и завоевали медали в Армении и за рубежом.