Ինչպե՞ս է ստեղծվելու ՆԳՆ-ն
«Այսօր նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ստորագրեց նախորդ շաբաթ ԱԺ-ի ընդունած փաթեթը, որով ստեղծվում է ներքին գործերի նախարարություն: Քանի որ շատ է խոսվել այդ հայեցակարգից, կփորձեմ չկրկնել և կխոսեմ նախարարության ձևավորման հետագա քայլերի ու գործընթացների մասին:
10 օր հետո (ամանորին) 37 օրենքներից բաղկացած օրինագծերի փաթեթը կմտնի ուժի մեջ: Դրանից հետո՝
10-օրյա ժամկետում նշանակվելու է ներքին գործերի նախարար, նույն ընթացքում վարչապետը սահմանելու է նախարարի տեղակալների, օգնականների, խորհրդականների հաստիքների քանակը:
15-օրյա ժամկետում նշանակվելու է նախարարության գլխավոր քարտուղարի (աշխատակազմի ղեկավարի) ժամանակավոր պաշտոնակատար: Եվս 5 օրվա ընթացքում նախարարը սահմանելու է Նախարարության ձևավորման համար անհրաժեշտ կադրերի հաստիքացուցակը:
20-օրյա ժամկետում ձևավորվում են նախարարության ձևավորման աշխատանքային խմբեր՝ հետևյալ ուղղություններով. անձնակազմի կառավարում, իրավական ապահովում և կազմակերպչա-ֆինանսական:
Նախարարի նշանակվելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում կնշանակվեն նախարարի տեղակալների և ենթակա մարմինների ղեկավարները (ոստիկանապետ, փրկարար ծառայության պետ, միգրացիայի ծառայության պետ և այլն):
Նույն մեկ ամսվա ընթացքում մշակվելու է ՆԳՆ կանոնադրության նախագիծը, որի ընդունմամբ նաև ուժը կորցրած կճանաչվի ոստիկանության կանոնադրությունը: Նույն օրը ՆԳ նախարարը կհաստատի ոստիկանության նոր կանոնադրությունն ու կառուցվածքը, որով դրա կազմում այլևս չեն լինի այն ստորաբաժանումները, որոնք տեղափոխվելու են ՆԳՆ-ի կազմ կամ միգրացիայի ծառայություն:
Մեկ ամսվա ընթացքում ոստիկանությունից դուրս կգան ակադեմիան (կրթահամալիրը) ու անձնագրային/վիզաների վարչությունը: Երեք ամիս հետո կդադարեցվի ԱԻՆ-ի գործունեությունը:
6 ամսվա ընթացքում ՆԳՆ-ում պետք է նշանակված լինի սպասարկող և տեխնիկական ստորաբաժանումների (տնտեսական, իրավական, հանրության հետ կապերի և այլն) անձնակազմը: Ոստիկանության և ԱԻՆ-ի ծառայողները կկարողանան դիմել այդ պաշտոնների համար, բայց մասնակցելու են հարցազրույցների (որոնց հանձնաժողովում կլինեն նաև հկ-ները):
12 ամսվա ընթացքում ոստիկանության կազմից ամբողջությամբ դուրս կմնան և ՆԳՆ-ում կստեղծվեն (ոչ թե կտեղափոխվեն, այլ զրոյից կստեղծվեն) տնտեսական, ֆինանսաբյուջետային, իրավական, կադրերի, միջազգային, հանրային կապերի ու այլ վարչությունները»:

Как будет создаваться МВД?
«Сегодня президент Ваагн Хачатурян подписал принятый Национальным Собранием на прошлой неделе пакет, которым создается Министерство внутренних дел. Поскольку об этой концепции было сказано много, постараюсь не повторяться и расскажу о дальнейших шагах и процессах формирования министерства.
Через 10 дней (до Нового года) вступит в силу пакет законопроектов, состоящий из 37 законов. После этого в течение 10 дней будет назначен министр внутренних дел, а в этот же срок премьер-министр определит количество должностей заместителей министра, помощников и советников.
В 15-дневный срок будет назначен временно исполняющий обязанности секретаря министерства (руководитель аппарата). Еще через 5 дней министр определит штатное расписание, необходимое для формирования министерства.
В 20-дневный срок формируются рабочие группы по формированию министерства по следующим направлениям: управление персоналом, юридическое и организационно-финансовое обеспечение.
После назначения министра будут назначены руководители заместителей министра и подведомственных органов (начальник полиции, начальник службы спасения, начальник миграционной службы и др.).
В этом же месяце будет разработан проект устава МВД, с принятием которого устав полиции будет признан утратившим силу. В этот же день министр внутренних дел утвердит новый устав и структуру полиции, в которую больше не будут входить те подразделения, которые будут переданы в ведение МВД или Миграционной службы.
В течение месяца из полиции выйдут академия (образовательный комплекс) и паспортно-визовый отдел. Через три месяца деятельность МЧС и коммуникаций будет прекращена.
В течение 6 месяцев личный состав служебно-технических отделов (экономический, юридический, по связям с общественностью и др.) должен быть присоединен к МВД. Сотрудники полиции и МЧС смогут претендовать на эти должности, но будут участвовать в собеседованиях.
В течение 12 месяцев в МВД будут созданы (не перемещены, а созданы с нуля) хозяйственные, финансово-бюджетные, юридические, кадровые, по связям с общественностью и прочие управления.