Ռազմական ակադեմիայում բացվել է ֆրանսերենի՝ ժամանակակից լուծումներով հագեցած լսարան
Փետրվարի 2-ին Ֆրանսիայի Հանրապետության զինված ուժերի Սեն-Սիր ռազմական ակադեմիայի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներն այցելել են ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիա։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը:
Հյուրերը շրջել են ակադեմիայի տարածքում, ծանոթացել պայմաններին,
հնարավորություններին և ուսումնանյութական բազային։ Նրանց ներկայացվել են ակադեմիայի կառուցվածքը, գործունեությունն ու կրթական ծրագրերը։
Քննարկվել են ակադեմիաների փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանի և Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ ու լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի մասնակցությամբ ակադեմիայում բացվել է ֆրանսերենի՝ ժամանակակից լուծումներով հագեցած լսարան։
Կարմիր ժապավենը կտրելու պատիվը վերապահվել է երկու ակադեմիաների փոխգործակցության շրջանակում Հայաստանում կրթություն ստացող ֆրանսիացի կուրսանտին և ուսանելու նպատակով Ֆրանսիա մեկնող հայ կուրսանտին:

В Военной академии открылся кабинет французского языка, оснащенный современным оборудованием
2 февраля представители руководства Военной академии Сен-Сир Вооруженных Сил Французской Республики посетили Военную академию имени Вазгена Саргсяна Министерства обороны РА.
Во встрече также принял участие заместитель председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Армен Хачатрян.
Гости осмотрели помещения академии, ознакомились с условиями, возможностями и учебной программой. Им были представлены структура, деятельность и образовательные программы академии.
Обсуждались вопросы, связанные с взаимодействием академий.
В тот же день при участии заместителя министра обороны РА Армана Саргсяна и Чрезвычайного и Полномочного Посла Французской Республики в Армении Оливье Декотиньи в академии открылся кабинет французского языка, оснащенный современным оборудованием.
Честь перерезать красную ленточку была предоставлена ​​французскому курсанту, обучающемуся в Армении, и армянскому курсанту, направляющемуся на обучение во Францию ​​в рамках сотрудничества двух академий.