Զորամասի հրդեհի գործով քրեական հետապնդում է հարուցվել կապիտանի նկատմամբ
Մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2023 թվականի փետրվարի 1-ին որոշում է կայացվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության սպա, կապիտան Ե.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (զենքի, ռազմամթերքի, ռազմական տեխնիկայի կամ ռազմական այլ գույքի, շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութերի, սարքերի կամ առարկաների հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց մահ):
Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում, ձեռք են բերվել բավարար փաստեր այն մասին, որ Ե.Հ.-ն 2023 թվականի հունվարի 19-ին` ժամը 00:40-ի սահմաններում, հանդիսանալով նստեցման շրջանի պատասխանատու, խախտել է շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութի՝ ավտոբենզինի հետ վարվելու վերաբերյալ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջը, ըստ որի՝ հրդեհային անվտանգության նպատակով արգելվում է վառարանները վառելու համար որպես կպչան, ավտոբենզինի և այլ տեսակի դյուրավառ հեղուկների օգտագործումը:
Ե.Հ.-ն, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում շահագործվող վառարանը վառելու նպատակով, օրվա հերթապահից ճշտելով այդ ստորաբաժանմանը հատկացված դիզելային վառելիքի և ավտոբենզինի գտնվելու վայրը, սեփական նախաձեռնությամբ, կացարանի հարակից տարածքում բացազատված ավտոհավաքակայանից վերցրել է տրանսպորտային միջոցների մեկնարկիչները գործի գցելու համար հատկացված՝ 5 լիտր տարողությամբ ավտոբենզինով լցված տասը հատ պլաստմասե տարաներից մեկը, վերադարձել է կացարան և վառարանը վառել ավտոբենզինով: Արդյունքում կացարանում բռնկվել է հրդեհ:
ՀՀ ՊՆ համապատասխան մի շարք պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով՝ հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով չապահովելու պատճառով, կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել մարել հրդեհը, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում, կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից:
Արդյունքում, Ե.Հ.-ի կողմից կացարանում հրդեհ բռնկելու և պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից հակահրդեհային պաշտպանության միջոցներով անձնակազմին չապահովելու հետևանքով՝ կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի թվով 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և 4 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։

В отношении капитана возбуждено уголовное дело по делу о пожаре в казарме
1 февраля 2023 г. прокурором, осуществляющим надзор за законностью досудебного уголовного производства, было принято решение о возбуждении публичного уголовного дела в отношении офицера инженерной службы N-й воинской части МО РА капитана Е.Х. по ч. ст. 532 4 УК РА (нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами, военной техникой или иным военным имуществом, материалами, устройствами или предметами, представляющими большую опасность для окружающей среды, повлекшее по неосторожности смерть двух и более человек) .
В результате следственных и иных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных в ходе предварительного расследования уголовного дела, расследуемого в 5-м гарнизонном следственном отделе Военно-следственного Главного управления Следственного комитета, получены достаточные факты о том, что Е.Х. 19 января 2023 года в 00 часов :40 минут, будучи ответственным за место для отдыха, нарушил установленное законодательством требование по обращению с наиболее опасным для окружающей среды веществом – автомобильным бензином, согласно которому в целях пожарной безопасности, использование автомобильного бензина и других видов горючих жидкостей в качестве розжига печей запрещается.
Е.Х., с целью розжига печи, используемой в помещении расположенном в доме 20 по 1-й улице села Азат Гегаркуникской области, предназначенном для личного состава воинской части N инженерной роты обороны РА, выяснив местонахождения дизельного топлива. горючее и бензин, выделенные этому подразделению у дежурного, по собственной инициативе, взял одну из десяти пластиковых емкостей, наполненных 5 литрами бензина, с освободившейся стоянки в районе укрытия, выделенного для запуска автомобиля , вернулся в убежище и зажег печку бензином. В результате в жилом доме возник пожар.
В результате недобросовестного и халатного отношения ряда соответствующих должностных лиц Министерства обороны РА к выполнению своих служебных обязанностей, вследствие необеспечения их соответствующими мерами противопожарной защиты, военнослужащие, находящиеся в убежище, не только не могли потушить пожар, но и при отсутствии запасного выхода разбить окна с железными решетками убежища и выбраться оттуда.
В результате поджога Е.Х. казармы и необеспечения ответственными лицами личного состава средствами пожаротушения, 15 срочников этой же роты, отдыхавших в укрытии, погибли, а офицер и 4 срочника получили телесные повреждения различной степени.