«400 մլն դոլար, և Հայաստանը կկրկնապատկի իր ավիացիոն հզորությունները». օդանավակայանների միջազգային խորհուրդ
Օդանավակայանների միջազգային խորհրդի եվրոպական տարածաշրջանի (ACI EUROPE) գլխավոր տնօրեն Օլիվյե Յանկովեցը Հայաստանի կառավարությանը հորդորել է հավանություն տալ Երևան-Զվարթնոց օդանավակայանի՝ նախատեսվող ընդլայնմանը։ Ըստ Յանկովեցի՝ օդանավակայանն այժմ զգալիորեն գերազանցել է իր նախահամաճարակային (2019թ.) ուղևորահոսքին և արագորեն հասնում է թողունակության սահմանաչափերին։
Ըստ Յանկովեցի՝ կան ամուր հիմքերը, որոնք կնպաստեն առաջիկա տարիներին պահանջարկի հետագա աճին, այդ թվում՝ Հայաստանի մոտալուտ ընդգրկումը ԵՄ եվրոպական ընդհանուր ավիացիոն գոտում, որը երկիրը կբերի ամենամեծ ազատականացված բազմակողմ ավիացիոն շուկա:
«Հայկական ավիացիայի համար ժամանակն է առաջ շարժվել։ Երկրի օդային կապը հետագայում զարգացնելու և դիվերսիֆիկացնելու ներուժը կա: Բայց այս ներուժն իրացնելու համար ավելի շատ ենթակառուցվածքային կարողություններ են անհրաժեշտ, և դրա համար Երևան-Զվարթնոց օդանավակայանի ընդլայնում է պետք: 400 միլիոն եվրո պատրաստ է ներդրվել օդանավակայանի կարողությունները թե՛ ուղևորների, թե՛ բեռնափոխադրումների համար կրկնապատկելու համար։ Այս ծրագրի հետագա հետաձգումը միայն կդանդաղեցի երկրի ու տնտեսության զարգացումը»,-նշել է Յանկովեցը։

«400 миллионов долларов, и Армения удвоит свои авиационные возможности». Международный совет аэропортов
Генеральный директор Европейского региона Международного совета аэропортов (ACI EUROPE) Оливье Янковец призвал правительство Армении одобрить запланированное расширение аэропорта Ереван-Звартноц. По словам Янковца, в настоящее время аэропорт значительно превысил свой допандемический (2019 г.) пассажиропоток и быстро достигает предела пропускной способности.
По словам Янковца, есть прочная основа, которая будет способствовать дальнейшему росту спроса в ближайшие годы, в том числе скорое включение Армении в Европейское общее авиационное пространство ЕС, что выведет страну на крупнейший либерализованный многосторонний авиационный рынок.
«Армянской авиации пора двигаться вперед. Существует потенциал для дальнейшего развития и диверсификации воздушного сообщения страны. Но для реализации этого потенциала необходимо больше инфраструктурных мощностей, а для этого необходимо расширение аэропорта Ереван-Звартноц. Мы готовы инвестировать 400 миллионов евро , чтобы удвоить пропускную способность аэропорта как для пассажиров, так и для грузов. Дальнейшее откладывание этого проекта только затормозит развитие страны и экономики", - сказал Янковец.