Ցանկացած բացվող ճանապարհ դրական է երկրի համար
Փետրվարի 7-ին Wizz Air Abu Dhabi ավիաընկերությունն իրականացրեց Աբու Դաբի-Երևան-Աբու Դաբի առաջին թռիչքը: Այս մասին պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել ՀՀ նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ ԱՄԷ աշխատանքային այցի և էմիրաթական բարձրաստիճան ղեկավարության հետ քննարկման արդյունքում:
Radar Armenia-ի հետ զրույցում ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության նախկին պետ Շահեն Պետրոսյանը նշեց, որ ցանկացած բացվող ճանապարհ դրական է երկրի համար։ Միաժամանակ, պարոն Պետրոսյանը նաև ընդգծում է. «Չեմ կարծում՝ մեծ ուղևորահոսք կլինի դեպի Աբու Դաբի, որովհետև Աբու Դաբին մի քիչ սահմանափակումներ ունի քրիստոնյաների նկատմամբ»։
Պետրոսյանի կարծիքով՝ Աբու Դաբի-Երևան-Աբու Դաբի թռիչքներն ավելի շատ բիզնես-ճանապարհորդություններ կլինեն. «Գուցե կառավարական հանձնաժողովներ լինեն՝ մայրաքաղաք Աբու Դաբի ուղևորվող, բայց տուրիստների համար հետաքրքրություն այնտեղ առանձնապես չկա»:
Բացի այդ, վերսկսվել է Երևան-Ստամբուլ-Երևան ավիահաղորդակցությունը։ Մոտ երկու տարի դադարից հետո՝ փետրվարի 2-ին, վերագործարկվեցին Երևան-Ստամբուլ-Երևան ուղիղ չվերթները։
1993-1996թթ. քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Շահեն Պետրոսյանը հիշում է, որ 1995թ.-ին Հայաստանի վիճակն ավելի լավ չէր, դիվանագիտական հարաբերություններ չկային, բայց այն ժամանակ հնարավոր եղավ բացել Հայաստան-Թուրքիա օդային սահմանը, որը Թուրքիան փակել էր 1993թ.-ից։  Այսօր ևս Շահեն Պետրոսյանը ողջունում է ուղիղ չվերթի վերագործարկումը՝ նշելով, որ, ի տարբերության այսօրվա, 1995թ.-ին չկար քննադատություն:
Ըստ նրա՝ Երևան-Ստամբուլ չվերթի վերագործարկումը պետք չէ կապել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների հետ: Ստամբուլը նաև մեծ օդանավական է, որից կարելի է օգտվել՝ Եվրոպա ավելի մատչելի տարբերակով գնալու համար: «Օրինակ, Իտալիա, Ֆրանսիայի հարավ, Իսպանիա մենք ուղիղ թռիչքներ չունենք Երևանից, Ստամբուլի օդանավակայանը որպես տրանզիտային օդանավակայան օգտագործելով՝ կարող ենք թռչել եվրոպական երկրներ»:
Պետրոսյանի խոսքով՝ մեր երկրի համար ցանկալի կլինի նաև Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային ճանապարհի բացումը։ Նա հիշեցրեց՝ թուրքական ապրանքներ ներկրվում են Վրաստանի տարածքով կամ այլ ճանապարհով, ինչի արդյունքում տրանսպորտային ծախսերն ավելի թանկ են լինում, և մարդիկ ավելի մեծ դժվարություններ են ստիպված լինում հաղթահարել. «Հարևանների հետ չի կարելի անընդհատ թշնամական հարաբերություն ունենալ, վերջ ի վերջո պետք է այդ հարաբերությունները կայունացվեն, նորմալացվեն, և, կարևորը, դիվանագիտական ճանապարհով»:
Հասարակական ներքին տարակարծություններից խոսելով՝ Պետրոսյանը հիշում է, որ 1995թ.–ին, երբ բացվեց Երևան-Ստամբուլ չվերթը, դաշնակցական ուղևորներ ունեին, ովքեր մեծ հաճույքով գնացել էին Թուրքիա և, վերադառնալուց հետո, շատ դրական արձագանքել այդ թռիչքին. «Հիմա մանիպուլյացիա է ուղղակի»։

Дашнаки с удовольствием летали из Еревана в Стамбул в 1995 году
7 февраля Wizz Air Abu Dhabi запустила свой первый рейс Абу-Даби-Ереван-Абу-Даби. Договоренность об этом была достигнута в результате обсуждения находящегося с рабочим визитом в ОАЭ бывшего Президента Республики Армения Армена Саркисяна с высшим руководством эмиратского правительства.
В беседе с «Радар Армения» бывший начальник Главного управления гражданской авиации РА Шаген Петросян отметил, что любая открытая дорога полезна для страны. В то же время,  г-н Петросян подчеркивает: «Я не думаю, что в Абу-Даби будет большой поток туристов, потому что в Абу-Даби есть некоторые ограничения для христиан».
По словам Петросяна, рейсы Абу-Даби-Ереван-Абу-Даби будут больше деловыми. «Возможно, в столицу Абу-Даби направляются правительственные комиссии, но туристов это мало интересует».
Кроме того, возобновлено авиасообщение Ереван-Стамбул-Ереван. После перерыва около двух лет, 2 февраля, были возобновлены прямые рейсы Ереван-Стамбул-Ереван.
1993-1996 гг. начальник Главного управления гражданской авиации Шаген Петросян вспоминает, что в 1995 году ситуация в Армении была не лучше, дипломатических отношений не было, но тогда удалось открыть армяно-турецкую воздушную границу, которую Турция закрыла с 1993 года. Сейчас же Шаген Петросян приветствует возобновление прямых рейсов, отмечая, что, в отличие от сегодняшнего дня, в 1995 году не было критики.
По его словам, возобновление рейса Ереван-Стамбул не должно быть связано с армяно-турецкими отношениями. Стамбул также является крупным аэропортом, который можно использовать для более доступных поездок в Европу. «Например, в Италию, на юг Франции, в Испанию у нас нет прямых рейсов из Еревана. Используя аэропорт Стамбула как транзитный, мы можем летать в страны Европы».
По словам Петросяна, открытие сухопутной дороги Армения-Турция будет желательно и для нашей страны. Он напомнил, что турецкие товары ввозятся через территорию Грузии или иным путем, в результате чего транспортные расходы дороже, людям приходится преодолевать большие трудности. «У нас не должно быть постоянных враждебных отношений с нашими соседями. В конце концов, эти отношения должны быть стабилизированы, нормализованы, что важно, с помощью дипломатии».
Говоря о внутриобщественных разногласиях, Петросян вспоминает, что в 1995 году, когда был открыт рейс Ереван-Стамбул, были пассажиры из АРФД, которые с большим удовольствием отправлялись в Турцию, а вернувшись, очень положительно отзывались об этом рейсе. «Теперь это просто манипуляция».