Սեպտեմբերի 2-ին նշվող Գյումրու օրվան այս տարի միախառնվել էր նաև երևանյան մշակութային շունչը: Արհեստների և արվեստների բնօրրանում կայացել են Երևանի օրերը: Ծրագիրը հագեցած էր` համեմված երկու քաղաքների համատեղ նախաձեռնություններով: Բազմաթիվ հյուրերի հետ տոնի անմիջական մասնակիցն են դարձել նաև Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, Գյումրի համայնքի ղեկավար Վարդգես Սամսոնյանը, Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը, երկու քաղաքների ավագանու անդամներ ու աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
Տոնական միջոցառումների մեկնարկը տրվել է Ռուսթավելի փողոցից: Վարպետաց քաղաքի վերածված փողոցում ներկայացված էր գյումրվա մշակույթը: Շուրջ 30 տաղավարներից յուրաքանչյուրն իր առանձնահատկությունն ու առաջարկն ուներ:
Գյումրու Աբովյան փողոցի ճեմուղին երևանյան հուշանվերներ արտադրող ընկերություններինն ու անհատ-վարպետներինն էր: Հուշանվերների «Art and Craft Souvenirs» ցուցահանդես-տոնավաճառի շրջանակում ևս շուրջ 30 տաղավարում ներկայացված էին գորգերի, կարպետների, ասեղնագործության և ժանեկագործության տեսակներ, տիկնիկագործության, բրուտագործության, խեցեգործության, փայտի գեղարվեստական փորագրության տարբեր նմուշներ, արծաթից և այլ մետաղներից պատրաստված զարդեր:
Գյումրու գործընկերոջ ուղեկցությամբ Երևանի քաղաքապետն այցելել է նաև Ավ. Իսահակյանի հուշատուն-թանգարան` ուր օրվա խորհրդին համահունչ երաժշտական ու թատերական բեմադրություն էր: Տոնական միջոցառումների մաս էին կազմում նաև ցուցահանդեսները: Արվեստասեր հասարակության դատին էին հանձնվել Լևոն Աճիկյանի «Գյումրի և Անդին գծանկարների, ինչպես նաև «Գրիգոր Նալբանդ». խորագրերով ցուցահանդեսներն ու պատկերագրքի շնորհանդեսը:
Գյումրու «Անի» մանկական փողային նվագախումբն այսուհետ ելույթ կունենա բոլորովին նոր երաժշտական գործիքներով: Նախաձեռնությունը` Երևանի քաղաքապետարանինն է: Հանդիսավոր արարողության շրջանակում գյումրեցիներին ողջունել են Երևանի Ստ. Ջրբաշյանի անվան երաժշտական դպրոցի սաները:
Մշակութային օջախի տաղանդաշատ երեխաները տարիներ շարունակ նվագել են հնամաշ` սերնդեսերունդ փոխանցվող գործիքներով: Պատասխանատուները նկատում են՝ նվիրատվությունը դրականորեն կանդրադառնա նվագախմբի ուսումնական գործընթացի վրա:
Ողջույնի իր խոսքում Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերոջը` հյուրընկալության ու այն ջերմ մթնոլորտի համար, որով համակված է Գյումրին:
«Գյումրին մեր նվիրական հայրաքաղաքն է, մեր արհեստների և արվեստների բնօրրանը, առանց չափազանցության, հայկականության խարիսխը, որը սնուցում և ապրելու ուժ է տալիս յուրաքանչյուր հայի: Կրկնակի ուրախ եմ այսօր, որ Գյումրու օրվա և «Երևանի օրերը Գյումրիում» ծրագրի շրջանակում մեր փոքր լուման ներդնելու հնարավորություն է ընձեռված: «Անի» փողային նվագախմբին այսօր Երևան համայնքը նվիրաբերում է երաժշտական գործիքներ, ինչի շնորհիվ գյումրեցի երեխաները, վստահ եմ, է՛լ ավելի մեծ հաջողություններ կունենան երաժշտության ասպարեզում: Մեր ծրագրերը շարունակական են լինելու, և համատեղ ջանքերով մենք կերտելու ենք մեր երազանքների երկիրը»,- ելույթի խոսքում նշել է Երևանի քաղաքապետը:
Գյումրվա մշակույթը, արվեստը, համն ու հոտը իրենց մեջ յուրահատուկ ձգողական ուժ ունեն: Երևանի օրերի շրջանակում Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաքում գտնվող յուրաքանչյուր ոք զգաց ու վայելեց նաև արևային Երևանի ջերմությունն ու շունչը:

The days of Yerevan took place in Gyumri. Yerevan culture is represented in the cradle of crafts and arts
The Gyumri Day, celebrated on September 2, was also mixed with Yerevan's cultural spirit this year. The days of Yerevan took place in the cradle of arts and crafts. The program was complete, seasoned with joint initiatives of the two cities. Yerevan Mayor Hrachya Sargsyan, Head of Gyumri Community Vardges Samsonyan, Levon Hovhannisyan, First Deputy Mayor of Yerevan, members of the Council of Elders, and staff representatives of both cities became direct participants of the holiday along with many guests.
Festive events started from Rustaveli street. Gyumri culture was presented in the road transformed into Master City. Each of the around 30 booths had its specialty and offer.
The alley of Abovyan street in Gyumri belonged to the companies and individual masters who produced Yetevan souvenirs. As part of the "Art and Craft Souvenirs" exhibition-fair of souvenirs, about 30 more booths presented types of carpets, carpets, embroidery and lacework, various samples of doll making, pottery, pottery, artistic wood carving, jewelry made of silver and other metals.
Accompanied by his colleague from Gyumri, the mayor of Yerevan also visited Av. Isahakyan Memorial House Museum, where there was a musical and theatrical performance in line with the day's council. Exhibitions were also part of the festive events. Levon Achikyan's "Gyumri and Andin drawings" and "Grigor Nalband" were handed over to the court of the art-loving society. Themed exhibitions and a picture book presentation.
Gyumri "Ani" children's brass band will perform with entirely new musical instruments from now on. The initiative is of Yerevan Municipality. In the framework of the solemn ceremony, Yerevan St. Students of Jrbashyan Music School welcomed the people of Gyumri.
The talented children of the cultural hearth have been playing old instruments handed down from generation to generation for years. Those responsible note that the donation will have a positive impact on the educational process of the orchestra.
In his welcoming speech, Yerevan Mayor Hrachya Sargsyan thanked his colleague for the hospitality and the warm atmosphere that surrounds Gyumri.
"Gyumri is our cherished hometown, the cradle of our crafts and arts, without exaggeration, the anchor of Armenianness, which nourishes and gives strength to live to every Armenian. I am doubly happy today that we have been given the opportunity to invest our small dime within the framework of Gyumri Day and "Yerevan Days in Gyumri" program. Today, the Yerevan community donates musical instruments to the "Ani" brass band, thanks to which, I am sure, the children of Gyumri will have even greater success in the field of music. Our plans will be continuous, and with joint efforts we will build the country of our dreams", said the mayor of Yerevan in his speech.
The culture, art, taste and smell of Gyumri have a unique attraction. During Yerevan Days, everyone in the cultural capital of Armenia felt and enjoyed the warmth and breath of sunny Yerevan.