Հաջորդ տարի նախատեսված է Ամուլսարի հանքի շահագործումը
Ամուլսարի հանքավայրի շահագործումը նախատեսում է սկսել 2023թ.։ Այս մասին Radar Armenia-ն տեղեկացավ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունից։
Մեր հարցմանն ի պատասխան՝ նախարարությունից փոխանցել են, որ Ամուլսարի ծրագրի վերագործարկումը ընդգրկված է Կառավարության ծրագրում և գտնվում է Էկոնոմիկայի նախարարության ուշադրության կենտրոնում. «Այս պահին ընկերությունը զբաղված է ծրագրի ֆինանսավորմամբ՝ հանքավայրի շինարարությունն ավարտին հասցնելու նպատակով, իսկ հանքավայրի շահագործումը նախատեսում է սկսել 2023թ.»։
Հիշեցնենք, որ հանքավայրի շահագործման թեման վերսկսեց արծածվել ԱՄՆ դեսպան Թրեյսիի՝ ապրիլի 20-ին Ամուլսար այցից հետո։
Ըստ դեսպանության հաղորդագրության՝ դեսպանը քաջալերել է ծրագրի հետ կապված չկարգավորված վեճերի արագ ու թափանցիկ լուծումը, ողջունել աշխատանքի և բնապահպանական հարցերում ամենաբարձր միջազգային ստանդարտներն ապահովելու՝ «Լիդիանի» հանձնառությունը և նկատել, որ այս ծրագիրը Հայաստանի տնտեսության աճի նշանակալի խթան դառնալու ներուժ ունի։
Անդրադառնալով ԱՄՆ դեսպանի՝ Ամուլսար այցին, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից նաև տեղեկացրել են, որ «Լիդիան Արմենիա» ընկերության 2 սեփականատերերից մեկը հանդիսանում է ամերիկյան «Orion Mine Finance» ընկերությունը, ըստ այդմ, բնական է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի հետաքրքրությունը Ամուլսարի հանքավայրի նկատմամբ։

Рудник Амулсар планируется ввести в эксплуатацию в следующем году
Эксплуатацию Амулсарского рудника планируется начать в 2023 году. Об этом Radar Armenia сообщили в Министерстве экономики РА.
В ответ на наш запрос в министерстве сообщили, что перезапуск Амулсарского проекта включен в программу Правительства и находится в центре внимания Минэкономики. «В настоящее время компания финансирует проект по завершению строительства рудника, запуск рудника в эксплуатацию планируется в 2023 году».
Напомним, что тема эксплуатации возобновилась после визита посла США Трейси в Амулсар 20 апреля.
По сообщению посольства, посол призвала к быстрому и прозрачному урегулированию неурегулированных споров, связанных с программой, приветствовала приверженность Lydian работе по обеспечению самых высоких международных стандартов в вопросах охраны окружающей среды и отметила, что эта программа имеет потенциал стать значительным стимул для экономического роста Армении.
Касаясь визита посла США в Амулсар, Министерство экономики РА также сообщило, что одним из двух владельцев Lydian Armenia является американская компания Orion Mine Finance, поэтому интерес посла США к Амулсарскому руднику закономерен.