Վարորդական վկայական ստանալու համար քննության նոր հարցաշարը օգուտ կտա՞
Վարորդական իրավունքի վկայական ստանալու տեսական քննություններն ապրիլի 11-ից կանցկացվեն նոր հարցաշարով։
Ճանապարհային ոստիկանությունը կազմել է վարորդական իրավունքի վկայական ստանալու համար տեսական քննության թեստերի նոր հարցաշար, որը հրապարակվել է ՀՀ Ոստիկանության պաշտոնական կայքում: Radar Armenia-ի հետ զրույցում «Վարորդի ընկեր» հ/կ նախագահ Տիգրան Քեհյանը կարծիք հայտնեց, որ այս փոփոխությունն անօգուտ է։
Ըստ նրա՝ նման թարմացումները պայմանավորված են քննության ընթացակարգը բարդացնելու հետ. «Դրանով փորձում են ավելի շատ գիտելիք ունեցողներին վկայական տրամադրել. ընթացակարգը բարդացնում են»։
Քեհյանը նշեց, որ այս փոփությունը որևէ օգուտ չի տա. «Փորձը ցույց է տվել, որ, անգամ նման փոփոխությունների դեպքում, տեսական քննություն հանձնող քաղաքացիները կարողանում են մեկ-երկու ամսում արագ սովորել այդ հարցաշարը և հեշտ հանձնել քննություն, բայց դրանով այն վարորդները չեն դառնում, ինչը ակնկալվում է երթևեկության կանոնների իմացության, գրագիտության առումով»։
Նրա կարծիքով՝ այդ արդյունքին հասնելու համար հարցաշարերը կամ մեխանիզմները բարդացնելու կարիք չկա. «Պետք է քաղաքացիներին երթևեկության կանոնները սովորեցնել վաղ տարիքից, որ մարդիկ գոնե տարրական գիտելիք ունենան երթևեկության մասին»։

Будет ли полезна новая экзаменационная анкета для получения водительских прав?
Теоретические экзамены на получение водительских прав будут проводиться с 11 апреля по новой анкете.
Дорожная полиция составила новую анкету теоретических экзаменационных тестов для получения водительских прав, которая была опубликована на официальном сайте Полиции РА. В беседе с Radar Armenia президент общественной организации «Друг водителя» Тигран Кеян выразил мнение, что это изменение бесполезно.
По его словам, такие обновления обусловлены усложнением процедуры экзамена. «Поступая таким образом, они пытаются предоставить права тем, у кого больше знаний. Они усложняют процедуру».
Кеян упомянул, что это изменение не принесет никакой пользы. «Опыт показал, что даже в случае таких изменений граждане, сдающие теоретический экзамен, способны быстро выучить анкету за один-два месяца, легко сдать экзамен, но это не делает их водителями, что ожидается с точки зрения знания правил дорожного движения и грамотности».
По его мнению, нет необходимости усложнять анкеты или механизмы для достижения этого результата. «Граждан нужно обучать правилам дорожного движения с раннего возраста, чтобы люди имели хотя бы базовые знания о дорожном движении».