«Հայաստանը չպետք է միանա հակառուսական քարոզին, որի վրա Ադրբեջանը բենզին է լցնում». Անի Սամսոնյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Անի Սամսոնյանը։ Նա անդրադարձել է Հայաստանում տիրող ներքաղաքական իրավիճակին, խոսել հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին։
Անի Սամսոնյանի խոսքով՝ Ռուսաստանը չի կատարում նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ամրագրված իր պարտավորությունները և դրա չկատարման պատճառներից մեկը համարում է տնտեսական շահերը։
«Աշխարհաքաղաքական սոուսի մեջ Ադրբեջանն ու Թուրքիան Ռուսաստանի համար շատ կարևոր պատուհան են դեպի աշխարհ՝ սանկցիաներից խուսափելու, տնտեսական շնչառությունը մի փոքր բացելու համար։ Սրանք իրողություններ են, որոնց հետ պետք է հաշվի նստենք։ Բայց սա չի նշանակում, որ Հայաստանը պետք է միանա մի հակառուսական քարոզի, որի վրա անընդհատ բենզին է լցնում Ադրբեջանը և փորձում կրակ տալ, որպեսզի դա մեր օջախում դառնա մի մեծ հրդեհ։ Իսկ մենք տեղի ենք տալիս դրան թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության մակարդակով»։

«Армения не должна присоединяться к антироссийской пропаганде, которую Азербайджан поливает бензином». Ани Самсонян (ВИДЕО)
Гость программы «Радар Интервью» в студии Radar Armenia член правления партии «Просвещенная Армения» Ани Самсонян. Она коснулась внутриполитической ситуации в Армении и армяно-российских отношений.
По словам Ани Самсонян, Россия не выполняет своих обязательств, изложенных в заявлении от 9 ноября, и считает экономические интересы одной из причин их невыполнения.
«На фоне геополитического соуса Азербайджан и Турция являются для России очень важным окном в мир, чтобы избежать санкций и немного открыть экономическое дыхание. Это реалии, с которыми мы должны считаться. Но это не значит, что Армения должна присоединяться к антироссийской кампании, которую Азербайджан постоянно поливает бензином и пытается разжечь костер, чтобы он стал большим пожаром в нашем очаге. И мы уступаем ему как на уровне власти, так и на уровне оппозиции».