Խորհրդարանական ընդդիմությունը տանջալից քննարկումների մեջ է․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սեպտեմբերի 12-ին ընդառաջ ընդդիմադիր 2 դաշինքներում ակտիվ քննարկումներ են ընթանում ԱԺ գնալ-չգնալու հարցով։ Թեպետ «Դիմադրության շարժման ընթացքում ընդդիմադիրները քանիցս հայտարարել են, որ կվերադառնան միայն սեփական օրակարգով, սակայն հավաստի աղբյուրներից ինֆորմացիա է ստացվել, որ, ի տարբերություն առաջին փորձի, ՔՊ-ն հունվարին մտադիր է մանդատներից զրկելու գործընթացն ավարտին հասցնել, որովհետև միջազգային հանրությունը, հատկապես` եվրոպական կառույցներն այլևս դեմ չեն լինի դրան։ «Հայաստան» դաշինքում դեռ ընդհանուր հայտարարի չեն եկել, չնայած մի քանի ժամանոց ծանր քննարկում է ընթացել:
Վերջին օրերին Սերժ Սարգսյանն էլ է իր թիմակից պատգամավորների հետ քննարկումներ անում, սակայն «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պահվածքը մեծապես կախված է «Հայաստան» դաշինքի որոշումից, չնայած ավելի վաղ ՀՀԿ-ական պատգամավորները կատեգորիկ ասում էին, որ խորհրդարան չեն վերադառնալու: Բայց փողոցային պայքարի անհաջողությունները ընդդիմությանը մղում են վերադառնալ` բոլորը հասկանում են, որ այդ ամբիոնից զրկվելը վատ կանդրադառնա իրենց գործունեության վրա:
Մեզ ասացին, որ եթե «Հայաստան» դաշինքը հայտարարի ԱԺ վերադառնալու մասին, նույնը կանեն նաև «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ՀՀԿ-ական պատգամավորները։ Ի դեպ, այն ծրագիրը, որ ամբողջական ցուցակով հրաժարվեն մանդատներից` խորհրդարանական ճգնաժամ ստեղծելու համար, ևս գլուխ չի եկել: Ցուցակի հաջորդ համարները պետք է ինքնաբացարկի դիմումներ ներկայացնեին, սակայն դաշինքում նման վստահություն չունեն, որ այսօրվա պատգամավորների հրաժարականների դեպքում հաջորդիվ եկողներն էլ իրենց նույնկերպ կպահեն։ Եթե անգամ ուղիղ չեն ասել այդ մասին, կասկածներ կան, որ 200 հոգանոց ցուցակում մի քանի դավաճան կհայտնվի»:

The parliamentary opposition is in painful discussions. "Hraparak"
"Hraparak" newspaper writes: "Ahead of September 12, two opposition blocs are actively discussing whether to go to the National Assembly or not. Although "during the resistance movement, the opposition parties have stated several times that they will return only with their plan, but information has been received from reliable sources that, unlike the first attempt, the CC intends to complete the process of depriving the mandates in January, because the international community, especially the European structures they will not be against it anymore. In the "Hayastan" alliance, they have not yet come to a common denominator, despite several hours of challenging discussion.
Recently, Serzh Sargsyan has also held discussions with his fellow deputies. Still, the behavior of the "Pativ Unem" bloc largely depends on the decision of the "Hayastan" bloc. However, earlier, the RPA deputies said they would not return to the parliament. But the failures of the street struggle push the opposition to return; everyone understands that being deprived of that podium will hurt their activities.
We were told that if the "Hayastan" bloc announces its return to the National Assembly, the RPA deputies of the "Pativ Unem" faction will do the same. By the way, the plan to give up mandates with a complete list to create a parliamentary crisis did not come to fruition either. The following numbers on the list were supposed to submit resignation applications. Still, they do not have such confidence in the alliance that in the case of the resignations of today's deputies, the next ones will behave in the same way.  Even if they didn't say it directly, there are doubts that some traitors will appear in the list of 200 people."