«Գիտենք, որ դրանից 208 կմ²-ը գտնվում է Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո». պատգամավոր (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կառավարող ուժը գիտի, որ ՀՀ մակերեսը 29.743 կմ2 է, և գիտենք, որ դրանից 208 կմ2–ը գտնվում է Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո, և մենք ներկայացնում ենք այս պահանջը՝ ետ վերադարձնել այդ տարածքը․ ասել է ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի դիտարկմանն ի պատասխան, որ Բաքվին պետք է պահանջ ներկայացնել դուրս գալ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից։
Մարիա Կարապետյանը Խաչատրյանին հարցրել է, թե արդյո՞ք վերջինս գիտի այն մակերեսը, որի պաշտպանության դիրքերից Հայաստանը պետք է հանդես գա, քանի՞ կմ2 պետք է Ադրբեջանը դեօկուպացնի, որ վերականգնվի Հայաստանի տարածքը։
Խաչատրյանն էլ նշել է, թե պատգամավորը հղում է անում ՍՍՀՄ ԶՈւ ԳՇ քարտեզներին, բայց Հայաստանի ԶՈւ ԳՇ-ում նույնպես կան քարտեզներ, որոնք ցույց են տալիս շփման գիծը. «Կա ՀՀ կառավարության որոշում, որ շփման գիծը հավասարեցրել է պետական սահմանի հետ»։
Ըստ Խաչատրյանի՝ այսօր, երբ Ադրբեջանը 208 կմ2 օկուպացրել է, պետք է խոսել, որպեսզի վերջինս միաժամանակ վերադարձնի տարածքները. «Այսօր Ադրբեջանը մեզնից տարածք է օկուպացրել․ դա պետք է լինի առաջնային։ Դուք ասում եք՝ սենց ասենք, բա Ադրբեջանն ի՞նչ կասի։ Ինչ ուզում է, թող ասի։ Ժողովուրդն ասում է՝ 208 կմ2-ը ետ բերեք, ասում են՝ չէ։ Դուք նայեք ձեր պատասխանատվությունը ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, ոչ թե Ադրբեջանի»։

"We know that 208 km² of it is under the occupation of Azerbaijan." Member of Parliament
The ruling power knows that the territory of RA is 29,743 km2, and we know that 208 km2 of it is under the occupation of Azerbaijan, and we present this demand to return that territory. Said Maria Karapetyan, deputy of the KP faction of the National Assembly, in response to the observation of Artur Khachatryan, deputy of the "Armenia" faction, that Baku should make a demand to withdraw from the sovereign territory of the Republic of Armenia.
Maria Karapetyan asked Khachatryan whether the latter knows the surface from which Armenia should defend itself and how many km2 should be de-occupied to restore Armenia's territory.
Khachatryan also noted that the deputy refers to the maps of the Armed Forces of the USSR, but the Armenian Armed Forces also have maps that show the contact line. "There is a decision of the Government of RA, which equated the line of contact with the state border."
According to Khachatryan, when Azerbaijan has occupied 208 km2, it is necessary to talk so that the latter returns the territories simultaneously. "Today, Azerbaijan has occupied territory from us. It should be primary. You say, let's say this, but what will Azerbaijan say? Let him say whatever he wants. The people say: bring back 208 km2, but they say no. Look at your responsibility towards the territorial integrity of Armenia, not Azerbaijan."