Սա ձեռքբերում է Ադրբեջանի համար, բայց սա էական ձեռքբերում է նաև Հայաստանի համար․ Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
Սա ձեռքբերում է և Ադրբեջանի համար, բայց ես ուզում եմ նաև ընդգծել, որ սա էական ձեռքբերում է նաև Հայաստանի համար:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը երկկողմանի ստորագրություններով հաստատեցին միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը: Հաստատեցին, որ սահմանազատման գործընթացում ոչ թե նոր սահման է ստեղծվելու, այլ վերարտադրվելու է ԽՍՀՄ փլուզման պահին դե յուրե իրավական նշանակություն ունեցող սահմանը:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, պայմանավորվել են սահմանի այս հատվածի վերաբերյալ, բայց նաև հիմնարար սկզբունք են որդեգրել սահմանազատման հետագա ողջ գործընթացի համար, ինչը նշանակում է, որ արդեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն կարող են նստել և բոլոր վիճահարույց հարցերը բանակցային սեղանի շուրջ լուծել։
«Կիրանցում և Ոսկեպարում ասել եմ, որ եթե հանկարծ սահմանազատման գործընթացում կպարզվի, որ ինչ-որ տների, հողամասերի հետ կապված խնդիր կա, մեր բոլոր քաղաքացիների իրավունքներին տեր կկանգնենք:
Որտեղ անհրաժեշտ կլինեն այլ լուծումներ, նույն բնակավայրում նոր տներ կկառուցենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Это достижение для Азербайджана, но это также значительное достижение и для Армении. Никол Пашинян (видео)
Это достижение для Азербайджана, но я также хочу подчеркнуть, что это значительное достижение и для Армении.
Армения и Азербайджан двусторонними подписями подтвердили признание территориальной целостности друг друга. Они подтвердили, что в процессе демаркации новая граница создаваться не будет, а будет воспроизведена граница де-юре, имевшая юридическое значение на момент распада СССР.
Об этом в беседе с журналистами заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, они договорились по этому участку границы, но также приняли основополагающий принцип для всего дальнейшего процесса демаркации границы, а это означает, что согласно уже достигнутым договоренностям они могут сесть и решить все спорные вопросы на переговорах.
«Я говорил в Киранци и Воскепаре, что если в процессе демаркации вдруг выяснится, что есть проблемы с некоторыми домами и земельными участками, мы будем отстаивать права всех наших граждан.
Там, где потребуются другие решения, мы построим новые дома в том же поселке", - сказал Никол Пашинян.