Ի՞նչ է ստանում Հայաստանը՝ սահմանազատման հանձնաժողովների պայմանավորվածությունների արդյունքում
Վարչապետի աշխատակազմի Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը պատասխանել է «Արմենպրես»-ի գրավոր հարցերին:
Հարց – Պետական սահմանի սահմանազատման հարցերով Հայաստանի և Ադրբեջանի հանձնաժողովներն այսօր ունեցած հանդիպումից հետո համատեղ մամլո հաղորդագրություն են տարածել, որում ասվում է, որ նախնական համաձայնեցվել են Հայաստանի Բաղանիս, Ադրբեջանի Բաղանիս-Այրում, Հայաստանի Ոսկեպար, Ադրբեջանի Աշաղը Ասկիպարա, Հայաստանի Կիրանց, Ադրբեջանի Խեյրեմլի, Հայաստանի Բերքաբեր, Ադրբեջանի Կըզըլ Հաջիլի գյուղերի միջև սահմանային գծի հատվածներում սահմանի անցումը: Ի՞նչ է սա նշանակում:
Պատասխան – Հայտարարությունը նշանակում է, որ երկու հանձնաժողովները քարտեզի վրա վերարտադրել են վերը նշված գյուղերի միջև Խորհրդային Միության ժամանակներում գոյություն ունեցած սահմանները, և հաջորդ քայլով այդ սահմանները պետք է ճշտվեն և արտահայտվեն նաև գետնի վրա, ու սա կլինի աննախադեպ իրադարձություն. առաջին անգամ մեր երկրների միջև, չորս գյուղերի հատվածում, գոյություն կունենա սահմանազատված պետական սահման:
Հարց -  Ո՞ր թվականի քարտեզների հիման վրա է իրականացվում այս գործընթացը:
Պատասխան – Գործընթացի քարտեզագրական հիմքը ԽՍՀՄ ժամանակաշրջանի իրավական հիմնավորում ունեցող ամենաթարմ տոպոգրաֆիկ քարտեզներն են, որոնք կազմվել են  նման իրավասություն ունեցող մարմինների կողմից: Կարևոր նրբությունն այն է, որ համաձայն Հանձնաժողովների տարածած հայտարարության, վերականգնվում են Խորհրդային Միության փլուզման պահին գոյություն ունեցած, իրավական հենք ունեցող սահմանները: Այսինքն, այն սահմանները, որոնք դե յուրե գոյություն են ունեցել Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի միջև: Կարևոր է նաև արձանագրել՝ Հանձնաժողովները համաձայնել են, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման  ողջ գործընթացում հիմնվելու են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա, ինչն արձանագրվում է որպես սահմանազատման գործընթացի հիմնարար սկզբունք: Այս սկզբունքը պետք է արձանագրվի նաև Սահմանազատման գործընթացի Կանոնակարգի մեջ, որն առաջիկա ամիսներին կհամաձայնեցվի կողմերի միջև և կանցնի անհրաժեշտ ներպետական համաձայնեցումների՝ ներառյալ խորհրդարանում հաստատման գործընթաց:
Հարց – Այսօրվա հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ եթե հետագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության պայմանագրում կարձանագրվի Ալմա-Աթայի հռչակագրից տարբերվող այլ հիմնարար սկզբունք, սահմանազատման Կանոնակարգը կհամապատասխանեցվի այդ սկզբունքին: Արդյո՞ք սա Ալմա-Աթայի հռչակագրից հրաժարման հիմք չի ստեղծում:
Պատասխան – Ոչ: Հանձնաժողովները պարզապես արձանագրել են, որ իրենք Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցող ֆորմատ չեն: Այդ պայմանագիրը բանակցվում է այլ ֆորմատով և ունենալու է ավելի բարձր կարգավիճակ, նրա ուժի մեջ մտնելուց հետո, եթե պարզվի, որ Կանոնակարգը հակասություն ունի ավելի բարձր իրավական նշանակության փաստաթղթի հետ, այն պետք է համապատասխանեցվի դրան, որովհետև կրկնենք՝ Խաղաղության պայմանագրի կարգավիճակը շատ ավելի բարձր է: Ալմա-Աթայի հռչակագիրը հիմնարար է Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման համար, և այն որպես բազային սկզբունք արդեն իսկ համաձայնեցված է բարձրագույն մակարդակում:
Հարց -  Սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ  մամլո հաղորդագրության մեջ հիշատակվում է նաև անկլավ/էքսկլավների հարցը, ի՞նչ է դա նշանակում:
Պատասխան – Հանձնաժողովները պայմանավորվել են, որ Կանոնակարգի հաստատումից հետո համաձայնեցնելու են Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի մնացած հատվածների սահմանազատման հերթականությունը (այսինքն՝ հաջորդիվ սահմանի ո՞ր հատվածներն են վերարտադրվելու) և այս համատեքստում անդրադարձ են կատարելու նաև անկլավ/էքսկլավների հարցին: Գիտեք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող հրաժարվել այս խնդրից, որովհետև Արծվաշենը մեր երկրի ինքնիշխան տարածքի մի մասն է: Մենք պատրաստվում ենք սահմանազատման գործընթացում դե յուրե հիմնավորել Արծվաշեն էքսկլավ/անկլավի գոյությունը, և նման հիմնավորումներ ՀՀ կառավարությունն ունի, որից հետո արդեն կիրականացվի սահմանազատման բուն գործընթացն Արծվաշենի շուրջ: Իսկ թե այս արձանագրումից հետո ի՞նչ քաղաքական լուծում կստանա խնդիրը, այլ հարց է: Սահմանազատման գործընթացում նախ պետք է դե յուրե հիմնավորվի էքսկլավ/անկլավների գոյությունը:
Հարց – Փաստորեն սահմանազատումից հետո չորս գյուղերի հատվածում զինված ուժերը ետ են քաշվելու և տեղը զիջելու են սահմանապահ զորքերին: Ի՞նչ ժամկետներում է դա տեղի ունենալու:
Պատասխան – Դա տեղի է ունենալու կարճ, բայց ողջամիտ ժամանակահատվածում՝ առանց արհեստական ձգձգումների:
Հարց – Իսկ գործընթացի արդյունքում հայաստանյան որևէ գյուղ զրկվո՞ւմ է ճանապարհից:
Պատասխան – Ոչ: Կիրանց գյուղի հատվածում ճանապարհի ծրագծի մի քանի հարյուր մետրանոց հատվածի փոփոխություն կարվի, որը բարդ աշխատանք չէ և կիրականացվի մի քանի ամսում: Բայց սա Կիրանցի միակ ճանապարհը չէ. կվերանորոգվի, գուցե վերակառուցվի նաև Կիրանց-Աճարկուտ-Իջևան ճանապարհը: Նկատի ունենք, Կիրանցն ունի նաև այլընտրանքային ճանապարհ, և գործնականում էական խնդիրներ չկան:
Հարց – Իսկ Ոսկեպարը ճանապարհի խնդիր չի՞ ունենում:
Պատասխան – Ոչ: Այս փուլում նման խնդիր առաջացնելու պոտենցիալ ունեցող հատվածները չեն սահմանազատվում:
Հարց -  Սահմանազատման այս գործընթացի արդյունքում մի շարք հատվածներում Ադրբեջանը ընդհուպ մոտենալու է Կիրանց, Ոսկեպար գյուղերին: Ինչպե՞ս է ապահովվելու այդ գյուղերի անվտանգությունը:
Պատասխան – Նախ արձանագրենք, որ Ադրբեջանն այսօր էլ շատ մոտ է այդ գյուղերին և նրանք գտնվում են ուղիղ նշանառության տակ: Այո, այս գործընթացի արդյունքում Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունն ավելի է մոտենալու Կիրանց և Ոսկեպար գյուղերին, բայց նրանց և մեր գյուղերը բաժանելու է սահմանազատված պետական սահման: Սա առանցքային գործոն է, և չմոռանանք նաև, որ սահմանի պահպանությունն իրականացնելու են Հայաստանի Հանրապետության սահմանապահները: Բայցի այդ, անվտանգության ապահովման բազմաթիվ մանրամասներ կան, որոնք նույնպես առաջիկա շրջանում քննարկման և դետալացման կարժանանան:
Հարց - Նկարագրված գործընթացով Ադրբեջանը ստանում է 4 գյուղ: Ի՞նչ է ստանում Հայաստանը:
Պատասխան – Ճշգրտության համար արձանագրենք, որ Ադրբեջանը ստանում է իրեն պատկանող երկուսուկես գյուղ, որովհետև Կըզլ Հաջըլի գյուղի տարածքն ամբողջությամբ, Աշաղը Ասկիպարա գյուղի տարածքի մի զգալի մասը մինչ այս էլ եղել է Ադրբեջանի տիրապետության ներքո: Իսկ Հայաստանի Հանրապետությունն այս գործընթացում ստանում է սահմանազատման հետ կապված և անվտանգային ռիսկերի նվազեցում: Այսօրվա իրադարձությամբ, ինչպես արդեն նշվեց վերը, առաջին անգամ ունենում ենք սահմանազատված սահման Ադրբեջանի հետ, ինչը կարելի է որակել որպես նշանակալի իրադարձություն: Հայաստանի Հանրապետությունը նաև ստանում է գործուն հարթակ և  հնարավորություն սահմանազատման գործընթացը կազմակերպել քաղաքակիրթ և լեգիտիմ ընթացքով  և իրականացնել այն՝ ապահովելով բնակչության անվտանգային, սոցիալ-կենցաղային և իրավական անհրաժեշտ երաշխիքները:

What does Armenia get as a result of the agreements of the demarcation commissions?
The Prime Minister's Office's Information and Public Relations Department answered Armenpress's written questions.
Question: After the meeting held today, the commissions of Armenia and Azerbaijan on the demarcation of the state border issued a joint press release in which it is said that they have initially agreed on Baghanis of Armenia, Baghanis-Ayrum of Azerbaijan, Voskepar of Armenia, Ashagh Askipara of Azerbaijan, Kirants of Armenia, Khairemli of Azerbaijan, and Armenia Berkaber, the border crossing between the villages of Kizil Hajili, Azerbaijan. What does this mean:
Answer: The statement means that the two commissions have reproduced on the map the borders between the villages mentioned above that existed during the Soviet Union. In the next step, these borders should be clarified and expressed on the ground as well, and this will be an unprecedented event. For the first time between our countries, there will be a demarcated state border in the area of four villages.
Question: Based on which year's maps is this process carried out?
Answer: The cartographic basis of the process is the most recent topographical maps with the legal basis of the USSR period, which were compiled by bodies with such authority. The critical detail is that, according to the statement issued by the Commissions, the legal borders that existed at the time of the collapse of the Soviet Union are being restored. The borders de jure existed between Soviet Armenia and Soviet Azerbaijan. It is also essential to record that the Commissions agreed that the entire border demarcation process between Armenia and Azerbaijan will be based on the 1991 Alma-Ata Declaration, a fundamental principle of the border demarcation process. This principle should also be recorded in the Regulation of the Border Delimitation Process, which will be agreed upon between the parties in the coming months, and the necessary domestic agreements, including the approval process in parliament.
Question: Today's statement also states that if a fundamental principle different from the Alma-Ata Declaration is recorded in the Peace Treaty between Armenia and Azerbaijan, the Regulation of Border Demarcation will be by that principle. Does this not constitute grounds for renouncing the Declaration of Alma-Ata?
Answer: No. The commissions noted that they are not a negotiating format for the Peace Treaty. That treaty is negotiated in a different format and will have a higher status after it enters into force; if it turns out that the Regulation conflicts with a document of higher legal significance, it should be brought into line with it because, to repeat, the status of the Peace Treaty is much higher. The Alma-Ata Declaration is fundamental for regulating relations between Armenia and Azerbaijan, and it has already been agreed upon at the highest level as a basic principle.
Question: What does the issue of enclaves/exclaves mean in the joint press release of the Border Delimitation Commissions?
Answer: The commissions agreed that after the approval of the regulations, they will decide on the order of differentiation of the remaining sections of the Armenia-Azerbaijan state border (that is, which sections of the border will be reproduced next), and in this context, they will also address the issue of enclaves/exclaves. The Republic of Armenia cannot refuse this issue because Artsvashen is part of our country's sovereign territory. We are going to de jure justify the existence of the Artsvashen exclave/enclave in the demarcation process, and the RA government has such justifications, after which the actual demarcation process around Artsvashen will be carried out. What kind of political solution will the problem get after this protocol? That is a different question. In the delimitation process, the existence of the exclave/enclaves must first be justified de jure.
Question: After demarcation, the armed forces will withdraw from ​​four villages and give way to the border guard troops. When will this happen?
Answer: It will happen within a short but reasonable time without artificial delays.
Question: Due to the process, are any villages in Armenia deprived of roads?
Answer: No. In the section of the village of Kirants, several hundred meters of the road outline will be changed, which is not difficult work and will be carried out in a few months. But this is not the only way for Kirants. The Kirants-Acharkut-Ijevan road will be repaired, maybe rebuilt as well. We mean, Kirants also has an alternative road, and practically, there are no significant problems.
Question: And Voskepar doesn't have road problems?
Answer: No. At this stage, areas that have the potential to cause such a problem still need to be delineated.
Question: As a result of this border liberalization process, Azerbaijan will be near the villages of Kirants and Voskepar in several areas. How will the security of these villages be ensured?
Answer: First of all, let's record that Azerbaijan is still very close to those villages today, and they are under direct fire. As a result of this process, Azerbaijan's border guard service will get closer to the towns of Kirants and Voskepar. Still, they will be separated from our villages by a demarcated state border. This is a crucial factor, and let's remember that the border guards of the Republic of Armenia will carry out border protection. However, many security details will also be discussed and detailed shortly.
Question: According to the described process, Azerbaijan receives four villages. What does Armenia get?
Answer: For the sake of accuracy, let's record that Azerbaijan gets two and a half villages belonging to it because the entire territory of the town of Kizl Hajli, a significant part of the territory of the village of Ashagh Askipara was under the control of Azerbaijan until now. In this process, the Republic of Armenia has reduced security risks related to border demarcation. With today's event, as already mentioned above, we have a demarcated border with Azerbaijan for the first time, which can be described as a significant event. The Republic of Armenia also gets an active platform and an opportunity to organize the boundary in a civilized and legitimate way and to implement it, providing the necessary security and social and legal guarantees for the population.