Չինաստանն աջակցում է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, «Գոտի և ճանապարհ»-ի շրջանակներում համագործակցության հնարավորություն տեսնում
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի միջազգային վարչության փոխնախարար Չեն Ժուի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել բարեկամական խմբի անդամ Լիլիթ Մինասյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը ողջույնի խոսքում ընդգծել է, որ հայ և չինացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն օրեցօր առավել ամրապնդվում է պետական մակարդակով սերտ փոխգործակցության արդյունքում:
Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրներին ու մարտահրավերներին և համոզմունք հայտնել, որ երկու երկրների միջև բարիդրացիական հարաբերությունները, կրթամշակութային կապերն ու ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերը կարող են նպաստել մեր տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության հաստատմանը: Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը: «Խաղաղության և անվտանգության դիրքերից մշտապես հանդես եկող Չինաստանի կողմից ծրագրի իրագործման աջակցությունն արժեքավոր կլինի»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահի տեղակալն ու հավելել, որ մեր երկիրն առավելագույն ջանքեր է գործադրում տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն և բարեկեցություն հաստատելու ուղղությամբ:
Չեն Ժուն, անդրադառնալով «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրին, հայտնել է, որ Չինաստանն աջակցում է ծրագրի իրագործմանը և համագործակցության հնարավորություն է տեսնում «Գոտի և ճանապարհ» ծրագրի շրջանակներում:
Հակոբ Արշակյանն ու Չեն Ժուն արձանագրել են, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունները, հիմնված լինելով ավանդական սերտ կապերի, փոխադարձ հարգանքի և փոխվստահության վրա, կայուն զարգացել ու ամրապնդվել են: Նշվել է, որ Հայաստանն ու Չինաստանը հաջողությամբ համագործակցում են նաև միջազգային հարթակներում: Ընդգծվել է, որ համագործակցության բարձր մակարդակն արտահայտված է քաղաքական երկխոսության, առևտրի և ֆինանսների, զբոսաշրջության, մշակույթի, կրթության և այլ ոլորտներում: Նշվել է, որ, մասնավորապես, տնտեսական համագործակցության հարցում կա չօգտագործված մեծ ներուժ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջկուսակցական փոխգործակցության հնարավորությունների արդյունավետ իրացմանը, օրենսդրական մակարդակում շփումների և փոխայցերի ակտիվացմանն ու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային անվտանգությունն ու կայունությունը պահպանելու և ամրապնդելու հարցում գործադրվող ջանքերի ու այս հարցում բարեկամ երկրների համագործակցության շուրջ:

China supports "Crossroads of Peace" project, sees opportunity for cooperation within the framework of "Belt and Road"
Hakob Arshakyan, Deputy Speaker of the RA NA and head of the NA Armenia-China Friendship Group, received the delegation headed by Chen Zhu, Deputy Minister of the International Department of the Central Committee of the Communist Party of China.
Lilit Minasyan, a member of the friendship group, was present at the meeting.
In his welcoming speech, the Deputy Speaker of the RA NA emphasized that the age-old friendship between the Armenian and Chinese peoples is getting stronger every day due to close interaction at the state level.
Hakob Arshakyan touched on regional security problems and challenges and expressed his belief that the neighborly relations between the two countries, educational and cultural ties, and infrastructure development programs can contribute to the establishment of long-term peace in our region. In this context, Hakob Arshakyan presented the "Crossroads of Peace" program initiated by the Armenian government. "China's support for the implementation of the project, which is always acting from the position of peace and security, will be valuable," the Deputy Speaker of the National Assembly emphasized, adding that our country is making maximum efforts to establish long-term peace and well-being in the region.
Referring to the "Crossroads of Peace" project, Chen Zhu said that China supports the implementation of the project and sees an opportunity for cooperation within the framework of the "Belt and Road" project.
Hakob Arshakyan and Chen Zhu noted that since establishing diplomatic relations, Armenian-Chinese friendly relations, based on traditionally close ties, mutual respect, and mutual trust, have steadily developed and strengthened. They also noted that Armenia and China are successfully cooperating on international platforms. They emphasized that the high level of cooperation is expressed in political dialogue, trade and finance, tourism, culture, education, and other spheres. They noted that economic cooperation, in particular, has tremendous unused potential.
The interlocutors also referred to the effective implementation of inter-party cooperation opportunities, the activation of contacts and mutual visits at the legislative level, and other issues of bilateral interest.
Thoughts were exchanged on efforts to maintain and strengthen international security, stability, and cooperation of friendly countries.