ԵՄ-ն 15 մլն եվրո կտրամադրի Հայաստանին
ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում է «Պետության և դիմակայունության ամրապնդման պայմանագիր Հայաստանի Հանրապետության համար» բյուջետային աջակցության ֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրումը, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանի սոցիալական և տնտեսական դիմակայունությանը, մասնավորապես, նպաստել Կառավարության՝ փախստականների կարճաժամկետ և միջնաժամկետ խնդիրները լուծելու, ինչպես նաև նրանց երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ինտեգրումը հնարավոր դարձնելու քաղաքականությանը՝ խթանելով նաև Հայաստանում ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային ծրագրի իրականացումը:
15 մլն եվրո ընդհանուր արժողությամբ ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԵՄ բյուջեից՝ Հարևանության, զարգացման և միջազգային համագործակցության գործիքի շրջանակներում. հայկական կողմի համաֆինանսավորում չի նախատեսվում։
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է սոցիալ-տնտեսական դժվարությունների հաղթահարում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով առաջնահերթ (այդ թվում՝ սննդի) կարիքներ ունեցող փախստականներին աջակցելուն: Աջակցությունը նպատակաուղղված կլինի՝ օժանդակություն տրամադրելու Կառավարությանը՝ փախստականների հրատապ կարիքները հոգալու ծրագրեր իրականացնելու, մասնավորապես՝ միանվագ բազմանպատակ դրամական օգնություն տրամադրելու նպատակով: Գործողություններն ուղղված են լինելու փախստականների սկզբնական, այդ թվում՝ պարենային անվտանգության հետ կապված, կարիքների հրատապ օգնություն ցուցաբերելուն:
Միջնաժամկետ սոցիալ-տնտեսական կայունության ապահովում, այդ թվում՝ փախստականների էլեկտրաէներգիայի ծախսերը հոգալու և նրանց կացարաններով ապահովելու միջոցով: Այս նպատակի ներքո օժանդակություն կտրամադրվի Կառավարությանը՝ իրականացնելու աջակցության ծրագրեր ժամանակավոր կացարանի կարիքները և կոմունալ (մասնավորապես՝ էլեկտրաէներգիայի) ծախսերը հոգալու համար: Նշված գործողությունները նպատակ կունենան՝ աջակցելու փախստականներին՝ բնակություն հաստատելու իրենց նախընտրած վայրերում, և նրանց կտրամադրվի 6-ամսյա սոցիալական աջակցություն՝ աշխատաշուկա մուտք գործելու և տնտեսական գործունեություն ծավալելու համար:
Փախստականների երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ինտեգրում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կանանց և խոցելի խմբերին՝ ապահովելով նրանց ներառումը կրթական, սոցիալական և երեխաների պաշտպանության ու առողջապահական համակարգերում, ինտեգրումը աշխատաշուկային, ինչպես նաև հյուրընկալող համայնքների սոցիալ-տնտեսական վերականգնումը։ Նպատակի ներքո աջակցություն կուղղվի փախստականների, այդ թվում՝ առավել խոցերի խմբերի (տարեցներ, առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ընտանեկան բռնության զոհեր և այլ խմբեր)՝ հանրային ծառայության ոլորտներում ներառման ապահովմանը (կրթություն, առողջապահությունը և սոցիալական աջակցություն)։ Գործողությունները նաև կաջակցեն փախստականների վերապատրաստմանը և նոր հմտությունների ձեռքբերմանը զբաղվածության առկա ծրագրերի ընդլայնման միջոցով` նրանց ինտեգրումն աշխատաշուկայում ապահովելու և սոցիալական պաշտպանության ծրագրերն ավարտին հասցնելու համար:  Ընդհանուր առմամբ, ԼՂ փախստականների ավելի երկարաժամկետ, մասնավորապես՝ աշխատաշուկային ինտեգրմանը և կացարանի հետ կապված կայուն լուծումներին առնչվող կարիքները հոգալու համար կպահանջվեն վերլուծական հսկայական ջանքեր՝ հանրային ծառայությունների մատուցման մեխանիզմների ընդհանուր հզորացման նպատակով ապացույցների վրա հիմնված և արդյունավետ քաղաքականություն/ծրագրեր և ներդրումներ մշակելու համար: Հետևաբար, նպատակի ներքո գործողությունները կարող են ներառել, ի թիվս այլնի, տեխնիկական աջակցություն, վերլուծություն և տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրություն, աջակցություն քաղաքականության մշակմանը, ինչպես նաև կարողությունների զարգացման միջոցառումներ և համակարգային բարեփոխումների իրականացում քաղաքականության համապատասխան ոլորտներում: Աջակցման միջոցառումների մաս կարող է լինել նաև իրազեկման և տեղեկատվական ներգործության գործողություններին աջակցությունը:
Միևնույն ժամանակ, ներկայում եվրոպական կողմի հետ բանակցվում է Համաձայնագիրը ևս 15 մլն եվրո բյուջետային աջակցությամբ համալրող նոր ֆինանսավորման համաձայնագրի նախագիծը, որը, համաձայն եվրոպական կողմից ստացված նախնական տեղեկատվության, կհաստատվի ս.թ. վերջին եռամսյակում:
Համաձայնագիրը Հայաստանի Հանրապետության համար ֆինանսական պարտավորություններ չի առաջացնում: Այն անմիջականակորեն չի բխում ոլորտային ռազմավարական փաստաթղթերից:
Նշենք՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «Պետության և դիմակայունության ամրապնդման պայմանագիր Հայաստանի Հանրապետության համար» ֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը հավանություն տալու մասին հարցը նեռառված է կառավարության նիստի չզեկուցվող հարցերի փաթեթում։

The EU will provide 15 million euros to Armenia
Within the framework of RA-EU bilateral cooperation, the signing of the "State and Resilience Strengthening Agreement for the Republic of Armenia" budget support financing agreement is planned, the purpose of which is to support Armenia's social and economic resilience, in particular, to help the Government solve the short-term and medium-term problems of refugees, as well as their long-term ones. in the policy of enabling socio-economic integration, also promoting the implementation of the EU Economic and Investment Program in Armenia.
The program, which has a total cost of 15 million euros, is financed from the EU budget within the framework of the Instrument of Neighbourhood, Development, and International Cooperation. Co-financing from the Armenian side is not planned.
Within the program's framework, it is planned to overcome socio-economic difficulties, paying special attention to supporting refugees with priority needs (including food). The assistance will be aimed at helping the Government implement programs to meet the urgent needs of refugees, in particular by providing one-off multi-purpose cash assistance. Actions will be aimed at providing urgent assistance to the basic needs of refugees, including food security.
Ensuring medium-term socio-economic stability, including covering the electricity costs of refugees and providing them with housing. Under this objective, the Government will receive assistance from government assistance programs to cover temporary accommodation needs and utility (mainly electricity) costs. The mentioned actions will aim to support the refugees in settling in the places of their choice, and they will be provided with six months of social support to enter the labor market and carry out economic activities.
Long-term socio-economic integration of refugees, paying particular attention to women and vulnerable groups, ensuring their inclusion in educational, social, and child protection and health systems, integration into the labor market, and socio-economic rehabilitation of host communities. Under the objective, support will be directed to ensuring the inclusion of refugees, including the most vulnerable groups (older people, children left without parental care, persons with disabilities, victims of domestic violence, and other groups) in the public service sectors (education, health care, and social assistance). Actions will also support refugees' training and acquisition of new skills by expanding existing employment programs to ensure their integration into the labor market and complete social protection programs. Overall, addressing the longer-term needs of NK refugees, particularly those related to labor market integration and sustainable housing solutions, will require a substantial analytical effort to develop evidence-based and effective policies, programs, and investments to strengthen public service delivery mechanisms. Therefore, activities under the objective may include, among others, technical assistance, analysis and feasibility studies, support for policy development, as well as capacity-building activities, and the implementation of systemic reforms in relevant policy areas. Support measures may also include support for awareness and information intervention activities.
At the same time, the project of a new financing agreement supplementing the agreement with another 15 million euros of budgetary support is currently being negotiated with the European side, which, according to preliminary information received by the European side, will be approved in the last quarter of this year.
The Agreement does not create financial obligations for the Republic of Armenia. It does not derive directly from the sectoral strategic documents.
To note: "The issue of approving the proposal to sign the financing agreement "State and Resilience Strengthening Agreement for the Republic of Armenia" between the Republic of Armenia and the European Commission is included in the package of non-reportable issues of the government session.