ԵՄ-ն 15 մլն եվրո կտրամադրի Հայաստանին
ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում է «Պետության և դիմակայունության ամրապնդման պայմանագիր Հայաստանի Հանրապետության համար» բյուջետային աջակցության ֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրումը, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանի սոցիալական և տնտեսական դիմակայունությանը, մասնավորապես, նպաստել Կառավարության՝ փախստականների կարճաժամկետ և միջնաժամկետ խնդիրները լուծելու, ինչպես նաև նրանց երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ինտեգրումը հնարավոր դարձնելու քաղաքականությանը՝ խթանելով նաև Հայաստանում ԵՄ Տնտեսական և ներդրումային ծրագրի իրականացումը:
15 մլն եվրո ընդհանուր արժողությամբ ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԵՄ բյուջեից՝ Հարևանության, զարգացման և միջազգային համագործակցության գործիքի շրջանակներում. հայկական կողմի համաֆինանսավորում չի նախատեսվում։
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է սոցիալ-տնտեսական դժվարությունների հաղթահարում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով առաջնահերթ (այդ թվում՝ սննդի) կարիքներ ունեցող փախստականներին աջակցելուն: Աջակցությունը նպատակաուղղված կլինի՝ օժանդակություն տրամադրելու Կառավարությանը՝ փախստականների հրատապ կարիքները հոգալու ծրագրեր իրականացնելու, մասնավորապես՝ միանվագ բազմանպատակ դրամական օգնություն տրամադրելու նպատակով: Գործողություններն ուղղված են լինելու փախստականների սկզբնական, այդ թվում՝ պարենային անվտանգության հետ կապված, կարիքների հրատապ օգնություն ցուցաբերելուն:
Միջնաժամկետ սոցիալ-տնտեսական կայունության ապահովում, այդ թվում՝ փախստականների էլեկտրաէներգիայի ծախսերը հոգալու և նրանց կացարաններով ապահովելու միջոցով: Այս նպատակի ներքո օժանդակություն կտրամադրվի Կառավարությանը՝ իրականացնելու աջակցության ծրագրեր ժամանակավոր կացարանի կարիքները և կոմունալ (մասնավորապես՝ էլեկտրաէներգիայի) ծախսերը հոգալու համար: Նշված գործողությունները նպատակ կունենան՝ աջակցելու փախստականներին՝ բնակություն հաստատելու իրենց նախընտրած վայրերում, և նրանց կտրամադրվի 6-ամսյա սոցիալական աջակցություն՝ աշխատաշուկա մուտք գործելու և տնտեսական գործունեություն ծավալելու համար:
Փախստականների երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ինտեգրում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կանանց և խոցելի խմբերին՝ ապահովելով նրանց ներառումը կրթական, սոցիալական և երեխաների պաշտպանության ու առողջապահական համակարգերում, ինտեգրումը աշխատաշուկային, ինչպես նաև հյուրընկալող համայնքների սոցիալ-տնտեսական վերականգնումը։ Նպատակի ներքո աջակցություն կուղղվի փախստականների, այդ թվում՝ առավել խոցերի խմբերի (տարեցներ, առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, ընտանեկան բռնության զոհեր և այլ խմբեր)՝ հանրային ծառայության ոլորտներում ներառման ապահովմանը (կրթություն, առողջապահությունը և սոցիալական աջակցություն)։ Գործողությունները նաև կաջակցեն փախստականների վերապատրաստմանը և նոր հմտությունների ձեռքբերմանը զբաղվածության առկա ծրագրերի ընդլայնման միջոցով` նրանց ինտեգրումն աշխատաշուկայում ապահովելու և սոցիալական պաշտպանության ծրագրերն ավարտին հասցնելու համար:  Ընդհանուր առմամբ, ԼՂ փախստականների ավելի երկարաժամկետ, մասնավորապես՝ աշխատաշուկային ինտեգրմանը և կացարանի հետ կապված կայուն լուծումներին առնչվող կարիքները հոգալու համար կպահանջվեն վերլուծական հսկայական ջանքեր՝ հանրային ծառայությունների մատուցման մեխանիզմների ընդհանուր հզորացման նպատակով ապացույցների վրա հիմնված և արդյունավետ քաղաքականություն/ծրագրեր և ներդրումներ մշակելու համար: Հետևաբար, նպատակի ներքո գործողությունները կարող են ներառել, ի թիվս այլնի, տեխնիկական աջակցություն, վերլուծություն և տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրություն, աջակցություն քաղաքականության մշակմանը, ինչպես նաև կարողությունների զարգացման միջոցառումներ և համակարգային բարեփոխումների իրականացում քաղաքականության համապատասխան ոլորտներում: Աջակցման միջոցառումների մաս կարող է լինել նաև իրազեկման և տեղեկատվական ներգործության գործողություններին աջակցությունը:
Միևնույն ժամանակ, ներկայում եվրոպական կողմի հետ բանակցվում է Համաձայնագիրը ևս 15 մլն եվրո բյուջետային աջակցությամբ համալրող նոր ֆինանսավորման համաձայնագրի նախագիծը, որը, համաձայն եվրոպական կողմից ստացված նախնական տեղեկատվության, կհաստատվի ս.թ. վերջին եռամսյակում:
Համաձայնագիրը Հայաստանի Հանրապետության համար ֆինանսական պարտավորություններ չի առաջացնում: Այն անմիջականակորեն չի բխում ոլորտային ռազմավարական փաստաթղթերից:
Նշենք՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «Պետության և դիմակայունության ամրապնդման պայմանագիր Հայաստանի Հանրապետության համար» ֆինանսավորման համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը հավանություն տալու մասին հարցը նեռառված է կառավարության նիստի չզեկուցվող հարցերի փաթեթում։

ЕС предоставит Армении 15 миллионов евро
В рамках двустороннего сотрудничества РА-ЕС планируется подписание соглашения о финансировании бюджетной поддержки «Соглашение об укреплении государства и устойчивости Республики Армения», целью которого является поддержка социальной и экономической устойчивости Армении, в частности, помочь правительству решить краткосрочные и среднесрочные проблемы беженцев, а также их долгосрочные проблемы в политике обеспечения социально-экономической интеграции, а также способствовать реализации Экономической и инвестиционной программы ЕС в Армении.
Программа общей стоимостью 15 миллионов евро финансируется из бюджета ЕС в рамках инструмента соседства, развития и международного сотрудничества. софинансирование с армянской стороны не планируется.
В рамках программы планируется преодолевать социально-экономические трудности, уделяя особое внимание поддержке беженцев с приоритетными потребностями (в том числе продуктами питания). Помощь будет направлена ​​на оказание помощи Правительству в реализации программ по удовлетворению неотложных потребностей беженцев, в частности, путем предоставления разовой многоцелевой денежной помощи. Действия будут направлены на оказание срочной помощи для удовлетворения основных потребностей беженцев, включая продовольственную безопасность.
Обеспечение среднесрочной социально-экономической стабильности, в том числе за счет покрытия расходов беженцев на электроэнергию и обеспечения их жильем. В рамках этой цели Правительству будет предоставлена ​​помощь для реализации программ помощи для покрытия потребностей во временном жилье и расходов на коммунальные услуги (в частности, электроэнергию). Упомянутые действия будут направлены на то, чтобы помочь беженцам обосноваться в местах по их выбору, и им будет предоставлена ​​6-месячная социальная поддержка для выхода на рынок труда и ведения экономической деятельности.
Долгосрочная социально-экономическая интеграция беженцев, уделяя особое внимание женщинам и уязвимым группам, обеспечивая их включение в системы образования, социальной защиты, защиты детей и здравоохранения, интеграцию на рынок труда, а также социально-экономическую реабилитацию принимающих сообществ. В рамках цели поддержка будет направлена ​​на обеспечение включения беженцев, включая наиболее уязвимые группы (пожилые люди, дети, оставшиеся без попечения родителей, лица с ограниченными возможностями, жертвы домашнего насилия и другие группы) в секторах государственных услуг (образование, здравоохранение). уход и социальная помощь). Действия также будут поддерживать обучение беженцев и приобретение новых навыков путем расширения существующих программ занятости, чтобы обеспечить их интеграцию на рынок труда и завершить программы социальной защиты. В целом, удовлетворение долгосрочных потребностей беженцев из Нагорного Карабаха, особенно связанных с интеграцией на рынке труда и устойчивыми жилищными решениями, потребует огромных аналитических усилий по разработке обоснованных и эффективных политик/программ и инвестиций для общего укрепления механизмов предоставления государственных услуг. . Таким образом, деятельность в рамках этой цели может включать, среди прочего, техническую помощь, анализ и технико-экономические обоснования, поддержку разработки политики, а также деятельность по наращиванию потенциала и реализацию системных реформ в соответствующих областях политики. Меры поддержки могут также включать поддержку мероприятий по повышению осведомленности и информационному вмешательству.
В то же время с европейской стороной сейчас обсуждается проект нового соглашения о финансировании, дополняющего Соглашение еще на 15 млн евро бюджетной поддержки, которое, по предварительной информации, полученной европейской стороной, будет одобрено в в последнем квартале 2018 года.
Соглашение не создает финансовых обязательств для Республики Армения. Оно не вытекает напрямую из отраслевых стратегических документов.
Отметим: «Вопрос одобрения предложения о подписании финансового соглашения «Соглашение об укреплении государства и устойчивости Республики Армения» между Республикой Армения и Европейской Комиссией включен в пакет неотчетных вопросов заседания правительства .