«Ո՞ւմ մտքով կանցներ, որ այդպիսի լայն համագործակցություն կա՝ ընդդեմ պետության». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, անդրադառնալով զինծառայությունից ազատվելու դեպքերին, նշել է, թե կան բազմաթիվ սողանցքներ, և պրակտիկան էլ թույլ տալիս է լայնորեն օգտագործել դրանք. «Մեր իրավապահ համակարգում, եթե չասեմ բազմաթիվ, ապա գոնե մի քանի նման աղմկոտ դեպքեր հիշում եմ, երբ զորահավաքային համակարգի, առողջապահության համակարգի աշխատակիցների ներգրավմամբ սխեմաներ են գործում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ՊՎԾ վերահսկողության արդյունքում զարմանալի փաստ են հայտնաբերել. «Արձանագրվում է, որ զորակոչիկի ուղեղում կիստա կա, բայց հետո դա հնարավոր չէ նույնականացնել, էն հետազոտության տվյալը, որին հղում է արվում, հենց այդ մարդու հետազոտության տվյալն է, թե տիպային կիստա ունենք, որ «քսերոքս»-ով բոլորի գործերի մեջ դնում ու ազատում ենք։ Այսպիսի խորը խնդիրներ ու պրոբլեմներ կան։
Ո՞ւմ մտքով կանցներ, որ երկրի էլիտար երկու մասնագիտություն կրողների միջև այդպիսի լայն համագործակցություն կա՝ ընդդեմ պետության: Եվ շատ էական է, որ այս ահազանգերը, իրավիճակները այդ համակարգերը մեզ կարմիր դրոշ ծածանել, թե այսպիսի խնդիր կա»։
Նա նաև հարցրել է, թե ինչու առողջապահության և պաշտպանության նախարարությունների առաջնային օղակները չեն զեկուցել կառավարությանը. «Կարո՞ղ է՝ պետք է խումբ ձևավորենք, որ այս հարցի պատասխանը ստանանք»։
Վարչապետը նաև նշել է, որ առաջնային օղակներից համապատասխան զեկույցներ չեն գալիս. «Խորը համակարգային, պետական համակարգի ճգնաժամն այստեղ է երևում»։

"Who would have thought that there is such a broad cooperation against the state?" prime minister
RA Prime Minister Nikol Pashinyan, referring to the cases of exemption from military service, noted that there are many loopholes, and the practice allows them to be widely used." he said, adding that as a result of the control of the National Security Agency, they discovered a surprising fact "In our law enforcement system, if I don't say many, then I remember at least a few such noisy cases when schemes are operating with the involvement of employees of the military recruitment system and the health care system,. "It is recorded that there is a cyst in the conscript's brain, but then it is not possible to identify it; the data of the research that is referred to is the research data of that person, and we have a typical cyst that is put in everyone's files with a "xerox" and released. Are. There are such deep issues and problems.
Who would have thought there was such a broad collaboration between the country's two elite professions and the state? And these alarms, situations, and systems must give us a red flag that there is such a problem."
He also asked why the front lines of the ministries of health and defense did not report to the government. "Maybe we should form a group to get the answer to this question?"
The Prime Minister also noted that no relevant reports are coming from the primary circles. "The deep systemic crisis of the state system can be seen here."