Միրզոյանը սաուդական կողմին առաջարկել է «ճանապարհային քարտեզ» փոխհամաձայնեցնել
Ապրիլի 17-ին Ռիյադում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել է Սաուդյան Արաբիայի Էկոնոմիկայի և պլանավորման նախարար Ֆեյսալ բին Ֆադլ բին Մուհսին Ալ-Իբրահիմի հետ:
Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են Հայաստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո ժամանակն է կառուցել երկկողմ համապարփակ օրակարգ, որի համար առևտրատնտեսական կապերի զարգացումը լավագույն հիմքը կարող է դառնալ։ Փոխադարձելով այս մոտեցումը՝ սաուդական կողմն առաջարկել է փոխհամաձայնեցնել երկու երկրների հետաքրքրություններն արտացոլող «ճանապարհային քարտեզ»՝ առկա ներուժի առավելագույն արդյունավետ իրացման նպատակով։
Հայաստանի ԱԳ և Սաուդյան Արաբիայի էկոնոմիկայի նախարարները մտքեր են զբոսաշրջության, ծառայությունների առևտրի, ենթակառուցվածքների զագացման, ներդրումների խրախուսման հնարավորությունների շուրջ։ Կարևորվել է գործարար շրջանակների միջև անմիջական կապերի խթանումը, պարբերական ուղիղ չվերթների իրականացումը, անհրաժեշտ ինստիտուցիոնալ շրջանակի ձևավորումը։ Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն մշակել անհրաժեշտ իրավապայմանագրային բազա։
Ներդրումային հնարավորությունների և կայուն տնտեսական զարգացման համատեքստում նախարար Միրզոյանը զրուցակցին ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի մանրամասները։ Տեղեկացնելով, որ ծրագիրն ուշադրության է արժանացել մի շարք միջազգային գործընկերների կողմից՝ Արարատ Միրզոյանն առաջարկել է դիտարկել դեպի Սև ծով կոմունիկացիաների զարգացմամբ Ծոցի երկրների համար ընձեռնվող հնարավարությունները։
Հավելելով, որ տնտեսության զարգացման համար անհրաժեշտ է կայուն միջավայր՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում հարատև կայունության ու խաղաղության հասնելու ՀՀ տեսլականը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։

17 апреля в Эр-Рияде министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с министром экономики и планирования Саудовской Аравии Фейсалом бен Фадлом бин Мухсином Аль-Ибрагимом.
Собеседники подробно обсудили широкий круг вопросов, связанных с развитием экономических отношений между Арменией и Саудовской Аравией. Арарат Мирзоян подчеркнул, что после установления дипломатических отношений между двумя странами настало время выстроить комплексную двустороннюю повестку дня, лучшей основой для которой может стать развитие торгово-экономических отношений. В ответ на такой подход саудовская сторона предложила взаимно согласовать «дорожную карту», отражающую интересы обеих стран, с целью достижения наиболее эффективной реализации имеющегося потенциала.
Министры иностранных дел Армении и министры экономики Саудовской Аравии обсудили возможности туризма, торговли услугами, развития инфраструктуры и привлечения инвестиций. Особое внимание было уделено развитию прямых связей между деловыми кругами, осуществлению регулярных прямых рейсов, формированию необходимой институциональной базы. Достигнута договоренность о разработке необходимой договорно-правовой базы.
В контексте инвестиционных возможностей и устойчивого экономического развития министр Мирзоян представил собеседнику детали проекта «Перекресток мира», разработанного правительством РА. Сообщив, что проект привлек внимание ряда международных партнеров, Арарат Мирзоян предложил рассмотреть возможности, которые дает развитие коммуникаций к Черному морю для стран Персидского залива.
Добавив, что для развития экономики необходима стабильная среда, глава внешнеполитического ведомства РА представил видение Республики Армения по достижению прочной стабильности и мира на Южном Кавказе, включая процесс нормализации отношений с Азербайджаном.