Կքննարկեն Հայաստանի զարգացմանը միտված եռակողմ համագործակցության ուղիները
Բրյուսելում ապրիլի 5-ին տեղի կունենա Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպումը, որի ժամանակ քննարկվելու է Հայաստանի զարգացմանը նպաստող եռակողմ համագործակցության ուղիները։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնել է Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Հարց. Պարոն Գրիգորյան, 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ի Գրանադայի Փաշինյան- Ֆոն դեր Լայեն համատեղ հայտարարության մեջ նշված էր, որ նախագահ Ֆոն դեր Լայենը վարչապետ Փաշինյանին տեղեկացրել է Հայաստանին աջակցելու համար ԵՄ-ԱՄՆ համատեղ միջոցառման նախապատրաստման մասին: Արդյո՞ք կա այդ միջոցառման կազմակերպման մասով որևէ առաջընթաց:
Պատասխան. Ոչ միայն առաջընթաց կա, այլ նաև միջոցառման օրն է նշանակված: Սույն թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում նախատեսվում է անցկացնել նախագահ Ֆոն դեր Լայեն-վարչապետ Փաշինյան-պետքարտուղար Բլինքեն համատեղ հանդիպումը, որտեղ նախատեսվում է քննարկել եռակողմ համագործակցության ուղիները, որոնք նպաստելու են Հայաստանի զարգացմանը: Միջոցառումը նաև նպատակ ունի ամրապնդել Հայաստանի դիմակայունությունը: Մոտակա շրջանում միջոցառման մասին ավելի մանրամասն խոսելու հնարավորություն կլինի:

Ways of tripartite cooperation aimed at the development of Armenia will be discussed
In a conversation with "Armenpress," Armen Grigoryan, secretary of the Security Council of Armenia, stated that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, European Commission President Ursula von der Leyen, and US Secretary of State Anthony Blinken will meet in Brussels on April 5 to discuss ways of tripartite cooperation contributing to Armenia's development.
Question: In Granada, Mr. Grigoryan, the Pashinyan-Von der Leyen joint statement of October 5, 2023, stated that President Von der Leyen informed Prime Minister Pashinyan about preparing a joint EU-US event to support Armenia. Has there been any progress made in organizing that event?
Answer: There is progress, and the event date is set. A joint meeting between President Von der Leyen, Prime Minister Pashinyan, and Secretary of State Blinken is scheduled to be held on April 5 of this year in Brussels. The meeting is planned to discuss ways of trilateral cooperation that will contribute to Armenia's development and strengthen its resilience. There will be an opportunity to discuss the event in more detail in the near future.