«Այստեղ եմ երախտիք հայտնելու»․ Միրզոյանը՝ Ուրուգվայի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում
Մարտի 21-ին Մոնտեվիդեոյում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, որին մասնակցել են հանձնաժողովի նախագահ Խոսե Կառլոս Մահյանը, հանձնաժողովի՝ տարբեր քաղաքական կուսակցություններ ներկայացնող անդամներ, ինչպես նաև Հայաստան-Ուրուգվայ խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամներ: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հարցերի լայն շրջանակի։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև երկկողմ հարաբերություններին՝ զրուցակիցներն ընդգծել են երկար պատմություն ունեցող բարեկամական կապերի հետագա խորացման հարցում երկուստեք առկա մեծ պատրաստակամությունը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է Մոնդեվիդեոյում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանություն բացելու որոշման կարևորությունը՝ հույս հայտնելով, որ այն կնպաստի նաև երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է Ուրուգվայի մեծաթիվ հայ համայնքի դերը, որը, չնայած երկու երկրների միջև աշխարհագրական հեռավորությանը, Ուրուգվայի հասարակության մեջ ունեցած իր տեղով յուրովի կերպով լրացնում է առկա ամուր պատմամշակութային կապերը։
Իր խոսքում նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին՝ ընդգծելով, որ ժողովրդավարական սկզբունքներին հավատարմությունը միտված է ոչ միայն ՀՀ ինքնիշխանության ամրապնդմանը, այլ նաև համախոհ երկրների, այդ թվում՝ Ուրուգվայի հետ հարաբերությունների սերտացմանը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային թեմաներին՝ նախարար Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը, հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը՝ միտված տարածաշրջանում հարատև կայունության հաստատմանը։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված պայմանագրի նախագծում այս պահին առկա հիմնական հարցերը, որոնց հանգուցալումը հայկական կողմը տեսնում է հանրաճանաչ սկզբունքներին՝ տարածքային ամբողջականության և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիության նկատմամբ հստակ հանձնառության միջոցով։
Հարավային Կովկասի զարգացման և լոգիստիկ առավելությունների լավագույնս օգտագործման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը շեշտել է տարածաշրջանային տնտեսական ու տրանսպորտային կապուղիների՝ ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա ապաշրջափակման միջոցով ընձեռնվելիք հնարավորությունները:
Նախարար Միրզոյանը, անդրադառնալով Հայաստանի համար մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում միջազգային հանրության կողմից հասցեական ուղերձներին, հավելել է. «Ես այստեղ եմ նաև մեր երախտիքը հայտնելու տարբեր ժամանակահատվածներում Հայաստանի համար առաջնահերթություն ներկայացնող հարցերի շուրջ ձեր արտահայտած սկզբունքային դիրքորոշումների համար»:
ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է վերջին երեք տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 150 հազար հայ բնակչության կարիքների հասցեագրմանն ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ջանքերը։ Արարատ Միրզոյանը պատասխանել է Ուրուգվայի խորհրդարանականներին հետաքրքրող այլ հարցերի։

"I will express my gratitude here." Mirzoyan in the Foreign Relations Commission of Uruguay
On March 21, RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan held a meeting in the Uruguay Senate Foreign Relations Committee in Montevideo. The meeting was attended by Committee Chairman Jose Carlos Mahian, members of the committee representing various political parties, and members of the Armenia-Uruguay Parliamentary Friendship Group. A wide range of issues were discussed at the meeting.
Regarding bilateral relations between Armenia and Uruguay, the interlocutors emphasized both sides' great willingness to deepen their friendly ties with a long history. In this context, the decision to open a resident embassy of RA in Montevideo was emphasized, expressing hope that it would also contribute to the expansion of trade and economic ties between the two countries.
Both sides were satisfied with the role of the large Armenian community in Uruguay, which, despite the geographical distance between the two countries and its place in Uruguayan society, complements the existing strong historical and cultural ties in its own way.
In his speech, Minister Mirzoyan referred to the process of democratic reforms in Armenia, emphasizing that adherence to democratic principles is aimed not only at strengthening the sovereignty of Armenia but also at closer relations with like-minded countries, including Uruguay.
Referring to the regional topics, Minister Mirzoyan presented in detail the security situation in the South Caucasus, the efforts to regulate relations with the neighbors, and the establishment of lasting stability in the region. Ararat Mirzoyan presented the main issues currently in the draft agreement aimed at regulating relations between Armenia and Azerbaijan, the solution of which the Armenian side sees to popular principles through a clear commitment to territorial integrity and the inseparability of internationally recognized borders.
In the context of the development of the South Caucasus and the best use of logistical advantages, Ararat Mirzoyan emphasized the opportunities provided by unblocking the regional economic and transport channels based on the principles of respect for sovereignty and jurisdiction, equality, and reciprocity.
Minister Mirzoyan, referring to the messages addressed by the international community in a period full of challenges for Armenia, added: "I am also here to express our gratitude for the principled positions you expressed on issues of priority for Armenia at different times."
The head of the Department of Foreign Affairs of the Republic of Armenia presented the efforts of the government of the Republic of Armenia to address the needs of the 150,000 Armenians forcibly displaced from Nagorno Karabakh during the last three years. Ararat Mirzoyan answered other questions of interest to Uruguayan parliamentarians.