Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Բելգիայի վարչապետին
Միջուկային էներգիայի անդրանիկ գագաթնաժողովի շրջանակում կայացել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Բելգիայի վարչապետ Ալեքսանդր Դը Քրուի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Բելգիա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Կողմերը կարևորել են Հայաստանում Բելգիայի դեսպանության բացումը ևւ համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի բազմաոլորտ փոխգործակցությանը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեքսանդր Դը Քրուն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակին, մասնավորապես, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի գործընթացին, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորություններին:
Նիկոլ Փաշինյանը զրուցակցին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և դրա սկզբունքները: Տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման գործում երկուստեք կարևորվել է ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությունը Հայաստանում:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ԵՄ աջակցությամբ մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությանը վերաբերող հարցերին:

Никол Пашинян встретился с премьер-министром Бельгии
В рамках первого саммита по атомной энергетике премьер-министр Никол Пашинян встретился с премьер-министром Бельгии Александром де Кро. Собеседники обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством Армения-Бельгия.
Стороны подчеркнули важность открытия посольства Бельгии в Армении и выразили уверенность, что это придаст новый импульс многосекторному сотрудничеству.
Никол Пашинян и Александр Де Кро обсудили текущую ситуацию на Южном Кавказе, в частности, процесс заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, возможности разблокирования региональной инфраструктуры.
Никол Пашинян представил собеседнику проект правительства РА «Перекресток мира» и его принципы. С обеих сторон в укреплении мира и стабильности в регионе была подчеркнута деятельность миссии наблюдателей ЕС в Армении.
Состоялся также обмен мнениями о сотрудничестве Армения-Европейский Союз. В частности, были рассмотрены вопросы, связанные с демократическими реформами, проводимыми в нашей стране при поддержке ЕС и диалога по либерализации виз