Քիշնևում խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրվի. չկա համաձայնեցված նախագիծ. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում որոշ մանրամասներ է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ բրյուսելյան բանակցություններից։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են փոխադարձաբար ճանաչել միմյանց 29.8 հազար և 86.6 հազար կմ2 տարածքները․ «Առնվազն հասկանալի չեն Ադրբեջանի նախագահի՝ երեկ արած մի շարք հայտարարություններ։ Այստեղ և՛ Ադրբեջանը, և՛ միջազգային գործընկերները պետք է առնվազն պարզաբանեն՝ արդյո՞ք դա նշանակում է հրաժարում բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից»,- ասել է նա, ապա, դիմելով ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին, ասել, թե միջազգային գործընկերներից պետք է այս ուղղությամբ պարզաբանումներ ստանալ. «Եթե նշանակում է հրաժարում (իսկ տեքստը որ հնչել է, շատ մոտ է դրան), ես չեմ ուզում մեկնաբանություն անել։ Կարծում եմ՝ պետք է այստեղ լրացուցիչ ճշգրտումներ անել, որ մեր հետագա գործողությունները պլանավորենք»։
Ըստ վարչապետի՝ առաջիկայում Մոլդովայում տեղի է ունենալու հնգակողմ հանդիպում, որին մասնակցելու են ինքը, Ադրբեջանի նախագահը, ԵՄ նախագահը, Ֆրանսիայի նախագահն ու Գերմանիայի կանցլերը. «Քննարկում կար, թե հնարավոր է հունիսի 1-ին խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի։ Ես ասեմ, որ դեռ չենք ստացել Ադրբեջանի մեկնաբանությունները Վաշինգտոնից առաջ մեր փոխանցած առաջարկների վերաբերյալ։ Սա խաղաղության պայմանագրի չորրորդ խմբագրումն է, մենք մեր խմբագրումը փոխանցել ենք ադրբեջանական կողմին և դեռևս դրա մեկնաբանությունները չենք ստացել։ Հետևաբար, այս պահին չկա համաձայնեցված նախագիծ, որ հնարավոր լիներ ստորագրել»։

A peace agreement will not be signed in Chisinau. there is no agreed project; prime minister
The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, told the National Assembly some details from the Brussels negotiations with the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
He reminded that Armenia and Azerbaijan agreed to mutually recognize each other's territories of 29.8 thousand and 86.6 thousand km2, "At least several statements made by the President of Azerbaijan yesterday are not understandable. Here, both Azerbaijan and the international partners should at least clarify whether this means renouncing the agreements reached in Brussels," he said; then, turning to the Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan, he noted that clarifications in this direction are needed from the international partners. To receive "If it means refusal (and the text that was sounded is very close to it), I don't want to comment. We need to make additional adjustments here to plan our future actions."
According to the Prime Minister, a five-way meeting will be held in Moldova shortly, in which he, the President of Azerbaijan, the President of the EU, the President of France, and the Chancellor of Germany will participate, "There was a discussion about whether it is possible to sign a peace agreement on June 1. We have not yet received Azerbaijan's comments regarding the proposals we forwarded to Washington. This is the fourth edition of the peace treaty; we have forwarded our edition to the Azerbaijani side and have not yet received its comments. Therefore, at the moment, no agreed draft could be signed."