Թվային տնտեսության զարգացումը Հայաստանի համար եղել և մնում է կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը. վարչապետ (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ալմաթիում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ում դիտորդ Ուզբեկստանի վարչապետի հետ մասնակցել է «Թվային գործընկերությունը նոր իրականությունում» թվային համաժողովի լիագումար նիստին:
Նախ տեղի է ունեցել ԵԱՏՄ երկրների վարչապետների համատեղ տեսալուսանկարահանման արարողությունը, այնուհետև նրանք կարճատև շրջայց են կատարել համաժողովի շրջանակում բացված բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին նվիրված ցուցահանդեսի տաղավարներով: Ցուցահանդեսին ներկայացված է նաև Հայաստանը` առանձին տաղավարով:
Համաժողովի բացմանը Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
Համաժողովի հարգելի մասնակիցներ,
Առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ղազախական կողմին համաժողովի կազմակերպման համար, որը դարձել է թվայնացման խնդիրների և թվային զարգացման հեռանկարների քննարկման արդյունավետ հարթակ։
Թվային տնտեսության զարգացումը Հայաստանի Հանրապետության համար եղել և մնում է կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը։ Հայաստանի Հանրապետության՝ ՏՏ ոլորտում շրջանառությունը 2022 թվականին աճել է ավելի քան 50%-ով, իսկ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի ոլորտի տեսակարար կշիռը Հայաստանի ՀՆԱ-ում հետևողականորեն աճում է։ Մենք մեր կողմից ոլորտային պետական աջակցություն ենք ցուցաբերում ՏՏ բիզնեսին։ Անցյալ տարի ավելի քան 1000 ստարտափ ստացել է զգալի հարկային արտոնություններ։
Միևնույն ժամանակ, մեզ համար կարևոր խնդիր է մնում եվրասիական ինտեգրման տարածքում միասնական թվային տարածության ձևավորման հարցը։ Այս համատեքստում, ցանկանում եմ նշել տեղեկատվության փոխանակման միջպետական համակարգի գործիքների, ինտեգրացիոն էֆեկտով թվային նախագծերի ստեղծման և զարգացման արդիականությունն ու մեծ պահանջարկը։
Միության թվային օրակարգի հիմքերից մեկը պետք է լինի «կարգավորիչ ավազատուփերի» ռեժիմի համատարած օգտագործումը։ «Կարգավորիչ ավազատուփերի» հատուկ իրավական ռեժիմների կիրառման շնորհիվ կկրճատվեն թվային փոխակերպման նախագծերի իրականացման ժամկետները, իսկ ներկայացված նախագծերի որակը կբարձրանա, ինչն իր հերթին կարագացնի համաեվրոպական մասշտաբով թվային նախագծերի մեկնարկը։
Միևնույն ժամանակ, կարևոր է նշել, որ միասնական թվային տարածություն ձևավորելիս չպետք է մոռանալ տեղեկատվական տվյալների պաշտպանության ինտեգրված համակարգի ձևավորման մասին։
Այս համատեքստում, հատկապես արդիական է համարվում տվյալների շրջանառության վերաբերյալ միջազգային համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ աշխատանքների արագացումը:
Ալմաթիում 2021 թ.-ին կայացած համաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած մեր հանդիպումից հետո մեր կառավարությունն ընդունեց Հայաստանի թվայնացման հնգամյա ռազմավարությունը, որը սահմանում է թվային տնտեսության ձևավորման և երկրի նորարարական զարգացման հիմնական ուղղությունները։
Նշեմ, որ մինչ ռազմավարական փաստաթղթի ընդունումը մենք արդեն ունեինք թվային ծառայությունների զարգացման մեծ փորձ, սակայն ռազմավարությունը կապահովի երկրում համախմբված թվային էկոհամակարգի ստեղծումը։
Հիմնական նպատակները, որոնց մենք ձգտում ենք, հետևյալն են.
1. տեղեկատվական համակարգերի տվյալների առավելագույն օգտագործման և մեծ տվյալների վրա հիմնված արդյունավետ և օպերատիվ պետական կառավարման ապահովում։
2. հարթակների և թվային ծառայությունների մշակման միջոցով արդյունավետության բարձրացում և տնտեսության մասնավոր հատվածի արդիականացում։
3. բնակչության լայն շերտերի համար թվային հմտությունների և կարողությունների զարգացման աջակցություն:
Միաժամանակ, բոլոր 3 ուղղությունները փոխկապակցված և փոխլրացնող են։
Վերջին տարիների իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ժամանակակից մարտահրավերները կարող են ակնթարթորեն փոխել մեր կյանքի սովորական ընթացքն անցանկալի ուղղությամբ, եթե չձեռնարկվեն համատեղ և հարմարադեպ միջոցներ։ Ակնհայտ է, որ գործնականում չկա մի երկիր, որն ի վիճակի լինի միայնակ դիմակայել գլոբալ մարտահրավերներին։ Սա հստակ ցույց տվեց, օրինակ, կորոնավիրուսի համավարակը։
Մենք բոլորս բախվեցինք միևնույն մարտահրավերներին և ստիպված եղանք համատեղ ջանքերով հաղթահարել լոքդաունի և բուն համաճարակի հետևանքները։
Մենք սկսել ենք ավելի լայն և խորը օգտագործել թվային մեխանիզմներն ինչպես համավարակի, այնպես էլ՝ ապագայում նմանատիպ բնույթի հնարավոր ճգնաժամերի հետևանքների հաղթահարման նպատակով։
Այս համատեքստում, ցանկանում եմ նշել, որ միջազգային և տարածաշրջանային համագործակցությունը Հայաստանի կայուն թվային զարգացման նպատակներին հասնելու կարևորագույն գործիքներից է։
Հայաստանի կառավարությունը փոխգործակցում է միջպետական մակարդակով, ակտիվորեն համագործակցում է մասնավոր հատվածի և միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ նոր թվային լուծումներ գտնելու համար։ Եվրասիական տնտեսական միության համար նման լուծումներից էր «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» բջջային հավելվածը, որը մշակվել է Եվրասիական զարգացման բանկի թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի կողմից և ապահովել է մեր երկրների միջև քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի վերականգնումը։
Հավելվածում ներբեռնված 5 միլիոն թեստերը նշանակում են 5 միլիոն ուղևորություն. իսկապես հսկայական թիվ է: Հավելվածը կայացել է Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների ակտիվ աջակցության շնորհիվ, որոնք գործարկել են փորձնական ծրագիրը, որն էլ դարձել է ինը երկիր ներգրավող լիարժեք նախագիծ։
Իմ կարծիքով, չնայած բուն համավարակի թուլացմանը և ազատ տեղաշարժի վերականգնմանը, «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» հավելվածը լավ հիմք է ստեղծում միջսահմանային թվային բժշկության զարգացման, տեղեկատվության փոխանակման և «բժշկական քարտերի» թվայնացման համար՝ ազգային պահանջներին համապատասխան և անձնական տվյալների լիարժեք պաշտպանությամբ:
Ես առաջարկում եմ արդեն իսկ սկսել քննարկել հավելվածի՝ որպես «համաճարակաբանական վահան» գործիք և բժշկական նշանակություն ունեցող տեղեկատվության փոխանցման վստահության մեխանիզմ օգտագործելու հեռանկարները։
Այսօր ես կցանկանայի մեր ուշադրությունը հրավիրել մեկ այլ արդիական թվային գործիքի վրա, որը թույլ է տալիս ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիներին, բիզնեսին և պետական մարմիններին համագործակցել մեր երկրներում աշխատանքային գործունեություն կազմակերպելիս: Խոսքն «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» թվային հարթակի մասին է, որը մշակվել է Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի կողմից՝ Միխայիլ Միշուստինի գաղափարի իրականացման շրջանակում։
«Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» բջջային հավելվածի ռուսական տիրույթը սկսել է գործել 2022 թ.-ին, և ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ այսօր հավելվածում հասանելի է նաև Հայաստանի Հանրապետության ազգային տիրույթի առաջին ամբողջական տարբերակը։
Հավելվածի օգտատերերն արդեն կարող են գտնել թափուր աշխատատեղեր, արձագանքել դրանց, օգտվել «օգնական» և «հաճախ տրվող հարցերի պատասխաններ» ծառայություններից, ծանոթանալ կանոնավորիչ տեղեկատվությանը, գտնել լիազոր մարմինների բաժանմունքները, կոնտակտային տվյալները և այլն։
«Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հավելվածի հայաստանյան ազգային տիրույթում արդեն հասանելի են հիմնական պետական թվային ծառայությունները, օրինակ՝ e-request միասնական պորտալը, որն ապահովում է ոչ միայն ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց՝ Հայաստանի ավելի քան երկու հարյուր պետական մարմիններին և ենթակա կազմակերպություններին դիմումներ ուղարկելու հնարավորություն, այլ նաև հետևել դիմումի քննարկման և պատասխանի ստացման ընթացքին։ Հայաստանի ներսում այս ծառայությունից արդեն օգտվել է մոտ 60 հազար օգտատեր, իսկ դիմումների ընդհանուր թիվը գերազանցել է երեք հարյուր հազարը։
Հաջորդ թվային ծառայությունը, որն ինտեգրված է «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում», workpermit.am-ն է, որի միջոցով տրվում են Հայաստանում աշխատանքի և բնակության թույլտվություններ։ Ամբողջ գործընթացը տեղի է ունենում առցանց հարթակում ներկայացված մեկ դիմումի հիման վրա։
Թվային գործիքն ապահովում է այս գործընթացում ներգրավված հինգ պետական գերատեսչությունների համակարգված փոխգործակցությունը: Թվային ծառայության միջոցով աշխատանքային պայմանագրի հիման վրա կարելի է նաև ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների և նրանց ընտանիքների անդամների համար ստանալ ՀՀ-ում բնակության օրինականությունը հավաստող անվճար քարտ։
Հարթակը պարբերաբար կհագեցվի պետական և առևտրային այլ ծառայություններով։
Ընդ որում, ցանկանում եմ նշել, որ մեր ազգային տիրույթը հաշվի է առնում մեր շուկայի առանձնահատկությունները և չի հանդիսանում ռուսական տիրույթի կրկնօրինակը։ Այսպիսով, մենք մշակում ենք «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հարթակը նոր հավելյալ արժեքով։
Հայաստանն ու Ռուսաստանը «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» և «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հարթակների առաջին մասնակիցներն էին։ Մեր կապը ցույց է տալիս փոխգործակցության արդյունավետությունը և ազգային ծառայությունների առավելությունների ինտեգրման կուտակային ազդեցությունը: Եվ մենք սատարում ենք Ռուսաստանի կառավարության առաջարկը՝ միանալ ազգային տիրույթների ստեղծման նախագծին և աջակցել բարձր որակավորում ունեցող կադրերի ներգրավմանը` ի շահ մեր ազգային տնտեսությունների և, ընդհանուր առմամբ, ԵԱՏՄ-ի տնտեսությունների աճի։
Վարչապետ Փաշինյանը և կառավարությունների մյուս ղեկավարները մրցանակներ են հանձնել նաև համաժողովում լավագույն աչքի ընկած մասնակիցներին:

The development of the digital economy has been and remains one of the most important priorities for Armenia, Prime Minister (PHOTOS)
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the plenary session of the digital forum "Digital partnership in the new reality" in Almaty with the heads of governments of the member states of the Eurasian Economic Union, as well as the Prime Minister of Uzbekistan, an observer in the EAEU.
First, the joint video-shooting ceremony of the Prime Ministers of EAEU countries took place; then, they made a short tour of the exhibition booths dedicated to the high-tech sector opened within the framework of the conference. Armenia is also represented at the exhibition with a separate pavilion.
Prime Minister Pashinyan delivered a speech at the opening of the conference, in which he stated:
Dear conference participants,
First, I would like to thank the Kazakh side for organizing the conference, which has become an effective platform for discussing digitalization issues and digital development perspectives.
The development of the digital economy has been and remains one of the most critical priorities for the Republic of Armenia. The turnover in the IT sector of the Republic of Armenia will increase by more than 50% in 2022, and the share of the information technology and communication sector in the GDP of Armenia is consistently growing. We provide sectoral state support to the IT business. Last year, more than 1,000 startups received significant tax benefits.
At the same time, the issue of forming a single digital space in Eurasian integration remains an essential issue for us. In this context, I want to note the modernity and significant demand for the tools of the interstate system of information exchange, the creation, and the development of digital projects with an integration effect.
One of the foundations of the digital agenda of the Union should be the widespread use of the regime of "regulatory sandboxes." Due to the application of particular legal rules of "regulatory sandboxes," the deadlines for implementation of digital transformation projects will be shortened, and the quality of submitted projects will increase, which in turn will accelerate the start of digital projects on a pan-European scale.
At the same time, it is essential to note that when creating a unified digital space, one should remember the creation of an integrated information data protection system.
In this context, the acceleration of work towards the conclusion of an international agreement on data circulation is considered particularly relevant.
After our meeting in the framework of the 2021 conference in Almaty, our government adopted the five-year digitization strategy of Armenia, which defines the main directions of the formation of the country's digital economy and innovative development.
Before adopting the strategic document, we already had a lot of experience developing digital services. Still, the strategy will create a consolidated digital ecosystem in the country.
The main goals we strive for are:
1. Ensuring maximum use of information systems data and effective and operative state administration based on big data.
2. Increasing efficiency and modernizing the economy's private sector through developing platforms and digital services.
3. Supporting the development of digital skills and capacities for a wide range of the population.
At the same time, all three directions are interconnected and complementary.
The events of recent years have shown that modern challenges can instantly change the ordinary course of our lives in an undesirable direction if joint and adaptive measures are not taken. There is practically no country that can face global challenges alone. This was demonstrated, for example, by the coronavirus pandemic.
We all faced the same challenges and had to work together to overcome the consequences of the lockdown and the pandemic.
We have begun to use digital mechanisms more widely and deeply both during the pandemic and to overcome the consequences of possible crises of a similar nature in the future.
In this context, international and regional cooperation is one of the essential tools for achieving Armenia's sustainable digital development goals.
The Armenian government interacts at the interstate level and actively cooperates with the private sector and international organizations to find new digital solutions. One such solution for the Eurasian Economic Union was the "Traveling without Covid-19" mobile application, which was developed by the Eurasian Development Bank Digital Initiatives Fund and ensured the restoration of free movement of citizens between our countries.
Five million tests downloaded in the app mean 5 million trips. It is a vast number. The annex was made possible thanks to the active support of the governments of the Russian Federation and the Republic of Armenia, which launched the pilot program, which became a full-fledged project involving nine countries.
In my opinion, despite the easing of the pandemic itself and the restoration of free movement, the "Travel without Covid-19" application creates a reasonable basis for the development of cross-border digital medicine, information exchange, and digitization of "medical cards" by national requirements and with complete protection of personal data.
I propose already discussing the prospects of using the application as an "epidemiological shield" tool and a trust mechanism for transmitting medically relevant information.
Today I would like to draw our attention to another modern digital tool that allows citizens, businesses, and government agencies of the EAEU countries to cooperate in organizing work activities in our countries. We are talking about the digital platform "Work at EATM," which was developed by the Digital Initiatives Fund within the framework of the implementation of Mikhail Mishustin.
The Russian domain of the "Job in EATM" mobile application started functioning in 2022, and I would like to inform you that today the first complete version of the national domain of the Republic of Armenia is also available in the application.
Application users can already find vacancies, respond to them, use "assistant" and "answers to frequently asked questions" services, get acquainted with regulatory information, find departments of authorized bodies, contact information, etc.
The central state digital services are already available in the Armenian national domain of the "Employment in EATM" application, for example, the e-request unified portal, which provides not only the opportunity for individuals and legal entities to send applications to more than two hundred Armenian state bodies and subordinate organizations, but also follow the process of considering the application and receiving the answer. About 60 thousand users within Armenia have already used this service, and the total number of applications has exceeded three hundred thousand.
The following digital service integrated into "Employment EATM" is a work permit. Am, through which work and residence permits in Armenia are issued. The entire process takes place based on one application submitted on the online platform.
The digital tool ensures the coordinated interaction of the five government agencies involved in this process. Based on the employment contract, citizens of EAEU countries and their family members can also receive a free card certifying the legality of residence in RA through the digital service.
The platform will be regularly updated with other government and commercial services.
Moreover, our national domain considers the specifics of our market and is not a copy of the Russian empire. Thus, we are developing the "Job at EATM" platform with a new added value.
Armenia and Russia were the first participants of the "Traveling without Covid-19" and "Working in EAEU" platforms. Our link demonstrates the effectiveness of interaction and the cumulative effect of integrating the benefits of national services. And we support the proposal of the Russian government to join the project of creating national domains and attracting highly qualified personnel to benefit the growth of our national economies and, in general, the economies of the EAEU.
Thanks for your attention".
Prime Minister Pashinyan and other heads of government also presented awards to the best participants in the forum.