«Նոր պահանջների ներկայացումը կարող է ուղղված լինել իրավիճակի սրմանը». ԱԳ նախարար (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ-ում անդրադարձել է ադրբեջանցիների կոմից Լաչինի միջանցքի՝ մի քանի ժամով փակմանը։ Նրա խոսքով՝ այդ փակումը 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում է. «Նաև ռուս խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ բանակցությունների արդյունքում հարցն արագ հարթվել է։ Եվ, ընդհանրապես, կարծում եմ, որ կողմերը կարող են իրար նկատմամբ դժգոհություններ, առաջարկներ, պահանջներ ներկայացնել միայն այն պայմանավորվածությունների շրջանակներում, որոնք ձեռք են բերված, արձանագրված են, ընդունված են բոլոր կողմերից և հանրահռչակված են։ Նոր պահանջների ներկայացումը կարող է ուղղված լինել իրավիճակի սրմանը։ Միտումնավոր, թե ոչ միտումնավոր, արդեն մեկնաբանությունների հարց է»։
Անդրադառնալով ԼՂ տարածքում ՀՀ ԶՈՒ ներկայության մասին ադրբեջանական կողմի հայտարարություններին՝ Միզոյանը շեշտել է, որ ՀՀ-ն ԼՂ-ում զորք չունի. «Երբ կվերանա ԼՂ հայության էթնիկ զտումների, գոյաբանական վտանգը, այդ ժամանակ, կարծում եմ, ԼՂ հայությունը կկարողանա քննարկել հնարավոր տարբեր այլ սցենարներ։ Այս պահին գոյաբանական վտանգը կա։ Կրկնում եմ՝ ՀՀ-ն այնտեղ որևէ զինված կազմավորում, զորամիավորում չունի»։

"Submission of new demands may be aimed at aggravating the situation." Minister of Foreign Affairs (VIDEO)
RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan referred to the closure of the Lachin corridor of the Azeri commune for a few hours in the National Assembly. According to him, that closure will take place in 2020. It is a gross violation of the tripartite statement of November 9. "Also, as a result of negotiations with the command of the Russian peacekeeping troops, the issue was settled quickly. And in general, I think that the parties can present grievances, proposals, and demands to each other only within the framework of the agreements reached, recorded, accepted by all parties, and publicized. Submission of new demands may be aimed at aggravating the situation. Intentional or not, it's a matter of interpretation."
Referring to the statements of the Azerbaijani side about the presence of the RA Armed Forces in the NK territory, Mizoyan emphasized that the RA does not have troops in the NK territory. "When the ontological danger of ethnic cleansing of NK Armenians disappears, I think NK Armenians will be able to discuss various other possible scenarios. At this moment, there is an ontological danger. I repeat, RA does not have any armed formation or military unit there."