Մեկ տասնյակից ավելի հայ զինծառայող է գերեվարվել
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա հարձակման հետևանքով մեկ տասնյակից ավելի հայ զինծառայող է գերեվարվել: «Պատկերը դեռ խաբուսիկ է, կարող է փոփոխվել:
Նույնականացված գերիների հետ կապված այլ ինֆորմացիա չեմ կարող նշել»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչության մամուլի խոսնակ Հասմիկ Սամվելյանը:
Նշենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գերիների տեսանյութերի մասով հարցում է արել Ադրբեջանին՝ սեպտեմբերի 13-ի դրությամբ նույնականացված 1 գերու եւ տեսանյութերում երեւացող մնացած չնույնականացված գերիների մասով՝ ժամկետ տալով մինչեւ սեպտեմբերի 22-ը:
Սեպտեմբերի 13-ին ժամը 00:05-ից Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները Գորիսի, Սոթքի և Ջերմուկի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից սկսել են ինտենսիվ կրակ վարել հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հակառակորդը կիրառում էր նաև ԱԹՍ-ներ: Ավելի ուշ Ադրբեջանը հրետանային միջոցներ էր կիրառել նաև այլ ուղղություններով: Հայկական կողմի զոհերի թիվն այս պահի պաշտոնական տվյալներով 135 է, կան բազմաթիվ վիրավորներ: Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը սեպտեմբերի 14-ին հայտնել էր, որ միջազգային հանրության ներգրավվածության շնորհիվ հաջողվել է ձեռք բերել հրադադարի պայմանավորվածություն։
Հայաստանը դիմել է Եվրոպական դատարան՝ պահանջելով միջանկյալ միջոցներ կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի: Ներկայացված դիմումները վերաբերում են Հայաստանի քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորմանը, քաղաքացիական բնակչության և ռազմագերիների հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը: Եվրոպական դատարանից Հայաստանը պահանջել էր նաև կիրառել իր կանոնադրության 39-րդ կանոնի 2-րդ կետը և անհապաղ ծանուցել որոշման մասին ԵԽ Նախարարների կոմիտեին:

В результате нападения Азербайджана на Армению в плен попало более десятка армянских солдат. «Общая картина может быть обманчива, количество может измениться.
Никакой другой информации, касающейся идентификации пленных, я не могу назвать", - сказала Арменпресс пресс-секретарь представительства РА в ЕСПЧ Асмик Самвелян.
Следует отметить, что Европейский суд по правам человека обратился к Азербайджану с запросом в отношении видеозаписей пленников, в отношении 1 пленника, идентифицированного по состоянию на 13 сентября, и остальных неустановленных пленников, фигурирующих на видео, с указанием срока до 22 сентября.
13 сентября в 00:05 подразделения ВС Азербайджана начали интенсивный огонь из артиллерии и крупнокалиберного оружия в направлении Гориса, Сотка и Джермука, в направлении армянских позиций. Противник также использовал САР. Позже Азербайджан использовал артиллерийские средства и на других направлениях. По официальным данным, число жертв с армянской стороны составляет 135 человек, есть много раненых. Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил 14 сентября, что благодаря участию международного сообщества удалось достичь соглашения о прекращении огня