Հայաստանում քանի՞ կուսակցություն է ստեղծվել հեղափոխությունից հետո
Հայաստանում կա պետական գրանցում ստացած 117 կուսակցություն. այս մասին Radar Armenia-ն տեղեկացավ ՀՀ արդարադատության նախարարությունից։
Ուշագրավ է փաստը, որ նրանցից 42-ը ստեղծվել կամ պետական գրանցում են ձեռք բերել 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո։
Նորաստեղծ կուսակցությունների ցանկն ուսումնասիրելիս պարզ է դառնում, որ դրանց մի մասը ստեղծվել է 2021թ. ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու համար։ Նորաստեղծ կուսակցություների մի մասն էլ ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցելու նպատակով է ստեղծվել. դա «մատնում է» նրանց անունը: Այդպիսի կուսակցություններից են օրինակ՝ 2021թ. ստեղծված «Իմ հզոր համայնք»,  «Նոր Վանաձոր» կուսակցությունները։
Իրենց հետաքրքիր անվանումներով աչքի են ընկնում «Ամբերդ» ազգայնական, «Իմ պայքար, իմ հայրենիք», «Իրական ժողովրդավարական», «Համահայկական ազգային պետականություն», «Հայ կառուցողական» և այլ կուսակցություններ։ Իսկ պետական գրանցում ստացած վերջին կուսակցությունը փետրվարի 22-ին ստեղծված «Բարոյական արժեքներ»-ն է։

There are 117 state-registered parties in Armenia. Radar Armenia learned about this from the RA Ministry of Justice.
It is noteworthy the fact that 42 of them were created or obtained state registration after the 2018 revolution.
When studying the list of newly formed parties, it becomes clear that some were made to participate in the 2021 NA extraordinary elections. Some freshly formed parties were developed to participate in local government elections. It "betrays" their name. Among such parties are, for example, "My powerful community" and "New Vanadzor" parties created in 2021.
"Amberd" nationalist, "My Struggle, My Homeland," "True Democratic," "All-Armenian National Statehood," "Armenian Constructive," and other parties stand out with their exciting names. And the last party that received state registration is "Moral Values," created on February 22.