Սամվել Բաբայանը հերքում է, որ պատերազմի օրերին լքել է Արցախը. Հայտարարություն
Հետպատերազմյան շրջանում շահադիտական դրդումներով պարբերաբար հրապարակ են նետվում իմ, որպես ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարի, պատերազմական օրերին իբր թե Արցախն ինքնակամ լքելու վերաբերյալ զրպարտչական տեղեկություններ, որի կապակցությամբ անհրաժեշտ եմ գտնում անդրադառնալու մի շարք էական հանգամանքների:
2020թ․ հունիս-նոյեմբեր ամիսներին, զբաղեցնելով նախագահին կից անվտանգության հարցերով խորհրդակցական մարմնի քարտուղարի պաշտոնը, պատերազմի ողջ ընթացքում կատարել եմ իմ պաշտոնեական լիազորություններից բխող գործողություններ, այդ թվում՝ խորհրդատվություն տրամադրել մարտական գործողությունների կազմակերպման վերաբերյալ։ Հարցերը, թե այդ խորհրդատվական դիտարկումներից քանիսն են ընդունելի դարձել և/կամ ինչ ճշգրտությամբ են իրականացվել, այլ հասցեատեր ունեն։
2020թ․ նոյեմբերի 6-ին ԱՀ ԱԽ նիստից հետո նախագահի հատուկ հանձնարարությամբ ի պաշտոնե գործուղվել եմ քաղաք Երևան (գործուղման նպատակի և արդյունքների մասին մանրամասները պետական և ծառայողական գաղտնիք հանդիսանալու հիմքով իմ կողմից հանրայնացման ենթական չեն)։ Գործուղման անմիջապես հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 7-ին, Ստեփանակերտում մնացած սակավաթիվ բնակչությունը տարհանվել է, իսկ նոյեմբերի 9-ին ստորագրվել հայկական կողմի համար խիստ անբերենպաստ պայմաններով հայտնի եռակողմ հայտարարությունը։ Տեղեկանալով հայտարարության մասին, ինչպես հայտնել եմ ավելի վաղ, փորձել եմ կանխել այն, սակայն փաստաթուղթն արդեն ստորագրված էր։ Որպես ԱԽ քարտուղար, անզոր լինելով փոխելու զարգացումների ընթացքը, այլևս նպատակահարար չեմ գտել շարունակել զբաղեցնել հնչեղ, բայց անբովանդակ այդ պաշտոնը։ Ապա, ի նշան բողոքի, հրաժարվել եմ նաև «Արցախի հերոս»  բարձրագույն կոչումից:
Պետական համակարգից հեռանալուց հետո, բազմակողմաիորեն գնահատելով Արցախում և նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակը, իմ քաղաքական գաղափարակիցների հետ մշակել և Արցախի ու Հայաստանի իշխանություններին եմ ներկայացնել ճգնաժամային կառավարման ոլորտային մոտեցումներ, ծրագրեր, հայեցակարգեր։ Նշեմ նաև, որ ԱՀ իշխանությունների հետ պարբերական շփումներ եմ ունենում իբրև խորհրդարանական ուժի առաջնորդ, իսկ ՀՀ իշխանությունների հետ առնչվել եմ բացառապես արտախորհրդարանական ուժերի հարթակում, ապա հեռացել՝ ձևաչափի անարդյունավետության պատճառով։
44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ քննչական գործողությունների շրջանակում երկու անգամ հրավիրվել եմ հարցաքննության, պարզաբանումներ տվել մարտական գործողություններին իմ առնչության և ներգրավվածության վերաբերյալ։ Այս կապակցությամբ կանխակալ մեդիահրապարակումներով ինձ մեղսագրվող արարքների ապացուցման դեպքում պատրաստ եմ կրելու պատասխանատվություն։ Հակառակ դեպքում հետամուտ եմ լինելու՝ պատասխանատվության ենթարկելու զրպարտության և սուտ մատնության հեղինակներին։ Զինվենք համբերությամբ և հետևենք դատավարական գործընթացներին։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իրավապահ մարմինները իմ, որպես ԱՀ բարձրաստիճան պաշտոնյայի, պատերազմական օրերին իբր թե Արցախն ինքնակամ լքելու  վերաբերյալ տեղեկությունների հիմքով օրենքով սահմանված գործողություններ չեն նախաձեռնել, դիմում եմ ԱՀ դատախազությանը՝ վերոնշյալի կապակցությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու և համապատասխան քրեաիրավական որակմամբ ճշմարտությունը բացահատելու պահանջով։ Իրավապահ մարմինների գործողությունների առանցքում, ի դեպ, վաղուց հայտնված պիտի լիներ նաև ԱԽ 2020թ․ նոյեմբերի 6-ի նիստում շրջանառված պետական և ծառայողական գաղտնիք հանդիսացող, պետության կողմից պահպանվող և պաշտպանվող տեղեկատվության՝ ԱԽ քատուղարի ելույթի առանձին դրվագների հանրայնացված լինելու հանգամանքը։
Պետական, ռազմական, քաղաքական, հասարակական իմ ողջ գործունեության ընթացքում առաջնոդվել եմ բացառապես սեփական գաղափարներով և խղճով: Ըմբռնումով եմ մոտենում ինձ վերագրվող երևույթները, քանի որ շրջանակները, ովքեր մշտապես ուղղորդվոմ են ինչ-ինչ կենտրոններից, չեն կարող հավատալ ազատ և անկաշկանդ միտք ունենալու հնարավորությանը: Հարգելով յուրաքանչյուրի արտահատվելու իրավունքը, այնուամենայնիվ համոզված եմ, որ այդ հասկացությունը նույնական չէ զրպարտության ու սուտ մատնության հետ․ որևէ մեկի իրավունքը չի կարող իրացվել մյուսի իրավունքների ոտնահարման հաշվին։

Самвел Бабаян отрицает, что уехал из Арцаха во время войны. Заявление
В послевоенный период из корыстных побуждений регулярно публикуются порочащие сведения о моем добровольном отъезде из Арцаха во время войны в качестве секретаря Совета безопасности РА, в связи с чем считаю необходимым сделать несколько заявлений:
С июня по ноябрь 2020 года, занимая должность секретаря совещательного органа по вопросам безопасности при президенте, на протяжении всей войны выполнял действия, вытекающие из моих служебных полномочий, в том числе консультировал по вопросам организации боевых действий. А вот вопросы о том, сколько из этих консультативных замечаний стали допустимыми и/или с какой точностью они были выполнены, имеют другого адресата.
6 ноября 2020 года, после заседания Государственного Совета Республики Армения, по особому поручению президента я выехал в командировку в город Ереван (подробности о цели и результатах командировки не сообщаются) и не подлежат обнародованию на основании того, что они составляют государственную и служебную тайну). Сразу же после миссии, 7 ноября, было эвакуировано немногочисленное оставшееся население Степанакерта, а 9 ноября была подписана знаменитая трехсторонняя декларация с крайне невыгодными для армянской стороны условиями. Узнав об объявлении, я, как уже говорил, пытался его предотвратить, но документ уже был подписан. Как секретарь Совета Безопасности , не в силах изменить ход событий, я не находил более целесообразным и дальше занимать эту звучную, но бессмысленную должность. Тогда в знак протеста я отказался и от высшего звания «Герой Арцаха».
После выхода из государственной системы, многогранно оценив ситуацию в Арцахе и его окрестностях, я выработал со своими политическими идеологами и представил властям Арцаха и Армении отраслевые подходы, программы, концепции антикризисного управления. Должен также отметить, что имею регулярные контакты с властями Арцаха в качестве лидера парламентской силы, а с властями РА общался исключительно на платформе внепарламентских сил, но затем ушел из-за неэффективности формата.
В рамках оперативно-розыскных мероприятий по поводу 44-дневной войны меня дважды вызывали на допрос, я давал разъяснения относительно моей причастности и участия в боевых действиях. В связи с этим я готов нести ответственность в случае доказательства действий, приписываемых мне ангажированными публикациями в СМИ. В противном случае я буду добиваться привлечения авторов клеветы и лжесвидетельства к ответственности. Наберёмся терпения и проследим за судебными процессами.
Принимая во внимание тот факт, что правоохранительными органами не были возбуждены уголовные дела на основании информации о том, что я, как высокопоставленное должностное лицо Республики Арцах, якобы добровольно покинул Арцах в период войны, обращаюсь в прокуратуру Республики Армения принять в связи с изложенным необходимые меры и установить истину с соответствующей уголовно-правовой квалификацией.
Во всей своей государственной, военной, политической и общественной деятельности я руководствовался исключительно своими представлениями и совестью. Я с пониманием отношусь к приписываемым мне явлениям, потому что круги, которые постоянно направляются из каких-то центров, не могут поверить в возможность иметь свободный и раскрепощенный разум. Уважая право каждого на самовыражение, я уверен, что это понятие не то же самое, что клевета и лжесвидетельство, право кого-либо не может быть реализовано за счет нарушения прав другого.