Սամվել Բաբայանը հերքում է, որ պատերազմի օրերին լքել է Արցախը. Հայտարարություն
Հետպատերազմյան շրջանում շահադիտական դրդումներով պարբերաբար հրապարակ են նետվում իմ, որպես ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարի, պատերազմական օրերին իբր թե Արցախն ինքնակամ լքելու վերաբերյալ զրպարտչական տեղեկություններ, որի կապակցությամբ անհրաժեշտ եմ գտնում անդրադառնալու մի շարք էական հանգամանքների:
2020թ․ հունիս-նոյեմբեր ամիսներին, զբաղեցնելով նախագահին կից անվտանգության հարցերով խորհրդակցական մարմնի քարտուղարի պաշտոնը, պատերազմի ողջ ընթացքում կատարել եմ իմ պաշտոնեական լիազորություններից բխող գործողություններ, այդ թվում՝ խորհրդատվություն տրամադրել մարտական գործողությունների կազմակերպման վերաբերյալ։ Հարցերը, թե այդ խորհրդատվական դիտարկումներից քանիսն են ընդունելի դարձել և/կամ ինչ ճշգրտությամբ են իրականացվել, այլ հասցեատեր ունեն։
2020թ․ նոյեմբերի 6-ին ԱՀ ԱԽ նիստից հետո նախագահի հատուկ հանձնարարությամբ ի պաշտոնե գործուղվել եմ քաղաք Երևան (գործուղման նպատակի և արդյունքների մասին մանրամասները պետական և ծառայողական գաղտնիք հանդիսանալու հիմքով իմ կողմից հանրայնացման ենթական չեն)։ Գործուղման անմիջապես հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 7-ին, Ստեփանակերտում մնացած սակավաթիվ բնակչությունը տարհանվել է, իսկ նոյեմբերի 9-ին ստորագրվել հայկական կողմի համար խիստ անբերենպաստ պայմաններով հայտնի եռակողմ հայտարարությունը։ Տեղեկանալով հայտարարության մասին, ինչպես հայտնել եմ ավելի վաղ, փորձել եմ կանխել այն, սակայն փաստաթուղթն արդեն ստորագրված էր։ Որպես ԱԽ քարտուղար, անզոր լինելով փոխելու զարգացումների ընթացքը, այլևս նպատակահարար չեմ գտել շարունակել զբաղեցնել հնչեղ, բայց անբովանդակ այդ պաշտոնը։ Ապա, ի նշան բողոքի, հրաժարվել եմ նաև «Արցախի հերոս»  բարձրագույն կոչումից:
Պետական համակարգից հեռանալուց հետո, բազմակողմաիորեն գնահատելով Արցախում և նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակը, իմ քաղաքական գաղափարակիցների հետ մշակել և Արցախի ու Հայաստանի իշխանություններին եմ ներկայացնել ճգնաժամային կառավարման ոլորտային մոտեցումներ, ծրագրեր, հայեցակարգեր։ Նշեմ նաև, որ ԱՀ իշխանությունների հետ պարբերական շփումներ եմ ունենում իբրև խորհրդարանական ուժի առաջնորդ, իսկ ՀՀ իշխանությունների հետ առնչվել եմ բացառապես արտախորհրդարանական ուժերի հարթակում, ապա հեռացել՝ ձևաչափի անարդյունավետության պատճառով։
44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ քննչական գործողությունների շրջանակում երկու անգամ հրավիրվել եմ հարցաքննության, պարզաբանումներ տվել մարտական գործողություններին իմ առնչության և ներգրավվածության վերաբերյալ։ Այս կապակցությամբ կանխակալ մեդիահրապարակումներով ինձ մեղսագրվող արարքների ապացուցման դեպքում պատրաստ եմ կրելու պատասխանատվություն։ Հակառակ դեպքում հետամուտ եմ լինելու՝ պատասխանատվության ենթարկելու զրպարտության և սուտ մատնության հեղինակներին։ Զինվենք համբերությամբ և հետևենք դատավարական գործընթացներին։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իրավապահ մարմինները իմ, որպես ԱՀ բարձրաստիճան պաշտոնյայի, պատերազմական օրերին իբր թե Արցախն ինքնակամ լքելու  վերաբերյալ տեղեկությունների հիմքով օրենքով սահմանված գործողություններ չեն նախաձեռնել, դիմում եմ ԱՀ դատախազությանը՝ վերոնշյալի կապակցությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու և համապատասխան քրեաիրավական որակմամբ ճշմարտությունը բացահատելու պահանջով։ Իրավապահ մարմինների գործողությունների առանցքում, ի դեպ, վաղուց հայտնված պիտի լիներ նաև ԱԽ 2020թ․ նոյեմբերի 6-ի նիստում շրջանառված պետական և ծառայողական գաղտնիք հանդիսացող, պետության կողմից պահպանվող և պաշտպանվող տեղեկատվության՝ ԱԽ քատուղարի ելույթի առանձին դրվագների հանրայնացված լինելու հանգամանքը։
Պետական, ռազմական, քաղաքական, հասարակական իմ ողջ գործունեության ընթացքում առաջնոդվել եմ բացառապես սեփական գաղափարներով և խղճով: Ըմբռնումով եմ մոտենում ինձ վերագրվող երևույթները, քանի որ շրջանակները, ովքեր մշտապես ուղղորդվոմ են ինչ-ինչ կենտրոններից, չեն կարող հավատալ ազատ և անկաշկանդ միտք ունենալու հնարավորությանը: Հարգելով յուրաքանչյուրի արտահատվելու իրավունքը, այնուամենայնիվ համոզված եմ, որ այդ հասկացությունը նույնական չէ զրպարտության ու սուտ մատնության հետ․ որևէ մեկի իրավունքը չի կարող իրացվել մյուսի իրավունքների ոտնահարման հաշվին։

Samvel Babayan denies that he left Artsakh during the war. Announcement
During the post-war period, defamatory information about my voluntary departure from Artsakh during the war as the secretary of the Security Council of the Republic of Artsakh is regularly published due to selfish motivations.
From June-November 2020, occupying the position of the secretary of the consultative body on security issues attached to the president, I performed actions arising from my official powers throughout the war, including providing advice on the organization of combat operations. The questions of how many of those advisory observations have become admissible and with what accuracy they have been carried out have a different addressee.
On November 6, 2020, after the session of the Council of State Council of Artsakh, I went on a business trip to the city of Yerevan on the special instructions of the president (the details about the purpose and results of the business trip are not subject to public disclosure by me based on being a state and official secret). Immediately after the mission, on November 7, the few remaining populations in Stepanakert were evacuated. On November 9, the famous tripartite declaration was signed with highly unfavorable conditions for the Armenian side. After learning about the announcement, as I said earlier, I tried to prevent it, but the document was already signed. As the secretary of the Council of Ministers, powerless to change the course of developments, I no longer found it expedient to continue occupying that high-sounding but meaningless position. Then, as a sign of protest, I also refused the highest title, "Hero of Artsakh."
After leaving the state system, after assessing the situation in Artsakh and its surroundings in a multifaceted manner, I worked out my political ideologues. I presented to the authorities of Artsakh and Armenia sectorial approaches, programs, and crisis management concepts. I should also mention that I have regular contact with the rules of the Republic of Artsakh as the leader of the parliamentary force. I dealt with the RA authorities exclusively on the platform of extra-parliamentary troops and then left due to the ineffectiveness of the format.
As part of the investigative activities regarding the 44-day war, I was invited twice for questioning; I gave clarifications regarding my involvement and participation in combat operations. In this regard, I am ready to bear responsibility in case of proof of the actions attributed to me by biased media publications. Otherwise, I will follow up to bring the authors of slander and perjury to justice. Let's arm ourselves with patience and follow the judicial processes.
Taking into account the fact that the law enforcement bodies did not initiate legal actions based on the information about me, as a high-ranking official of the Republic of Artsakh, allegedly voluntarily leaving Artsakh during the war, I appeal to the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia to take the necessary measures in connection with the above and to uncover the truth with appropriate criminal legal qualification. By the way, in the core of the actions of the law enforcement bodies, the fact that individual episodes of the speech of the Secretary of the Council, which is a state and service secret, information maintained and protected by the state, circulated in the meeting of the Security Council on November 6, 2020, should have appeared a long time ago.
I was guided exclusively by my ideas and conscience throughout my state, military, political, and social activities. I approach the phenomena attributed to me with understanding because some groups of people, which are constantly directed from some centers, cannot believe in the possibility of having a free and unfettered mind. Respecting everyone's right to express themselves, I am convinced that this concept is not the same as slander and perjury, and no one's right can be realized at the expense of violating the rights of another.