Հոկտեմբերի 15-ին «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերությամբ հեռարձակվել էր ՌԴ պետդումայի ԱՊՀ գործերի հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանտին Զատուլինի հարցազրույցը։ Թվում է՝ ինչ առանձնահատուկ բան կա այն բանում, որ «պրոհայկական դիրքավորում» ունեցող Զատուլինը հարցազրույց է տալիս։ Ըստ էության՝ ոչ մի։ Սակայն, ուշագրավ են նրա արտահայտած մտքերը, որոնք պատճառ դարձան նրան Հայաստանում անցանկալի անձ ճանաչելու համար։
Հարցազրույցի առաջին մասում Զատուլինը դիմում էր յուրատեսակ շանտաժի՝ նշելով, որ ՀՀ-ն ցանկանում է բարեկամություն անել բոլորի հետ, սակայն պետք է հասկանա, որ Լեռնային Ղարաբաղում գտնվում են ռուս խաղաղապահները։ Ըստ նրա տրամաբանության՝ հավասարակշռված քաղաքականություն բոլոր կողմերի հետ հնարավոր չէ, Հայաստանը ստիպված պետք է հարկադրաբար «բարեկամություն» անի այն պետության հետ, որը «գետնի վրա» ներկայություն ունի ռեգիոնում։
Հռոմի Պապից ավելի կաթոլիկ գտնվելով՝ նա նեղսրտում է, թե ՀՀ-ում իզուր են ակնկալում, որ ՌԴ-ն պետք է ներքաշվի Ադրբեջանի հետ ռազմական գործողությունների մեջ, դա կանի միայն այն դեպքում, երբ «իրական վտանգ» սպառնա, իսկ Ադրբեջանն «ընդամենը մի քանի կիլոմետր է ներխուժել ՀՀ տարածք»։ Ռուս պաշտոնյան, հավանաբար, կայսերական դիրքերից է նայում այս խնդիրներին՝ հայ-ռուսական հարաբերությունները դիտարկելով ենթակա-վերադաս պրիզմայով։ Զատուլինը մոռանում է, որ ՀՀ-ն չունի տարածքային այն հսկայածավալ խորությունը, ինչ Ռուսաստանը, և ադրբեջանական զորքերը ոչ թե «մի քանի կիլոմետր» են ներխուժել ՀՀ տարածք, այլ հասել են Ջերմուկից 8.5 կմ հեռավորության վրա։
Զատուլինը հայտարարել է, որ Հայաստանը հրաժարվում է կռվել Լեռնային Ղարաբաղի համար՝ պատասխանատվությունը գցելով ՌԴ վրա։ Այս նախադասության ներքո դժվար է դիտավորություն չտեսնել։ Հազիվ թե Զատուլինը մոռացած լինի, որ դեռևս 1990-ականներից ՌԴ-ն ինքն է անընդհատ փորձել բանակցային գործընթացում ներառել ռուսաստանյան խաղաղապահների տեղակայման դրույթը Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես, ասենք, «լավրովյան պլանը»։ Զատուլինյան այս արձանագրումը ծնում է հակառակ հարցադրումը՝ այդ դեպքում ինչի՞ համար են ռուսաստանյան խաղաղապահները, եթե տեղի բնակչությանն սպառնացող վտանգների դեպքում չպետք է կատարեն այն, ինչին կոչված են իրենք։ Որպես Ռուսաստանի սրտացավության նշան՝ Զատուլինը մատնանշել է, որ այս տարի իր երկրից ՀՀ է մուտք գործել 2 միլիարդ դոլար։ Սա, կարծես, արդեն ուղղված լինի անբավարար գրագիտությամբ լսարանին, քանզի նվազագույն գրագիտություն ունեցող մարդը հասկանում է, որ այդ գումարը Հայաստան են բերել պատերազմից խուսափող և ՀՀ տեղափոխվող ռելոկանտները։
Այդուհանդերձ, Զատուլինի հարցազրույցի ամենահետաքրքիր հատվածը «միջանցքին» վերաբերողն է։ Այստեղ նա փորձում է ՀՀ ներքաղաքական դասավորությունը, ՌԴ-ի ներկայությունը միջանցքի պահանջի գործում և տարածաշրջանային զարգացումները դասավորել մեկ զամբյուղում՝ նախ ցույց տալու համար, որ ՌԴ-ն այդ հարցում ճնշումների չի դիմում Հայաստանի վրա, ապա՝ Նիկոլ Փաշինյանի հեռանալու անհրաժեշտությունը կապում է միջանցքի խնդրի հետ։ Պետդումայի պատգամավորը հայտարարել է, որ նոյեմբերի 9-ի համաձայնագիրը ստորագրել է Նիկոլ Փաշինյանը, հետևաբար նա է համաձայնել միջանցք տրամադրել։ Եվ ուրեմն, եթե ՀՀ քաղաքացիները 2021թ. ընտրություններում վերընտրել են Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական ուժին, ապա պետք է համակերպվեն միջանցքի տրամադրման հետ։ Եթե ՌԴ-ն միջանցքի հարցում շահագրգիռ կողմ չէ, ի՞նչու է Զատուլինը զայրալից խուճապով փորձում հերքել դա։ Վերջապես, ինչո՞ւ է Զատուլինը մոռանում ՌԴ նախագահի այն ձևակերպումը, որ ինքն է գրել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության տեքստը։
Կ. Զատուլինին ՀՀ-ում անցանկալի անձ ճանաչելու լուրը, ինչպես և ենթադրելի էր, իրարամերժ արձագանք գտավ ներհայաստանյան տիրույթում։ Մի մասը, մասնավորապես, մատնանշում է, որ Զատուլինը հայամետ գործիչ է, և այլ քայլը հարված է հայ-ռուսական հարաբերություններին։ Սակայն հարց է ծագում՝ հայամետությունը դրսևորվում է ՀՀ ներքին խնդիրներին խառնվելո՞վ, փաստերը գիտակցված կերպով խեղաթյուրելո՞վ՝ երբեմն քողարկված, երբեմն էլ՝ ակնհայտ շանտաժով։ Հայ-ռուսական հարաբերությունները, իրականում, տուժում են Զատուլինի նման «հայամետ» գործիչների առկայությունից, որը այդ հարաբերությունները դիտարկում է պատմական անցյալի իմաստավորման ժառանգությունը շալակած՝ չկարողանալով ձերբազատվել այդ հարաբերությունները հպատակի և տիրողի շրջանակում տեղավորելու գայթակղությունից։

Why was Zatulin making noise?
On October 15, the interview of Konstantin Zatulin, the chairman of the CIS Affairs Committee of the Russian State Duma, was broadcast on the "Yerkir Media" TV station. It seems that there is something special in the fact that Zatulin, who has a "pro-Armenian position," is giving an interview. Basically no. However, his thoughts are remarkable, which caused him to be recognized as an unwanted person in Armenia.
In the first part of the interview, Zatulin resorted to blackmail, stating that RA wants to make friends with everyone but must understand that Russian peacekeepers are in Nagorno Karabakh. According to his logic, a balanced policy with all parties is impossible; Armenia must forcefully make "friendship" with the state that has a presence "on the ground" in the region.
Being more Catholic than the Pope, he laments that in RA, they expect in vain that the Russian Federation should be involved in military operations with Azerbaijan; it will do so only when there is a "real danger," and Azerbaijan is "only a few kilometers invaded the territory of the Republic of Armenia. The Russian official probably looks at these problems from an imperial position, observing the Armenian-Russian relations through a subordinate-superior prism. Zatulin forgets that RA does not have the enormous territorial depth of Russia, and the Azerbaijani troops did not invade RA territory "a few kilometers" but reached a distance of 8.5 km from Jermuk.
Zatulin stated that Armenia refuses to fight for Nagorno-Karabakh, putting the responsibility on Russia. It is hard not to see intent under this sentence. It is unlikely that Zatulin has forgotten that since the 1990s, the Russian Federation has constantly tried to include in the negotiation process the provision for the deployment of Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh, as, let's say, the "Lavrov plan." This record by Zatulin raises the opposite question: in that case, what are the Russian peacekeepers for if they are not supposed to do what they are called to do in case of threats to the local population? As a sign of Russia's sympathy, Zatulin pointed out that this year 2 billion dollars entered RA from his country. This is aimed at an audience with low literacy. A person with minimal literacy understands that this money was brought to Armenia by the relocators fleeing the war and moving to Armenia.
Nevertheless, the most exciting part of Zatulin's interview is about the "corridor." Here he tries to put the internal political arrangement of Armenia, the presence of Russia in demand for the corridor, and the regional developments in one basket, first to show that the Russian Federation does not put pressure on Armenia in this matter. He connects the need for Nikol Pashinyan's departure with the problem of the corridor. . The deputy of the State Duma stated that Nikol Pashinyan signed the November 9 agreement. Therefore he agreed to provide a gallery. And so, if RA citizens in 2021 re-elected Nikol Pashinyan's political force in the elections, they must put up with the corridor provision. If Russia is not an interested party in the corridor issue, why is Zatulin trying to deny it with angry panic? Finally, why does Zatulin forget the wording of the Russian President that he wrote the text of the November 9 statement?
As it was supposed, the news of recognizing K. Zatulin as an undesirable person in RA found a mixed reaction in the inner Armenian domain. One part, in particular, points out that Zatulin is a pro-Armenian figure, and the other step is a blow to Armenian-Russian relations. However, the question arises: is pro-Armenianism manifested by meddling in RA's internal problems, consciously distorting the facts, sometimes disguised and sometimes with apparent blackmail? Armenian-Russian relations suffer from the presence of "pro-Armenian" figures like Zatulin, who views these relations as the heritage of meaning of the historical past, unable to get rid of the temptation to place these relations in the framework of subject and ruler.