Միութենական պետությունը՝ Պուտինի «ՍՍՀՄ 2.0» պրոյեկտ
Օրերս ՌԴ Պետդումայի՝ ԱՊՀ համագործակցության, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովը հայտարարել էր, որ «Միութենական պետությանը կարող են միանալ Ղրղզստանը, Հայաստանը, որոնք գիտակցում են, որ չունեն բավարար անվտանգություն՝ սեփական գոյության համար»։ Մինչ այդ էլ Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոն էր հայտարարել, որ «Հայաստանը գնալու տեղ չունի: Կարծում եք՝ նրանք ինչ-որ մեկին պե՞տք են»։
Ռուս-բելառուսական միութենական պետությունն, ըստ էության, ՍՍՀՄ-ի ռեաինկարնացիայի փորձն է, և, ինչպես դասականն է ասում, պատմությունն առաջին անգամ տեղի է ունենում որպես տրագեդիա, երկրորդ անգամ՝ որպես ֆարս, իսկ երրորդ անգամ՝ հատուկ տհասների համար։ Եվ ուրեմն, նոր «ՍՍՀՄ 2.0» պրոյեկտը, որն այնքան փափագում է Վլադիմիր Պուտինը, այն Պուտինը, ով ՍՍՀՄ փլուզումը համարում է 20-րդ դարի ամենամեծ աշխարհաքաղաքական աղետը, թվում է, վճռական փուլ է մտել։ Եվ, Լուկաշենկոյի բռնապետական ռեժիմի «կլանումից» հետո, հիմա հասունանում է միութենական ճամբարում ժողովել նաև ՍՍՀՄ կապանքներից ազատված մյուս մասնակիցներին՝ Հայաստանին ու Ղրղզստանին։ Այս համատեքստում՝ արդյո՞ք Ղազախստանն ու մյուսները կարող են հետաձգել իրենց հերթը։
Սրանք, իհարկե, Հայաստանի դաշնակցի ու ռազմաքաղաքական գործընկերոջ մոտեցումներն են, իսկ ի՞նչ է ուզում Հայաստանը, և ի՞նչ է տալու Հայաստանին միութենական պետությունն ու դրա կազմում մեր հնարավոր ներկայությունը։ Այդ օգուտների երևակայական տրցակում մի հստակ հարց կա՝ սուվերենության կորուստ՝ թե՛ իրավական, թե՛ քաղաքական տեսանկյուններից։ Հայաստանը կվերադառնա ՀՍՍՀ կարգավիճակին, կզրկվի միջազգային կառույցներում և միջազգային գործընկերների կողմից որևէ ֆորմատի ու բովանդակության աջակցությունից, կդառնա պարզապես ռուս-բելառուսական սիտուատիվ դաշինքի «կրտսերը»։ Իսկ թե այդ կրտսերի շահերը որքանով կարող են պաշտպանվել դաշինքում, բավականին մշուշոտ են և թեական։
Թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ Բելառուսը Արևմուտքի և ԱՄՆ-ի տնտեսական պատժամիջոցների տակ են և դեռ երկար են ապրելու այդ ռեժիմով։ Եվ եթե Ռուսաստանն իր այդ կարգավիճակը կոմպենսացնում է նավթից ու գազից ստացված եկամուտներով ու մի փոքր «կալորիա» էլ առանձնացնում Բելառուսի համար, ապա Հայաստանին այս պարագայում նույնիսկ փշրանքներ կարող են չհասնել։ Հայաստանին սպառնում է տարօրինակ հեռանկար՝ լինել դաշինքի հետնապահը, լինել Ադրբեջանին պատերազմական հաղթանակի համար շնորհավորող Բելառուսի հետ՝ մեկ պետական կազմավորման մեջ, լինել մի միության մեջ, որը թե՛ գաղափարական, թե՛ մշակութային առումով աններդաշնակ ու խորթ է Հայաստանի պահանջներին ու աշխարհայացքին։ Զիջել սուվերենությունը, քաղաքական ու տնտեսական անկախությունը, բյուրոկրատական ինքնավարությունը, ու դրա դիմաց ի՞նչ ստանալ։
Հայաստանը տասնամյակներ է զոհել ժողովրդավարության բնագավառում առաջընթաց արձանագրելու համար և ներկայումս վայելում է ներքին՝ անհատական, խոսքի, մտքի ազատություններ, որոնց ճակատագիրը կասկածի տակ կլինի ժողովրդավարությամբ չփայլող միության մեջ։ Դառնալով միութենական պետության մաս, որի բոլոր խաղացողները, Կռիլովի հայտնի առակի պես, միայն իրենց կողմն են քաշելու սայլը, Հայաստանին, ամենայն հավանակնությամբ, բաժին կհասնեն պատժամիջոցների հետևանքները, երկրորդական՝ կրտսեր, դաշնակցի դերն ու անկյունում կարգապահ աշակերտի ամպլուան։ Հետևաբար, սկզբունքի պարագայում անհստակություն, կարծես թե, չկա՝ անկախությունն ու ինքնիշխանությունը սակարկման ենթակա չեն։ Այնպես, ինչպես սակարկման ենթակա չէ ազատությունը, ազատ խոսքը, ազատ ընտրությունն ու սեփական ապագան որոշելու իրավունքը։

Союзное государство - проект Путина "СССР 2.0"
Недавно председатель комитета Госдумы РФ по сотрудничеству в СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников заявил, что «Кыргызстан и Армения могут войти в Союзное государство, понимая, что им не хватает безопасности для собственного существования». Ранее президент Беларуси Лукашенко заявил, что «Армении деваться некуда. Думаешь, они кому-нибудь нужны?»
Союзное российско-белорусское государство — это, по сути, попытка реинкарнации СССР. Итак, новый проект «СССР 2.0», о котором так мечтает Владимир Путин, тот Путин, который считает распад СССР величайшей геополитической катастрофой ХХ века, похоже, вступил в решающую стадию. И, после «поглощения» лукашенковского диктаторского режима, настало время собрать в союзном лагере остальных участников, освободившихся от оков СССР, Армении и Киргизии. В этом контексте Казахстан и другие могут отсрочить свою очередь?
Это, конечно, подходы союзника и военно-политического партнера Армении, а чего хочет Армения, что даст Армении союзное государство и наше возможное присутствие в нем? В воображаемом наборе этих преимуществ есть явный вопрос: потеря суверенитета, как юридическая, так и политическая. Армения вернется к статусу Армянской ССР, лишится поддержки любого формата и содержания в международных структурах, международных партнеров, станет просто «младшим» российско-белорусского ситуативного союза. Что касается того, насколько интересы этих младших могут быть защищены в блоке, то они весьма туманны.
И Россия, и Беларусь находятся под экономическими санкциями со стороны Запада, США, и будут жить с этим режимом еще долго. И если Россия компенсирует свой статус доходами от нефти и газа и выделяет немного «калорий» для Беларуси, то Армения в этом случае может и крохи не получить. Армении грозит странная перспектива: быть костяком блока, быть вместе с Беларусью, поздравляющей Азербайджан с победой в войне, в одном государственном образовании, быть в союзе, идеологически и культурно несовместимом и чуждом требованиям Армении и мировоззрение. Отказаться от суверенитета, политической и экономической независимости, бюрократической автономии, а что получить взамен?
Армения пожертвовала десятилетиями, чтобы добиться прогресса в области демократии, теперь она пользуется внутренней, индивидуальной свободой слова, мысли, судьба которой будет поставлена ​​под сомнение в союзе, не блещущем демократией. Став частью союзного государства, все игроки которого, как в известной притче Крылова, будут только тянуть телегу на свою сторону, Армения, скорее всего, понесет последствия санкций, второстепенные - роль младшего, союзника и роль прилежного школьника в углу. Поэтому неопределенности вроде бы нет: независимость и суверенитет не подлежат торгу. Так же, как свобода, свобода слова, свободный выбор и право определять свое будущее не подлежат торгу.