Հայաստանի շահը Պուտինի իդեա-ֆիքսի շախմատում
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի որոշումը՝ ճանաչելու Դոնեցկի և Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունների անկախությունը լրջորեն փոխել է Արևելյան Եվրոպայում ստեղծված իրադրությունը։ Ռուսաստանը գնդակը նետել է արևմուտքի դաշտ, որի արձագանքը թերևս պատժամիջոցներից ավելի չի բարձրանալու։ Կարծես կրկնվում է 2008թ. վրացական սցենարը, երբ Արևմուտքը սոսկ սահմանափակվեց Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներով և Վրաստանին ռեալ աջակցություն չցուցաբերեց։ Ռուսաստանն իր հերթին տիրացավ կոնկրետ տարածքների, խախտեց Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը և մտավ Արևմուտքի հետ սաստիկ դիմակայության մեջ։ Վերջինս հանգեցրեց աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների ինչպես Արևելյան Եվրոպայում, այնպես էլ Մերձավոր Արևելքում՝ դրսևորվելով Ռուսաստանի տարածաշրջանային առաջնահերթությունների փոփոխությամբ և դրանցից ուղիղ կախվածություն ունեցող պետությունների համար անդառնալի հետևանքներով։
Այժմ Ռուսաստանը կրկին կանգնած է աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների և տարածաշրջանային նոր զարգացումների առաջ, և փորձում է մարտահրավերի արձագանքողից վերածվել մարտահրավեր նետողի։ Սա խոսում է Ռուսաստանի քաղաքական ակտիվության և ագրեսիվության մասին, որին արևմուտքը պատասխանում է ոչ էական ու ոչ առարկայական պատժամիջոցներով։ Նկատի ունենալով արևմուտքի հետ հարաբերությունների ներկայիս տրամաբանությունը և 2007թ. սկսած աշխարհակարգի վերաձևման ընթացքը՝ ՌԴ նախագահ Պուտինը Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության խախտման աղաղակող գործողությամբ աշխարհաքաղաքական նոր գամբիթ է մեկնարկել։ 2008թ. վրացական ճգնաժամում Պուտինը ռեալիզացրեց 2007թ. մյունխենյան իր ճառի հիմնական խնդիրը՝ պարտադրել Արևմուտքին հաշվի նստել Ռուսաստանի անվտանգային շահերի հետ։ 2015թ. Ռուսաստանը հաջորդ խոշոր գործողությունը ձեռնարկեց՝ մխրճվելով Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամում և պարտադրելով արևմուտքին՝ որոշումների կայացման հարցում հաշվի նստել ռուսական կողմի հետ։ 2020թ. Ռուսաստանը փրկեց Բելառուսի ռեժիմը՝ Լուկաշենկոյի իշխանությանը վերջնականորեն հակելով Միութենական պետության գաղափարին։ 2020թ. փոխվեց ստատուս-քվոն Ղարաբաղում՝ համապատասխան աշխարհաքաղաքական նոր իրողություններին և Ռուսաստանի քաղաքականության արմատական առաջնահերթություններին։ 2022թ. մեկնարկին Ռուսաստանը իրենից կախվածության մեջ գցեց նաև Ղազախստանը՝ մի կողմից՝ ՀԱՊԿ-ի անվան տակ երաշխավորելով տեղի քաղաքական կայունությունը, մյուս կողմից՝ կյանքի կոչելով անվտանգային կազմակերպության իր իդեա-ֆիքսը։ Տպավորություն է, որ աստիճանաբար հերթը հասնում է Պուտինի գերագույն իդեա-ֆիքսին՝ Միութենական պետությանը։
Նկատի ունենալով վերոնշյալ իրադարձությունները՝ Ռուսաստանն այսօր իր ռազմաքաղաքական ծրագրերում դեռ հաջողում է։ Այն, որ արևմուտքը դրանց արձագանքում է կա՛մ պասիվ, կա՛մ սեթևեթանքային պատժամիջոցներով, դա էլ է փաստ։ Արևմուտքը տասնամյակներով պատժամիջոցների պրակտիկան կիրառում է աշխարհի տարբեր պետությունների հետ, սակայն որևէ պարագայում դրանք ռեալ արդյունք առանձնապես չեն տվել, այդ թվում՝ Իրաքում, Իրանում, Սիրիայում, Հս. Կորեայում և այլուր։ Դա շատ լավ հասկանում են նաև արևմուտքում՝ ինչպես կառավարող, այնպես էլ ակադեմիական ու քաղաքականություն մշակող շրջանակները։ Ուստի, ասել, որ արևմուտքի պաժամիջոցները կարող են ստիպել Ռուսաստանին հրաժարվելու իր ռազմա-քաղաքական առաջնահերթություններից, կլինի պարզ միամտություն։ Հետևաբար՝ առնվազն Կովկասյան տարածաշրջանում Ռուսաստանի ռազմա-քաղաքական դիրքերն էականորեն ամրացել են՝ նկատի ունենալով իր շուրջը գտնվող բոլոր բուֆերային տարածքներում ռուսական զորքի տեղակայված լինելը, այդ թվում՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում։
Անշուշտ, որքան կայսրությունը փոխարկում է ազդեցությունը մշակութա-քաղաքականից՝ ռազմականի, այդքան ավելի արագ տեմպով է սկսում թուլանալ։ Սակայն դա Ռուսաստանին կարող է վերաբերել 5-10-15 տարվա հեռանկարով, մինչդեռ քաղաքականությունը որոշվում է այսօր և հիմա՝ ելնելով առկա իրողություններից։ Կախված նրանից, թե Ռուսաստանի համար Միութենական պետություն ստեղծելու հարցը որքանով է հրամայական ու բխում նրա իրացնելի հնարավորություններից, Հայաստանը պետք է կարողանա հաշվարկել իր ռեսուրսները և որոշում կայացնել միմիայն կոնկրետ հաշվարկի հիման վրա։
2015-2018թթ. Հայաստանն անպատասխանատու գտնվեց և բավարար չափով լուրջ չվերաբերվեց Ռուսաստանի քաղաքականության մեթոդաբանական վերանայմանը և շահերի վերաբաշխմանը, իսկ 2019-2020թթ. անկարող եղավ գնահատելու Ռուսաստանի ռազմաքաղաքական առաջնահերթություններն ու ստատուս-քվոյի փոփոխության հարցում նրա՝ այլևս կենսական շահագրգռվածությանը և, ըստ այդմ, դիրքավորվելու՝ մեղմելով դրանից բխած աղետալի հետևանքները։ Ռուսական քաղաքականության իրական էությունն ու տրամաբանությունը չհասկանալը հայկական քաղաքական մտքին մի քանի անգամ հանգեցրել է փակուղու և կորուստների, հետևաբար առաջիկա որոշումների կայացման հարցում ժողովրդական առածը պետք է լինի պետական քաղաքական էլիտայի նշանաբանը՝ «յոթ չափիր, մեկ կտրիր»։ Առավել քան դիպուկ է Վանո Սիրադեղյանն իր՝ 1999թ. ձևակերպման մեջ. «Հապա ո՞րն է Հայաստանի ապահովությունը։ Մեկ բան։ Պարզ, անհնարինին շատ մոտ մի բան հայերիս համար՝ շուտափույթ գիտակցումը այն ճշմարտության, որ մեծ շահերի բախման ասպարեզում փոքր ժողովուրդը շահելու բան չունի, շահն այն է, որ այդ կռվից դուրս գա փոքր կորուստներով»։

Интерес Армении в путинской шахматной партии
Решение президента России Владимира Путина признать независимость самопровозглашенных Донецкой и Луганской республик серьезно изменило ситуацию в Восточной Европе. Россия бросила мяч на поле Запада, реакция которого дальше санкций вряд ли поднимется. Кажется повторяется  грузинский сценарий 2008 года, когда Запад ограничился санкциями против России и реальной поддержки Грузии так не оказал. Россия же, в свою очередь, оккупировала конкретные территории, нарушила территориальную целостность Грузии и вступила в ожесточенное противостояние с Западом. Последнее привело к геополитическим изменениям как в Восточной Европе, так и на Ближнем Востоке, проявившимся в смене региональных приоритетов России с необратимыми последствиями для непосредственно зависимых от них стран.
Сейчас Россия вновь сталкивается с геополитическими вызовами, новыми региональными процессами, пытаясь превратиться из ответчика в инициатора вызовов. Это говорит об агрессивности политической активности России, на что Запад отвечает незначительными и несущественными санкциями. Учитывая нынешнюю логику отношений с Западом, а с 2007 года началом возрождения мирового порядка президент России Путин запустил новый геополитический гамбит, совершив вопиющий акт нарушения территориальной целостности Украины. В грузинском кризисе 2008 г. Путин реализовал стратегию 2007 г. своего выступления в Мюнхене главной задачей было заставить Запад учитывать интересы безопасности России. В 2015 г. Россия сделала следующий крупный шаг, погрузившись в ближневосточный кризис, заставив Запад учитывать российскую сторону при принятии решений. В 2020 г. Россия спасла белорусский режим тем, что наконец-то налегла на правление Лукашенко с идеей Союзного государства. В том же 2020 г. изменился статус-кво в Карабахе в соответствии с новыми геополитическими реалиями, радикальных приоритетов политики России. В начале 2022 г. Россия поставила Казахстан в зависимость от себя, с одной стороны, гарантируя местную политическую стабильность под патронажем ОДКБ, а с другой реализовав свою идею-фикс организации безопасности. Такое впечатление, что постепенно наступает черед путинской высшей идеи-фикс  - Союзного государства.
С учетом вышеперечисленных событий Россия по-прежнему преуспевает в своих военно-политических программах. Фактом является и то, что Запад отвечает на них либо пассивно, либо санкциями. Запад десятилетиями использует практику санкций с разными странами мира, но в любом случае они не дали реальных результатов, в том числе в Ираке, Иране, Сирии, Северной Корее и др. Это очень хорошо понимают на Западе как в правящих, так и в академических и политических кругах. Поэтому говорить о том, что западные санкции могут заставить Россию отказаться от своих военно-политических приоритетов, было бы наивно. Следовательно, по крайней мере в кавказском регионе значительно укрепились военно-политические позиции России, учитывая присутствие российских войск во всех окружающих ее буферных зонах, включая Армению и Азербайджан.
Безусловно, чем больше империя трансформирует свое влияние из культурно-политического в военное, тем быстрее она начинает слабеть. Однако это может относиться к России с перспективой в 5-10-15 лет, а политика определяется сегодня исходя из существующих реалий. В зависимости от остроты вопроса создания Союзного государства для России и его целесообразности, Армения должна уметь рассчитывать свои ресурсы и принимать решение только на основе конкретного расчета.
В 2015-2018 гг. Армения оказалась безответственной и недостаточно серьезно восприняла методологический пересмотр политики России, перераспределение интересов, а в 2019-2020 гг. была не в состоянии оценить военно-политические приоритеты России и другую ее жизненную заинтересованность в изменении статуса-кво, тем самым настраиваясь на смягчение катастрофических последствий. Непонимание реальной сути и логики российской политики не раз приводило армянскую политическую мысль в тупик, к потерям, поэтому приоритетом народа в принятии предстоящих решений должен стать девиз государственной политической элиты - «семь раз отмерь, один раз отрежь». Вано Сирадегян более чем точен в своем 1999 году. в формулировке. «Но что такое безопасность Армении?» Одна вещь. Нечто простое, очень близкое к невозможному для наших армян - быстрое осознание истины, что малому народу нечего выигрывать на арене столкновения больших интересов, интерес состоит в том, чтобы выйти из этой борьбы с малыми потерями».