ԼՂ-ում ստեղծվել է 10 անցակետ, 5-ը՝ ադրբեջանական կողմի հետ համատեղ․ ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է առաջադրանքներ իրականացնել Ղարաբաղի տարածքում. Բաքվի հետ շարունակական փոխգործակցությունը պահպանվում է՝ ուղղված արյունահեղության կանխմանը, անվտանգության ապահովմանը և խաղաղ բնակչության նկատմամբ մարդասիրական իրավունքի պահպանմանը։
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել, տեղեկանում են ՌԴ ՊՆ տեղեկագրից։ Ընդհանուր առմամբ, 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից Ասկերանի, Մարտակերտի, Մարտունու և Շուշիի շրջաններում փակվել են 8 դիտակետ և ռուս խաղաղապահների 16 ժամանակավոր դիտակետեր։
Ճանապարհների երկայնքով երթևեկության անվտանգությունն ապահովելու նպատակով տեղադրվել է 10 հենակետ, որից 5-ը՝ ադրբեջանական կողմի հետ համատեղ։ Ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ աշխատանքները շարունակվում են Ղարաբաղի բնակեցված շրջաններին էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարման վերականգնման ուղղությամբ։

В Нагорном Карабахе установлено 10 контрольно-пропускных пунктов, 5 из них совместно с азербайджанской стороной. Министерство обороны Российской Федерации
Российский миротворческий контингент продолжает выполнять задачи на территории Карабаха. Поддерживается постоянное сотрудничество с Баку, направленное на предотвращение кровопролития, обеспечение безопасности и сохранение гуманитарных прав гражданского населения.
В зоне ответственности российских миротворческих войск нарушений режима прекращения огня не зафиксировано, сообщает бюллетень Минобороны РФ. В целом с 19 сентября 2023 года в Аскеранском, Мартакертском, Мартунском и Шушинском районах были закрыты 8 наблюдательных пунктов и 16 временных наблюдательных пунктов российских миротворцев.
В целях обеспечения безопасности движения на дорогах установлены 10 контрольно-пропускных пунктов, 5 из которых созданы совместно с азербайджанской стороной. При участии российских миротворцев продолжаются работы в направлении восстановления электро- и газоснабжения населенных районов Карабаха.