Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը մեղադրանքներ է առաջադրել Արայիկ Հարությունյանին
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունն ու պետական անվտանգության ծառայությունը մանրամասներ է հայտնել ԼՂ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի ձերբակալությունից ու առաջադրված քրեական գործից։ Նաև հրապարակվել է տեսանյութ։
Նշվում է, որ Հարությունյանը ձերբակալվել է հոկտեմբերի 3-ին՝ Ստեփանակերտում, և տարվել Բաքու։
Նրա դեմ քրգործ է հարուցվել 2020թ. հոկտեմբերի 28-ին՝ ահաբեկչության, զինված խմբավորումներ հավաքելու և օժանդակելու, մարդկության դեմ հանցագործության և այլ մեղադրանքներով։ Նա մեղադրվում է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի Գյանջա քաղաքի և Բարդայի շրջանի խաղաղ բնակչության ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրթիռակոծման համար։
Արայիկ Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 100, 116, 117, 120, 214, 214-1, 214-3, 218, 279 և այլ հոդվածներով։

Генпрокуратура Азербайджана предъявила обвинения Араику Арутюняну
Генпрокуратура и Служба госбезопасности Азербайджана раскрыли подробности ареста бывшего президента Нагорного Карабаха Араика Арутюняна и возбужденного уголовного дела. Также было опубликовано видео.
Отмечается, что Арутюнян был арестован 3 октября в Степанакерте и доставлен в Баку.
Уголовное дело против него было возбуждено 28 октября 2020 года по обвинениям в терроризме, сборе и поддержке вооруженных группировок, преступлениях против человечности и других обвинениях. Его обвиняют в обстрелах мирного населения и гражданской инфраструктуры города Гянджи и Бардинского района Азербайджана в ходе 44-дневной войны.
Араику Арутюняну предъявлено обвинение по статьям 100, 116, 117, 120, 214, 214-1, 214-3, 218, 279 и другим статьям Уголовного кодекса Азербайджана.