Մհեր Մարգարյանը ՄԱԿ-ի կողմից ԼՂ-ում արձանագրածն անվանել է խեղաթյուրված նկարագրություն
Հոկտեմբերի 4-ին ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը հանդիպել է Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի Հատուկ խորհրդական, ԳՔ տեղակալ Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի հետ՝ ներկայացնելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հանդեպ Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումը և քննարկելու ստեղծված իրավիճակին արձագանքելու ուղղությամբ ՄԱԿ-ի կողմից նախաձեռնվող գործողությունները:
Անդրադարձ կատարելով Հատուկ խորհրդականի սեպտեմբերի 22-ի հայտարարությանը, որում վերջինս ահազանգել էր ռազմական գործողությունների արդյունքում քաղաքացիական բնակչությանը սպառնացող ոճրագործությունների, ներառյալ ցեղասպանության վտանգների մասին, ՀՀ դեսպանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիայի կապակցությամբ ՄԱԿ մարմինների ներկայիս արձագանքը չի կարող բավարար համարվել` կարևորելով այս հարցում Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդականի գրասենյակի առավել ակտիվ ներգրավումը։
ՀՀ մշտական ներկայացուցչի կողմից մասնավորապես շեշտվել է, որ արդեն հայաթափված Լեռնային Ղարաբաղ այցելած՝ Ադրբեջանում ՄԱԿ գրասենյակի համակարգմամբ առաքելության կողմից իրավիճակի խեղաթյուրված նկարագրությունը ադրբեջանական կողմից կիրառվում է էթնիկ զտումը կոծկելու և դրանում ՄԱԿ-ի դերը շահագործելու նպատակով: Կոչ է արվել ՄԱԿ մարմինների հետ համատեղ փաստահավաք այց կատարել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների հանդեպ Ադրբեջանի իրականացված ոճրագործությունները փաստագրելու և ճշգրիտ տեղեկատվություն ներկայացնելու համար:
ԳՔ Հատուկ խորհրդականը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը համապատասխան ջանքեր գործադրելու և ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող գործողություններին ներգրավելու ուղղությամբ:

Mher Margaryan called what was recorded by the UN in Nagorno-Karabakh a distorted description
On October 4, the RA Permanent Representative to the UN, Mher Margaryan, met with the Special Adviser of the UN Secretary-General on Genocide Prevention and Deputy Secretary General Alice Wairimu Nderitu to present the ethnic cleansing carried out by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh and to discuss the response to the situation initiated by the UN actions.
Referring to the statement of the Special Adviser on September 22, in which the latter warned about the crimes that threaten the civilian population as a result of military operations, including the dangers of genocide, the RA Ambassador emphasized that the current reaction of the UN bodies in connection with Azerbaijan's aggression cannot be considered sufficient, emphasizing the importance of the prevention of genocide in this matter. More active involvement of the Office of the Special Adviser on
The permanent representative of RA specifically emphasized that the distorted description of the situation by the mission that visited Nagorno-Karabakh, already depopulated, coordinated by the UN office in Azerbaijan, is used by the Azerbaijani side to cover up the ethnic cleansing and to exploit the role of the UN in it. A call was made to conduct a joint fact-finding visit with UN bodies to document the crimes committed by Azerbaijan against forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh and present accurate information.
The Special Adviser of the GC reaffirmed his readiness to make appropriate efforts and to be involved in the actions implemented by the United Nations.