Ադրբեջանը ցանկանում է կտրել միակ և վերջին կապը արտաքին աշխարհի հետ՝ խեղդամահ անելով Արցախը. ԱՀ նախագահ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 5-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Ֆրանսիայի Հանրապետություն:
Դեկտեմբերի 6-ին տեղի են ունեցել պատվիրակության հանդիպումները Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի բոլոր խորհրդարանական խմբերի ղեկավարների և Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների պատասխանատուների հետ։
Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, Արցախ-Ֆրանսիա կապերին և տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցեր: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը:
Խոսելով Ֆրանսիայի, մասնավորապես, նրա օրենսդիր մարմնի հետ հարաբերությունների զարգացման հարցում Արցախի շահագրգռվածության մասին՝ նախագահը բարձր է գնահատել Սենատի և Ազգային ժողովի հետևողական ջանքերը՝ ուղղված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը:
«Ֆրանսիայի Սենատի և Ազգային ժողովի կողմից Արցախի վերաբերյալ ընդունված բանաձևերը լավ հիմք են Արցախի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության համապարփակ և հաստատուն կարգավորման համար։ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարգումը և այդ իրավունքի իրացման արդյունքների ճանաչումը հակամարտության կարգավորման միակ ճանապարհն է, որը երաշխավորում է Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պատշաճ մակարդակի ապահովումը»,- ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը։
Շնորհակալություն հայտնելով  խորհրդարանականներին բանաձևերի ընդունման համար՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ այդ որոշումները քաղաքական ուղերձ են և լիովին համապատասխանում են Ֆրանսիայի քաղաքական ավանդույթներին՝ հիմնված ազատության, հավասարության և եղբայրության սկզբունքների վրա։ Նախագահի խոսքով՝ հիմա առավել կարևոր խնդիր է այս քաղաքական ուղերձները իրականություն դարձնելը, դրանց իրական ուժ տալը։ Այդ համատեքստում նախագահը հույս է հայտնել, որ Արցախի Հանրապետության ճանաչման ուղղությամբ աշխատանքներն ավարտին կհասցվեն Ֆրանսիայի գործադիր իշխանության կողմից, ինչը թույլ կտա կանխել հայերի նոր ցեղասպանությունն իրենց հայրենիքում:
Երկրի ղեկավարը նաև հույս է հայտնել, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից բանաձևերի ընդունումը, որոնցով կոչ է արվում ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը, օրինակ կծառայի աշխարհի այլ երկրների համար։
Արայիկ Հարությունյանը ֆրանսիացի խորհրդարանականներին ներկայացրել է նաև Արցախում տիրող հետպատերազմյան իրավիճակը: Մասնավորապես, նա նշել է, որ Արցախը կապված է Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ միայն մեկ ճանապարհով՝ 5 կմ լայնություն ունեցող Լաչինի միջանցքով:
«Ադրբեջանը ցանկանում է կտրել այդ միակ և վերջին կապը արտաքին աշխարհի հետ՝ խեղդամահ անելով Արցախը: Մենք ցանկանում ենք, որ Լաչինի միջանցքն ունենա լրացուցիչ միջազգային երաշխիքներ Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ Արցախի կապն անխափան ապահովելու համար», - ասել է նախագահը:
Արցախը, ըստ երկրի ղեկավարի, ակնկալում է Ֆրանսիայի ակտիվ ներգրավվածությունը նաև մարդասիրական ծրագրերի կյանքի կոչման, գերության մեջ գտնվող հայերի վերադարձման և Ադրբեջանի բռնազավթած տարածքներում վտանգված հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգությունը փրկելու գործում:
Հանդիպումներին ներկա էին նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ ու լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և ՀՅԴ բյուրոյի անդամ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահ Մուրադ Փափազյանը։

Azerbaijan wants to cut off the only and last link with the outside world, strangling Artsakh. RA President
The delegation led by the President of the Republic of Artsakh, Araik Harutyunyan, arrived in the Republic of France on a working visit on December 5.
On December 6, the delegation met with the leaders of all the parliamentary groups of the Senate of the Republic of France and the representatives of all the factions of the National Assembly.
Issues related to the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, Artsakh-France relations, and regional processes were discussed at the meeting. Special attention was paid to the development of inter-parliamentary ties.
Speaking about Artsakh's interest in developing relations with France, particularly its legislature, the president highly appreciated the consistent efforts of the Senate and the National Assembly to settle the Azerbaijani-Karabakh conflict.
"The resolutions adopted by the French Senate and the National Assembly regarding Artsakh are a good basis for a comprehensive and permanent settlement of the conflict between Artsakh and Azerbaijan. Respecting the right to self-determination of the people of Artsakh and recognizing the results of the realization of that right is the only way to settle the conflict, which guarantees the proper level of rights and security of the people of Artsakh," stressed Araik Harutyunyan.
Thanking the parliamentarians for adopting the resolutions, the head of the country noted that these decisions are a political message and fully correspond to the political traditions of France, based on the principles of freedom, equality, and fraternity. According to the president, now the most critical task is to make these political messages a reality, to give them real power. In that context, the president expressed hope that the works towards the recognition of the Republic of Artsakh will be completed by the executive power of France, which will allow preventing a new genocide of Armenians in their homeland.
The head of the country also expressed hope that the adoption of resolutions by the two houses of the French Parliament calling for the recognition of the Republic of Artsakh will serve as an example for other countries of the world.
Araik Harutyunyan also presented the post-war situation in Artsakh to the French parliamentarians. In particular, he noted that Artsakh is connected to Armenia and the outside world only by one road, the 5 km wide Lachin Corridor.
"Azerbaijan wants to cut the only and last connection with the outside world, strangling Artsakh. We want the Lachin Corridor to have additional international guarantees to ensure the uninterrupted connection of Artsakh with Armenia and the outside world," the president said.
Artsakh, according to the head of the country, expects the active involvement of France in the implementation of humanitarian programs, the return of captive Armenians, and the preservation of endangered Armenian spiritual and cultural heritage in the occupied territories of Azerbaijan.
Armenian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to France Hasmik Tolmajyan and ARF bureau member, co-chairman of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France (CCAF) Murad Papazyan were also present at the meetings.