«Պետք է զինվել ամուր համբերությամբ և չշեղվել Արցախի անկախության ուղուց»․ Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 13-ին այցելել է Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաք և ծանոթացել ռուսաստանաբնակ բարերար Վլադիմիր Ավագյանի միջոցներով կառուցված բազմաֆունկցիոնալ մարզական համալիրի պայմաններին, որի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա սեպտեմբերին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնել են, երկրի ղեկավարը կարևորել է համայնքներում մարզական նման կառույցների առկայությունը, նշել, որ պետությունը պատրաստ է աջակցել նոր մարզադահլիճների կառուցման, ինչպես նաև մարզական տարբեր միջոցառումների կազմակերպման ջանքերին:
Այցի ընթացքում Արցախի նախագահ Հարությունյանը նաև հանդիպել է համայնքի ղեկավարին և ավագանու անդամներին, քննարկել առկա խնդիրները: Բարձրացված հիմնախնդիրներից Արայիկ Հարությունյանն առանձնացրել է խմելու և ոռոգման ջրի հարցի հրատապ լուծման անհրաժեշտությունը, նշել, որ երկու տարվա ընթացքում փուլ առ փուլ ծրագիրն ամբողջությամբ կիրագործվի: Արցախի նախագահի հանձնարարությամբ՝ առաջիկայում նոր թափ կստանան նաև ներհամայնքային ճանապարհների բարեկարգման աշխատանքները, կլուծվեն սոցիալ-տնտեսական նշանակության մի շարք այլ խնդիրներ ևս։
Անդրադառնալով Արցախի Հանրապետությունում ռազմաքաղաքական վերջին զարգացումներին՝ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ դրանք հիմնականում պայմանավորված են աշխարհաքաղաքական իրավիճակով, և ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ պարբերաբար հրահրվող սադրիչ գործողություններն ուղղված են Արցախը հայաթափելուն՝ արժեզրկելով ինչպես եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված առանց այն էլ փխրուն խաղաղությունը, այնպես էլ այդ խաղաղության պահպանման գործառույթը ստանձնած ռուսական խաղաղապահ զորակազմի առաքելությունը:
Նրա խոսքով՝ պետք է զինվել ամուր համբերությամբ և չշեղվել Արցախի անկախության ուղուց, իսկ իշխանությունները շարունակելու են գործադրել բոլոր հնարավոր ջանքերը առկա անվտանգային խնդիրների լուծման, բարեկեցիկ կյանքի համար անհրաժեշտ կենսապայմանների ապահովման և կայուն ապագայի երաշխավորման ուղղությամբ:
Այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահին ուղեկցել է Մարտունու շրջանի վարչակազմի ղեկավար Էդիկ Ավանեսյանը:

"It is necessary to be armed with strong patience and not deviate from the path of independence of Artsakh". Araik Harutyunyan
On August 13, the President of the Artsakh Republic, Arayik Harutyunyan, visited the town of Chartar, Martunu region, and familiarized himself with the conditions of the multi-functional sports complex built with the funds of the Russian-based philanthropist Vladimir Avagyan, the ceremonial opening of which will take place in September.
Referring to the latest military-political developments in the Republic of Artsakh, President Harutyunyan noted that they are mainly due to the geopolitical situation, and it is no secret to anyone that the provocative actions regularly provoked are aimed at depopulating Artsakh, devaluing the already fragile peace established by the tripartite declaration, as well as the mission of the Russian peacekeeping force, which has assumed the function of maintaining that peace.
According to him, one should be armed with strong patience and not deviate from the path of independence of Artsakh, and the authorities will continue to make all possible efforts in the direction of solving existing security problems, ensuring living conditions necessary for a prosperous life and guaranteeing a stable future.
During the visit, the President of the Republic was accompanied by the head of the administration of the Martunu region, Edik Avanesyan.