ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Բելառուսի նախագահի հայտարարությանը
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը, ի պատասխանը ԶԼՄ֊ների հարցին, անդրադարձել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի վերջին հայտարարություններին։
ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի խոսքով. «Համոզված ենք, որ Բելառուսի նախագահի աշխարհաքաղաքական ինքնատիպ վերլուծությունները նպատակ ունեն սպասարկելու առաջին հերթին սեփական ներքին քաղաքական օրակարգը և որևէ առնչություն չունեն Հայաստանի և նրա արտաքին քաղաքականության հետ»:
Հիշեցնենք՝ Վլադիմիր Սոլովյովին տված հարցազրույցում Լուկաշենկոն, խոսելով Ռուսաստան-Բելառուս միութենական պետության ստեղծման գաղափարի մասին, նշել էր. «Հայաստանը փախչելու տեղ չունի... ինչ է, կարծում եք, նրանք ինչ-որ մեկին պե՞տք են...»:

В МИД РА ответили на заявление президента Беларуси
Официальный представитель МИД РА Ваан Унанян, отвечая на вопрос СМИ, коснулся недавних, противоречивых заявлений президента Беларуси Александра Лукашенко.
По словам пресс-секретаря МИД РА: «Убеждены, что столь оригинальный геополитический анализ президента Беларуси призван обслуживать, прежде всего, его собственную внутриполитическую повестку, которая не имеет ничего общего с Арменией и ее внешней политике».
Напомним, в интервью Владимиру Соловьеву Лукашенко, говоря об идее создания союзного государства России и Белоруссии, сказал: "Армении некуда деться..., она никому не нужна..."