«Գոլդեն փելիս» հյուրանոցը վաճառվել է 5 միլիարդ դրամով
Այսօր ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի հրամանով ստեղծված մրցութային հանձնաժողովի նիստում հանձնաժողովն ամփոփել է Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի «Գոլդեն փելիս» հյուրանոցային համալին օտարելու նպատակով հայտարարված մրցույթի արդյունքները։
29.10.2021թ. դրությամբ գույքի գնահատված շուկայական արժեքը կազմել է. անշարժ գույք (ներառյալ հողամասի շուկայական արժեք) - 5 602 293 000 ՀՀ դրամ, շենք-շինությունների ներսում առկա 3 257 միավոր շարժական գույք՝ 305 757 000 ՀՀ դրամ։
Մրցույթով օտարման ենթակա Գույքի վաճառքի նվազագույն գինը սահմանվել է 5 000 000 000 ՀՀ դրամ՝ միաժամանակ սահմանվելով նաև, որ Գույքի մրցույթի արդյունքում ձևավորված օտարման արժեքը ենթակա է վճարման 5 տարվա ընթացքում հավասարաչափ՝ ըստ հետևյալ ժամանակացույցի,
1-ին վճարումը՝ մրցույթի արդյունքների ամփոփումից հետո մեկամսյա ժամկետ՝ ներառյալ մրցույթի նախավճար սահմանված 250 000 000 ՀՀ դրամը,
2-րդ վճարում՝ ոչ ուշ քան 2023 թվականի հուլիսի 1-ը,
3-րդ վճարում՝ ոչ ուշ քան 2024 թվականի հուլիսի 1-ը,
4-րդ վճարում՝ ոչ ուշ քան 2025 թվականի հուլիսի 1-ը,
5-րդ վճարում՝ ոչ ուշ քան 2026 թվականի հուլիսի 1-ը,
Հայտարարված մրցույթին ներկայացվել է 1 մասնակցության հատ՝ «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ի կողմից ։
Ընկերության կողմից, Գույքի գնման նպատակով, ներկայացվել է սահմանված 5.0 մլրդ ՀՀ դրամ գնային առաջարկ, ինչպես նաև առաջիկա 5 տարիների ընթացքում լրացուցիչ 4.5 մլրդ. ներդրումային ծրագիր։
Մրցութային հանձնաժողովի կողմից ներկայացված հայտի ուսումնասիրության արդյունքում, Հայաստանի Հանրապետության Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքի Տանձաղբյուրի փողոց թիվ 34/1 հասցեի անշարժ և շենք-շինությունների ներսում գտնվող շարժական գույքի օտարման նպատակով հայտարարված մրցույթի հաղթող է ճանաչվել «Պրոյեկտ ինտեր-ինվեստ» ՍՊԸ-ին։

Отель Golden Palace в Цахкадзоре продан за 5 млрд драмов
Сегодня на заседании тендерной комиссии, созданной приказом министра территориального управления и инфраструктуры РА, комиссия подвела итоги объявленного тендера на отчуждение гостиничного комплекса "Голден Палас" в Цахкадзоре Котайкской области.
По состоянию на 29.10.2021 оценочная рыночная стоимость имущества на Недвижимое имущество (включая рыночную стоимость земельного участка) - 5 602 293 000 драмов, 3 257 единиц движимого имущества внутри зданий - 305 757 000 драмов.
Минимальная цена продажи имущества, подлежащего отчуждению посредством проведения торгов, установлена ​​в размере 5 000 000 000 драмов РА, при этом определено, что стоимость отчуждения в результате проведения торгов имущества подлежит равной оплате в течение 5 лет, по следующему графику:
1-й платеж - через месяц после подведения итогов тендера, включая предоплату установленного тендера в размере 250 000 000 драмов РА,
2-й платеж: не позднее 1 июля 2023 г.
3-й платеж: не позднее 1 июля 2024 г.,
4-й платеж: не позднее 1 июля 2025 г.,
5-й платеж: не позднее 1 июля 2026 г.
На объявленный конкурс подана 1 заявка на участие. Компания ООО «Проект Интер-Инвест» представила ценовое предложение о покупке недвижимости в размере 5,0 млрд драмов, а также дополнительно 4,5 млрд драмов в течение следующих 5 лет в качестве инвестиционной программы.
По результатам рассмотрения заявки, поданной конкурсной комиссией, ООО «Проект Интер-Инвестмент» признан победителем объявленного конкурса на отчуждение недвижимого имущества, расположенного расположенного по адресу: Тандзахпюр, 34/1. улица, город Цахкадзор, Котайкская область, Республика Армения.