Ադրբեջանցի միլիարդատիրոջ բիզնես-կայսրությունը փլուզվել է
Ադրբեջանական ծագմամբ ռուսական միլիարդատեր Վագիտ Ալեքպերովը պատժամիջոցների պատճառով ստիպված է եղել վաճառել իր հոլանդական նավաշինարանը, որտեղ կառուցվել են նրա երկու սուպերզբոսանավերը։ Թե ինչ պայմաններով է նավաշինարանը, որը 2008 թվականին ռուս նավթագործարարը գնել էր 100 մլն եվրոյով, փոխանցվել է անկախ հիմնադրամին, դեռ հայտնի չէ։
Lukoil-ի համահիմնադիր Վագիտ Ալեքպերովը Heesen Yachts նավաշինարանի բաժնետոմսերը փոխանցել է անկախ հոլանդական հիմնադրամին։ Ինչպես հաղորդվում է նավաշինարանի պաշտոնական կայքում, մայիսի 18-ից ընկերությունը կրկին ամբողջությամբ պատկանում է հոլանդացիներին։
Heesen-ը պատկանում էր Verona Trust-ի մաս հանդիսացող կիպրական Morcell Ltd հոլդինգին, որն Ալեքպերովինն է։
Heesen Yachts-ը կառուցվել է 1978 թվականին։ Ալեքպերովը հիմնադիր Ֆրանս Հեյսենից նավաշինարանը գնել է 2008 թվականին՝ 100 միլիոն եվրոյով: Նավաշինարանն առաջինն է Նիդերլանդներում, որն զբոսանավերի կորպուսների համար օգտագործել է ալյումինե խառնուրդ: Heesen-ը կառուցում է 30-70 մ երկարությամբ նավեր՝ տարեկան թողարկելով 3-4 զբոսանավ:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 13-ին Մեծ Բրիտանիան ընդլայնեց պատժամիջոցների ցուցակը և ավելացրեց ևս ռուսաստանյան 206 գործարարի և քաղաքական գործչի, այդ թվում՝ Վագիտ Ալեքպերովին։ Դրանից հետո Ալեքպերովն ինքը հրաժարական տվեց «Լուկօյլ»-ի նախագահի պաշտոնից, սակայն ասաց, որ կմնա Ռուսաստանում և կշարունակի բարեգործություն անել։

Бизнес-империя азербайджанского миллиардера рухнула
Российский миллиардер азербайджанского происхождения Вагит Алекперов был вынужден продать свою голландскую верфь, где были построены две его суперяхты, из-за санкций. Пока неизвестно, на каких условиях верфь, которую российский нефтедобытчик купил в 2008 году за 100 млн евро, передали независимому фонду.
Соучредитель «Лукойла» Вагит Алекперов передал акции верфи Heesen Yachts независимому голландскому фонду. Согласно официальному сайту верфи, с 18 мая компания снова полностью принадлежит голландцам.
Heesen принадлежал кипрскому холдингу Morcell Ltd, входящему в Verona Trust, владельцем которой является Алекперов.
Heesen Yachts была построена в 1978 году. Алекперов купил верфь у основателя Франса Хайсена в 2008 году за 100 миллионов евро. Верфь первой в Нидерландах начала использовать алюминиевый сплав для корпусов яхт. Heesen строит суда длиной 30-70 м, спуская на воду 3-4 яхты в год.
Напомним, 13 апреля Великобритания расширила санкционный список, добавив к политикам «206 российских бизнесменов», в том числе Вагита Алекперова. После этого сам Алекперов ушел с поста председателя «Лукойла», но заявил, что останется в России и продолжит заниматься благотворительностью.