Amazon-ը միլիարդներ է ներդնում արբանյակային ինտերնետի զարգացման համար
Ամերիկյան Amazon ընկերությունը միլիարդավոր դոլարներ է ներդնում արբանյակային ինտերնետի զարգացման նախագծում, որը պետք է մրցակցի Իլոն Մասկի Starlink նախագծի հետ։ Այդ մասին գրել է ամերիկյան Financial Times ամսագիրը։
Amazon-ը հայտնել է, որ պայմանագրեր է կնքել երեք օդատիեզերական ընկերությունների հետ՝ հինգ տարվա ընթացքում Երկրի ուղեծրում ինտերնետ արբանյակներ տեղակայելու համար ընդհանուր 83 արձակման համար: Պայմանագրերը կապված են Arianespace-ի, United Launch Alliance-ի և Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսի Blue Origin-ի հետ:
Ամսագրի գնահատմամբ՝ այս արձակումները բավարար կլինեն 3236 արբանյակներից բաղկացած առաջին խմբի մեծ մասը ուղեծիր դուրս բերելու համար, որը պետք է հիմք հանդիսանա Amazon-ի Project Kuiper նախագծի համար: Այս նախագծի շրջանակներում ընկերությունը մտադիր է ստեղծել գերարագ արբանյակային ինտերնետ ցանց սովորական օգտատերերի, բիզնեսի և պետական ​​գերատեսչությունների համար: Մրցակից Starlink-ն արդեն արձակել է ավելի քան 2000 արբանյակ Amazon-ը չի հրապարակել համաձայնագրերի ֆինանսական մանրամասները, սակայն նշել է, որ «միլիարդավոր դոլարներ է ներդնում երեք պայմանագրերում»: Ընկերության Financial Times-ի աղբյուրը հայտնել է, որ ներդրումները կկազմեն առնվազն 10 միլիարդ դոլար:

Amazon инвестирует миллиарды в развитие спутникового интернета
Американская компания Amazon инвестирует миллиарды долларов в проект развития спутникового интернета, который должен составить конкуренцию проекту Илона Маска Starlink. Об этом пишет американская Financial Times.
Amazon заявляет, что подписала контракты с тремя космическими компаниями на запуск в общей сложности 83 интернет-спутников на околоземную орбиту в течение пяти лет. Контракты заключены с Blue Origin of Arianespace, United Launch Alliance и основателем Amazon Джеффом Безосом.
По данным журнала, этих запусков будет достаточно для первой группы из 3236 спутников, которые должны стать основой Amazon Project Kuiper. В рамках этого проекта компания намерена создать сеть высокоскоростного спутникового интернета для обычных пользователей, бизнеса и государственных структур. Конкурент Starlink уже запустил более 2000 спутников, Amazon не раскрыла финансовые детали сделок, но заявила, что «инвестирует миллиарды долларов в три контракта». Источник Financial Times в компании сообщил, что инвестиции составят не менее 10 миллиардов долларов.