Օրիոնի միգամածությունում զույգ մոլորակներ են հայտնաբերվել
Ջեյմս վեբ տիեզերական աստղադիտակը (JWST) հայտնաբերել է Յուպիտերի մեծության «մոլորակներ», որոնք ազատորեն շարժվում են տարածության մեջ և գրավիտացիոն առումով կապված չեն որևէ աստղի հետ․ հայտնում է BBC-ն։
Գիտնականներին հատկապես զարմացրել է այն, որ այդ օբյեկտները կարծես զույգերով են շարժվում։ Ներկայումս աստղագետները փորձում են գտնել դրա բացատրությունը։
Օրիոնի միգամածության նոր մանրամասն ուսումնասիրության ընթացքում գիտնականները, օգտագործելով աստղադիտակը, հայտնաբերել և դիտել են այս օբյեկտների շուրջ 20 զույգ, որոնք կոչվում են «Յուպիտերի զանգվածի երկուական օբյեկտներ» (JuMBO):
Վարկածներից մեկի համաձայն՝ այդ օբյեկտները ձևավորվել են միգամածության այն շրջանում, որտեղ նյութի խտությունը անբավարար է եղել լիարժեք աստղերի ձևավորման համար։
Մյուս կողմից՝ դրանք ձևավորվել են որպես սովորական գազային հսկաներ, բայց հետո տարբեր գրավիտացիոն անկարգությունների արդյունքում դուրս են նետվել իրենց ուղեծիրերից։
«Ներկայումս ուղեծրից հարկադիր դուրս գալու վարկածն առավել նախընտրելի է»,- ասել է պրոֆեսոր Մարկ Մաքքոգրինը, որը ղեկավարում էր Օրիոնի միգամածությունը ուսումնասիրող գիտնականների խումբը:

A pair of planets have been discovered in the Orion Nebula
The James Webb Space Telescope (JWST) has discovered Jupiter-sized "planets" that move freely in space and are not gravitationally bound to any star. BBC reports.
Scientists were amazed that these objects seemed to move in pairs. Astronomers are currently trying to find an explanation for this.
In a new detailed study of the Orion Nebula, scientists using the telescope discovered and observed about 20 pairs of these objects, called "Jupiter Mass Binary Objects" (JuMBO).
According to one of the hypotheses, these objects were formed in the nebula region, where matter density was insufficient to form full-fledged stars.
On the other hand, they formed as ordinary gas giants but were thrown out of their orbits by various gravitational disturbances.
"Currently, the hypothesis of a forced exit from orbit is more preferred," said Professor Mark McLaughlin, who led the team of scientists studying the Orion Nebula.