250 մլն տարի հետո Երկիր մոլորակը կարող է այլևս պիտանի չլինել կյանքի համար
Գիտնական նոր հետազոտությունը կանխատեսում է, որ Երկիր մոլորակի վրա նոր՝ «սուպերմայրցամաքի» ձևավորումը կարող է ոչնչացնել մարդկությունը և կաթնասուններին 250 միլիոն տարի հետո:
Օգտագործելով հեռավոր ապագայի սուպերհամակարգչային կլիմայի առաջին մոդելները՝ Միացյալ Թագավորության «Բրիսթոլի» համալսարանի գիտնականները կանխատեսել են, թե ինչպես կզարգանան կլիմայական ծայրահեղությունները այն բանից հետո, երբ աշխարհի մայրցամաքները միաձուլվեն և ձևավորեն մեկ «սուպերմայրցամաքը»՝ «Pangea Ultima», որը կարող է տեղի ունենալ 250 միլիոն տարի անց:
Նրանք պարզել են, որ «սուպերմայրցամաքում» կլինի չափազանց շոգ և չոր կլիմա՝ գործնականում անբնակելի մարդկանց և կաթնասունների համար, քանի որ նրանք չեն կարողանա դիմակայել չափազանց շոգի երկարատև ազդեցությանը: Հետազոտողները մոդելավորել են ջերմաստիճանի, քամու, անձրևի և խոնավության միտումները «սուպերմայրցամաքի» համար և պարզել, որ ոչ միայն «Pangea Ultima»-ի ձևավորումը կհանգեցնի ավելի կանոնավոր հրաբխային ժայթքումների, ածխաթթու գազի արտանետման և մոլորակի տաքացմանը, այլև արևը կդառնա ավելի պայծառ՝ արտանետելով ավելի շատ էներգիա և բարձրացնելով Երկրի ջերմաստիճանը։
Այս հաշվարկներն արվել են՝ նկատի ունենալով, որ մարդկության գործունեությունը զերծ կմնա ածխաթթու գազի՝ մթնոլորտ հետագա արտանետումներից, սակայն, եթե ներկայիս տեմպերը պահպանվեն, ըստ նույն գիտնականների, իրադարձությունների այսպիսի զարգացումը Երկրի վրա կարող է տեղի ունենալ ավելի արագ տեմպերով, քան 250 մլն տարին։

In 250 million years, Earth may no longer be suitable for life
New scientific research predicts that forming a new "supercontinent" on Earth could wipe out humanity and mammals in 250 million years.
Using the first supercomputer climate models of the distant future, scientists at the University of Bristol in the United Kingdom have predicted how climate extremes will develop after the world's continents merge to form a single "supercontinent" called Pangea Ultima, which could happen in 250 million years. Years later.
They found that the "supercontinent" would have a scorching and dry climate, virtually uninhabitable for humans and mammals because they could not withstand prolonged exposure to extreme heat. The researchers modeled temperature, wind, rain, and humidity trends for the "supercontinent." They found that not only would the formation of Pangea Ultima lead to more regular volcanic eruptions, more carbon dioxide emissions, and a warming planet, but the sun would become brighter, emitting more energy and increasing the Earth's temperature.
These calculations were made with the assumption that human activities will avoid further emissions of carbon dioxide into the atmosphere. Still, if current rates are maintained, according to the same scientists, such a development of Earth events may occur faster than 250 million years.