Դատապարտել է Ադրբեջանի մշակույթի նախարարի հայտարարությունը
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովի հայտարարության վերաբերյալ հանդես է եկել մեկնաբանությամբ։ Հիշեցնենք՝ Քերիմովը հայտարարել է հայկական կոթողներն ավերելու և ինքնությունը փոխելու նպատակով աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին։
Նրա խոսքով. «Խստորեն դատապարտում ենք փետրվարի 3-ին Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովի հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողներն ավերելու և ինքնությունը փոխելու նպատակով աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին: Հարևան ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգությունը միտումնավոր ու ապօրինի յուրացնելու և նրան պատմական հիշողությունից զրկելու նպատակով պետական մակարդակով նման կառույցի ստեղծումը աննախադեպ է անգամ հակամարտությունների պատմության համար:
Այն ևս մեկ անգամ  վկայում է, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և հաջորդած ժամանակաշրջանում Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմի և ոչնչացման դեպքերը կրում են միտումնավոր ու ծրագրված բնույթ, և Լեռնային Ղարաբաղն իր բնիկ հայ բնակչությունից զրկելու քաղաքականության մաս են կազմում:
Ադրբեջանի կառավարության այս քայլը բացահայտ մարտահրավեր է  ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշմանը, որը հստակ կերպով պարտավորեցնում է Ադրբեջանին. «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»:
Ստեղծված իրավիճակում առավել հրատապ է դառնում միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անհապաղ միջամտությունը և տեղում անխոչընդոտ ներգրավվածությունը՝ համամարդկային մշակութային ժառանգության մաս կազմող Արցախի հայկական հուշարձանները պահպանելու և վանդալիզմի դեպքերը կանխելու նպատակով։
Հայկական պատմամշակութային ժառանգության և կրոնական սրբավայրերի ոչնչացման և ինքնության խեղաթյուրման այս քաղաքականությունը հակասում է հաշտության հասնելու Ադրբեջանի հայտարարություններին և լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման համար»:

МИД РА осудило заявление министра культуры Азербайджанаент
Пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян прокомментировал заявление министра культуры Азербайджана Анара Керимова. Напомним, на днях Анар Керимов объявил о создании рабочей группы по уничтожению армянских памятников и изменению их идентичности.
По словам Унаняна : «Решительно осуждаем сделанное 3 февраля министром культуры Азербайджана Анаром Керимовым заявление о создании рабочей группы по изменению идентичности армянских религиозных, исторических и культурных памятников, находящихся под контролем Азербайджана. Создание такой структуры на государственном уровне с целью сознательного и незаконного присвоения историко-культурного наследия соседнего народа, лишения его исторической памяти не имеет аналогов даже в истории конфликтов.
Это еще раз доказывает, что случаи вандализма и уничтожения армянского исторического, культурного и религиозного наследия в Нагорном Карабахе во время 44-дневной войны, в последующий период носят преднамеренный и спланированный характер, и что истребление коренного армянского населения Нагорного Карабаха является частью политики Азербайджана.
Этот шаг правительства Азербайджана является открытым вызовом Международному суду ООН и его решению от 7 декабря 2021 года обязывающему Азербайджан. «Принять все необходимые меры для предотвращения, наказания и вандализма в отношении армянского культурного наследия, в том числе церквей, памятников, достопримечательностей, кладбищ, артефактов».
В сложившейся ситуации все более актуальным становится немедленное вмешательство международного сообщества, в частности, ЮНЕСКО и ее  беспрепятственное участие на местах для сохранения армянских памятников Арцаха, являющихся частью всемирного культурного наследия, и для предотвращения случаев вандализма.
Эта политика искажения идентичности армянского историко-культурного наследия, уничтожения религиозных святынь, противоречит заявлениям Азербайджана о достижении примирения, создает серьезные препятствия для установления локального мира в регионе".