Հայաստանը հայտնվել է ամենալուրջ մարտահրավերներով լեցուն մի միջավայրում
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանն անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական մարտահրավերներին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի շուրջ օղակը գնալով սեղմվում է և պետությունը հայտնվել է պատմական վերջին ժամանակահատվածում ամենալուրջ մարտահրավերներով լեցուն մի միջավայրում։
Ռուստամյանի խոսքով. «Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը անթաքույց հստակ հայտարարում է՝ ինչի՞ է ձգտում, ո՞րն է իր կենսական շահը, և դրանք ուղղակի հակասում են Հայաստանի շահերին: Մեզ ակնհայտ մարտահրավեր է նետված, այդ մարտահրավերը մենք ուղղակի կամ անտեսում ենք, կամ էլ ոչ ադեկվատ օրակարգերով զբաղվում: Այն օրակարգը, որ մենք հիմա քննարկում ենք, բացարձակ կապ չունի Հայաստանին սպառնացող մարտահրավերների հետ»։
Ըստ Ռուստամյանի, Թուրքիան և Ադրբեջանն ուղղակի արձանագրել են, որ առաջնորդվելու են 4 խնդրի լուծմամբ՝ պարտադրելու են Հայաստանին ճանաչել բոլոր ապօրինի սահմանները, հրաժարվել ցեղասպանությունից, բավարարել Ադրբեջանի պահանջները Արցախի հարցով և «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցով. «Այս ամենը սևով-սպիտակի վրա գրված է այն հռչակագրում, որը վավերացրել են Թուրքիան և Ադրբեջանը` դա «Շուշիի հռչակագիրն» է»։
Ռուստամյանը կարևորեց համապատասխան արձագանքը. «Մենք դրան չունենք ադեկվատ արձագանք, իսկ այն, ինչ արձագանքվում է, ուղղակի սպասարկում է այն, ինչը որ այսօր հայտարարում է Թուրքիան՝ ցեղասպանությունը թողնում ենք սփյուռքին, ասում ենք, որ մենք որևէ պահանջ չունենք սահմանների ճշգրտումների հետ կապված, ասում ենք, որ Ադրբեջանի կազմում պետք է մնա Արցախը, որովհետև տեսականորեն անգամ լուծում գոյություն չունի, անհասկանալի ձևակերպումներով խուսափում ենք «Զանգեզուրի խնդրից»»։
Անդրադառնալով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի՝ Հայաստանի վերաբերյալ հայտարարություններին՝ Ռուստամյանը նկատել է. «Լուկաշենկոն իր հայտարարությունները պայմանավորում է` տվյալ պարագայում իր ունեցած շահերը նկատի ունենալով։ Ըստ էության, ինքը չի տեսնում Հայաստանի հետ ռազմավարական շահերի անհրաժեշտություն։ Հիմնական հարցը մենք պետք է մեր մեջ փնտրենք` ինչո՞ւ ենք մենք առիթ տալիս, որ նման հայտարարություններով հանդես գան մեր հասցեին։ Կա պաշտոնական տեսակետ, որը չի արտահայտում ընդդիմությունը»։

Армения оказалась в среде, полной самых серьезных вызовов
Депутат НС от фракции "Айастан" Армен Рустамян коснулся внешнеполитических вызовов Армении, подчеркнув, что кольцо вокруг Армении сужается, государство оказалось в среде, полной серьезнейших вызовов новейшего исторического периода.
По словам Рустамяна. «Турецко-азербайджанский тандем открыто заявляет, к чему он стремится, в чем их жизненный интерес, и факт в том, что их интересы просто противоречат интересам Армении. Нам явно бросают вызов, а мы либо игнорируем этот вызов, либо заняты неадекватной повесткой. Повестка дня, которую мы сейчас обсуждаем, не имеет абсолютно никакого отношения к вызовам, угрожающим Армении».
По словам Рустамяна, Турция и Азербайджан прямо заявляют, что будут руководствоваться решением 4 вопросов: заставить Армению признать все незаконные границы, отказаться от требований по признанию геноцида, удовлетворить требования Азербайджана по Арцаху, а также по Зангезурскому коридору. «Все это черным по белому написано в декларации, ратифицированной Турцией и Азербайджаном, так называемая «Шушинская декларация».
Рустамян призывает дать соответствующий ответ. «У нас нет на это адекватного ответа, а то, на что реагируют, просто служит тому, что сегодня на руку Турции: мы оставляем вопрос геноцида диаспоре, мы говорим, что у нас нет требований по корректировке границ, мы говорим Арцах должен остаться внутри Азербайджана, ибо теоретически другого решения нет, избегаем "зангезурской проблемы" с непонятной формулировкой.
Касаясь заявлений президента Беларуси Александра Лукашенко об Армении, Рустамян отметил. "Заявление Лукашенко обусловлено прежде всего его собственными интересами. На самом деле он не видит необходимости в стратегических интересах с Арменией. Главный вопрос, который мы должны искать в себе, заключается в том, почему мы даем ​​возможность делать подобные заявления в свой адрес. Есть официальное мнение оппозиции на этот счет, которое не высказывается».