Սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանը՝ համաշխարհային «Operalia-2022» մրցույթի հաղթող
Լատվիայի ազգային թատրոնում Պլասիդո Դոմինգոյի հովանու ներքո անցկացվող «Operalia-2022» համաշխարհային մրցույթում Հայաստանը ներկայացնող սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանը նվաճել է առաջին մրցանակը:
Հոկտեմբերի 30-ին կայացած մրցույթին մասնակցել են բազմաթիվ տաղանդավոր երիտասարդ երգիչներ՝ աշխարհի տասնյակ երկրներից։
Ջուլիանա Գրիգորյանն Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երիտասարդական օպերային ծրագրի մենակատար է: Նա ելույթ է ունեցել Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ, Հայաստանի ազգային կամերային, օպերային թատրոնի նվագախմբերի հետ: Բազմաթիվ համերգներով հանդես է եկել Հայաստանի մարզերում և Արցախում: Ջուլիանա Գրիգորյանը համագործակցել է կոմպոզիտորներ Տիգրան Մանսուրյանի, Ռոբերտ Ամիրխանյանի և Վաչե Շարաֆյանի հետ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Ջուլիանա Գրիգորյանը հունիսի 6-11-ը մասնակցել է Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում անցկացված Ստանիսլավ Մոնյուշկոյի անվան 11-րդ միջազգային մրցույթին և արժանացել «Գրան պրի» մրցանակի: Այնուհետև սեպտեմբերի 14-21-ն իտալական ամենամեծ օնլայն «Ֆիորենցա Չեդոլինզ» մրցույթում Ջուլիանա Գրիգորյանը հաղթող է ճանաչվել՝ գրավելով 1-ին տեղը:

Сопрано Джулиана Григорян, победительница всемирного конкурса "Опералия-2022"
Джулиана Григорян, сопрано, представляющая Армению, получила первую премию на всемирном конкурсе «Опералия-2022», который проходил в Латвийском национальном театре под патронажем Пласидо Доминго.
В конкурсе, состоявшемся 30 октября, приняли участие многие талантливые молодые исполнители из десятков стран мира.
Джулиана Григорян солистка молодежной оперной программы Национального академического театра оперы и балета имени Спендиаряна. Выступала с оркестрами Государственного симфонического оркестра Армении, Национальной филармонии Армении, Национального камерного оркестра Армении, Оперного театра. Дала много концертов в регионах Армении и Арцаха. Джулиана Григорян сотрудничала с композиторами Тиграном Мансуряном, Робертом Амирханяном и Ваче Шарафяном.
При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Джулиана Григорян приняла участие в 11-м Международном конкурсе имени Станислава Монюшко, проходившем 6-11 июня в Варшаве, столице Польши, и завоевала приз «Гран-при». Затем, 14-21 сентября, Джулиана Григорян была признана победительницей крупнейшего итальянского онлайн-соревнования "Fiorenza Chedolinz", заняв 1-е место.