Չավուշօղլուն ցանկանում է հայ-թուրքական հանդիպումները անցկացնել Անկարայում և Երևանում
«Թուրքիան ցանկանում է Անկարայում և Երևանում հանդիպումներ անցկացնել Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար»,- TRT Haber հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։ Միաժամանակ, Թուրքիայի արտգործնախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը պետք է օգտվի առիթից և վերանայի իր դիրքորոշումները։ Նա հավելել է, որ Թուրքիան Բաքվի հետ ամեն փուլում քննարկում է Հայաստանի վերաբերյալ քայլերը։
«Ադրբեջանը նույնպես հանդես է գալիս Հայաստանի հետ երկարաժամկետ խաղաղության օգտին: Մենք միամիտ չենք, միևնույն ժամանակ գիտակցում ենք վճռական քայլերի անհրաժեշտություն կա», - ասել է Չավուշօղլուն: Ավելի վաղ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ մարտի 11-13-ը Թուրքիայի Անթալիայում կայանալիք դիվանագիտական ​​ֆորումի հրավերներ են ուղարկվել ՀՀ ԱԳ ղեկավար Արարատ Միրզոյանին և Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխխոսնակ, կարգավորման հարցերով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանին։ Հայկական կողմը դեռ չի հաստատել իր մասնակցությունը։

Чавушоглу хочет провести армяно-турецкие встречи в Анкаре и Ереване
"Турция хочет провести встречи по нормализации отношений с Арменией, в Анкаре и Ереване ", - заявил TRT Haber министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу. В то же время глава МИД Турции подчеркнул, что Армения должна использовать возможность пересмотреть свои позиции. Он также добавил, что Турция на всех этапах обсуждает с Баку шаги касательно Армении.
«Азербайджан также выступает за долгосрочный мир с Арменией. "Мы не наивны, но в то же время осознаем необходимость решительных шагов", - сказал Чавушоглу. Ранее министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что приглашения на дипломатический форум, который состоится 11-13 марта в турецкой Анталии, были направлены министру иностранных дел Армении Арарату Мирзояну, вице-спикеру НС РА и спецпредставителю Армении в Турции Рубену Рубиняну. Армянская сторона пока не подтвердила свое участие.