Պռոշյան-Դեմիրճյան փողոցների խաչմերուկում իրականացված զանգվածային անկարգությունների դեպքի առթիվ հարուցված քրգործով կան ձերբակալվածներ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` 2022թ. հունիսի 3-ին քաղաքական ընդդիմության «Դիմադրություն» շարժման կողմից Երևան քաղաքի Պռոշյան փողոցում իրականացված հերթական հավաքի ընթացքում զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և մասնակցելու դեպքի առթիվ. կատարվում են քննչական ու դատավարական անհրաժեշտ գործողություններ՝  տվյալ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Կատարված նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ հավաքի պահին, «Դիմադրություն» շարժման ղեկավարների կազմակերպմամբ և ուղղորդմամբ, մասնակիցները փորձել են ճեղքել Պռոշյան-Դեմիրճյան փողոցների խաչմերուկում գտնվող ոստիկանական շղթան և անցնել Դեմիրճյան փողոցի ուղղությամբ՝ դեպի ՀՀ Ազգային Ժողով:
Այդ կոչերից անմիջապես հետո, ժամը 20:30-ի սահմաններում, հավաքի մասնակիցները, չենթարկվելով ոստիկանների օրինական պահանջներին, սկսել են զանգվածային անկարգություններ՝ քարերով, մետաղյա ձողերով, շշերով, ինչպես նաև այլ առարկաներով հարվածներ են հասցրել նրանց՝ բռնություն գործադրելով վերջիններիս նկատմամբ, փորձելով ճեղքել ոստիկանական պատը, որով վտանգել են հասարակական անվտանգությունը:
Զանգվածային անկարգության մասնակիցների գործողությունների արդյունքում ոստիկանության` չորս տասնյակից ավելի ծառայողներ ստացել են ծանրության տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ, նրանցից մի մասն այս պահին ստանում է ստացիոնար բուժում:
Հիշյալ զանգվածային անկարգության մասնակիցների գործողությունները կասեցվել և խափանվել են այնտեղ ծառայություն իրականացնող ոստիկանության ուժերի միջամտության արդյունքում:
Դեպքի վայրի զննության ընթացքում հայտնաբերվել և վերցվել են բազմաթիվ քարեր, մետաղյա և փայտյա ձողեր, ապակյա և պլաստմասե շշեր, ոստիկանական համազգեստի պատռված կտորներ, պոկված ուսադիրներ և այլ իրեր ու առարկաներ:
Զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու և մասնակցելու դեպքի առթիվ համապատասխան քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի հատկանիշներով: Այս պահի դրությամբ ձերբակալվել է 13 անձ:

Есть задержанные по уголовному делу о беспорядках на пересечении улиц Прошяна и Демирчяна
В Главном управлении Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по факту массовых беспорядков во время очередного митинга на улице Прошяна в Ереване, организованного  3 июня  2022 года движением политической оппозиции «Сопротивление».
Следственный комитет, сообщает, что проводятся необходимые следственные и судебные действия с целью выяснения всех обстоятельств данного дела.
В ходе предварительного следствия установлено, что в момент проведения митинга, организованного лидерами движения «Сопротивление», участники пытались разорвать цепь полиции на пересечении улиц Прошяна и Демирчяна и перейти к Национальному Собранию РА.
Около 20:30 часов участники митинга, не подчинившись законным требованиям полиции, устроили массовые беспорядки: били их камнями, металлическими прутьями, бутылками, а также другими предметами, применяя к ним насилие, пытаясь пробить полицейскую стену и создавая угрозу общественной безопасности.
В результате действий участников массового беспорядка более четырех десятков сотрудников полиции получили телесные повреждения различной степени тяжести, часть из них в настоящее время получает стационарное лечение.
В Следственном комитете отмечают, что действия участников массовых беспорядков были пресечены в результате вмешательства сил полиции, осуществляющих там службу.
В ходе осмотра места происшествия были обнаружены и изъяты многочисленные камни, металлические и деревянные прутья, стеклянные и пластиковые бутылки, разорванные куски полицейской формы, разорванные погоны и другие предметы.
По факту организации и участия в массовых беспорядках возбуждено соответствующее уголовное дело по признакам ст. 225 УК РА. На данный момент задержаны 13 человек.
Примечание: лицо, подозреваемое или обвиняемое в предполагаемом преступлении, считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, предусмотренном УК РА и решением суда, вступившим в силу.